Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Лавров и Блинкен ще участват в срещата на ОССЕ

Свят

Лавров и Блинкен ще участват в срещата на ОССЕ

Лавров и Блинкен ще участват в срещата на ОССЕ - Tribune.bg
Снимка:

Руският външен министър Сергей Лавров и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен може да се изправят един срещу друг по повод войната в Украйна на 5 декември на годишната среща на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа в Малта, съобщи "Ройтърс".

Украйна ще бъде доминиращата политическа тема на срещата, която трябва официално да одобри постигнатите в последния момент споразумения по въпроси, включващи висши кадрови позиции в органа за сигурност и права, където западните сили често обвиняват Русия в погазване на човешките права и други международни норми.

Това е първото пътуване на Лавров в държава - членка на Европейския съюз, откакто Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна през февруари 2022 г.

Не е планирано Лавров и Блинкен, чийто мандат приключва следващия месец, да проведат среща. Откакто започна войната на Русия в Украйна, те от време на време посещават едни и същи международни срещи, но взаимодействието им е ограничено.

През март 2023 г., в рамките на срещата на Г-20 в Ню Делхи, двамата имат непланирана среща, която според руското външно министерство е продължила по-малко от 10 минути.

По-късно Блинкен заяви на пресконференция, че е казал на Лавров да се занимава с дипломация. Лавров заяви пред руските медии, че срещата е била конструктивна, но че не е чул нищо ново за позициите на САЩ.

Срещата на външните министри и други официални лица от 57 участващи държави от Северна Америка, Европа и Централна Азия, организирана от ОССЕ, е засенчена от предстоящото завръщане в Белия дом на Доналд Тръмп, чиито съветници лансират предложения за прекратяване на войната в Украйна, които биха отстъпили големи части от страната на Русия.

Тъй като Тръмп трябва да встъпи в длъжност след малко повече от месец, западните сили планират да потвърдят подкрепата си за Украйна, а Русия вероятно ще поднови критиките си към ОССЕ, за която Лавров заяви миналата година, че "по същество е превърната в придатък на НАТО и Европейския съюз".

ОССЕ е наследник на органа, създаден по време на Студената война, за да могат Изтокът и Западът да си взаимодействат. През последните години, и особено след нахлуването на Русия в Украйна, Москва използва това, което на практика представлява право на вето, с което всяка страна разполага, за да блокира решенията. 

Тази година Армения и Азербайджан блокираха бюджета на ОССЕ, твърдят дипломати, заради въпроси, свързани с конфликта им в Нагорни Карабах.

Дипломатите смятатат, че тази седмица е била постигната сделка за заемане на четири висши длъжности в ОССЕ, включително поста на генерален секретар, който ще бъде поет от бившия министър на външните работи на Турция Феридун Синирлиоглу, който беше министър на външните работи в служебното правителство през 2015 г.

Най-важното годишно решение в ОССЕ - коя държава ще бъде следващият председател на ротационен принцип - отдавна е решено. Финландия ще го поеме по повод 50-годишнината от Заключителния акт от Хелзинки, който положи основите на сегашната ОССЕ.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети