Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Реакциите след щурма в САЩ: Международните лидери призоваха за мирно предаване на властта (Допълнена)

Свят

Реакциите след щурма в САЩ: Международните лидери призоваха за мирно предаване на властта (Допълнена)

Реакциите след щурма в САЩ: Международните лидери призоваха за мирно предаване на властта (Допълнена) - Tribune.bg
Снимка:

Бивши президенти на САЩ осъдиха щурма

Американските конгресмени продължават сесията си по приемане на резултатите от изборите за президент, спечелени от демократа Джо Байдън. Работата им беше прекъсната от щурм за около 5 часа.

Всички сенатори и конгресмени бяха изведени, а някои останаха скрити в кабинентите си.След случилото се международни лидери призоваха за мирно предаване на властта и запазване на демократичните процеси в САЩ.

Бившият президент Барак Обама посочи, че историята, че запомни насилието „подстрекано от действащ президент, който продължи с безпочвените си лъжи за изхода от едни законни избори.“ Обама също така добави, че лидерите на Републиканската партия могат да изберат дали да продължат към тъмнината или към „реалността.“

Бившият президент, демократът Бил Клинтън пък определи случилото се като "безпрецедентна атака" срещу американските институции, подхранвана от "отровна политика, продължила над четири години". Фитилът бе подпален от Доналд Тръмп", обобщи бившият държавен глава.

"Това е една национална трагедия и случилото се не е показателно за това какви сме ние като нация", заяви бившият президент Джими Картър, който призова за мирно развитие на събитията. Бившият републикански президент Джордж Буш-младши пък заяви, че нахлуването на привърженици на Тръмп в Конгреса в продължение на няколко часа е събитие, достойно за "една бананова република".
"Потресен съм от безотговорното отношение на някои политически лидери от изборите насам и от липсата на уважение, засвидетелствана днес към нашите институции, нашите традиции и нашите сили на реда", подчерта Буш-младши.

Германският външен министър Хайко Маас заяви, че „Тръмп и неговите поддръжници трябва най-накрая да приемат решението на американските избиратели, а избирателите да спрат да тъпчат демокрацията“.

Австрийският президент Александър Ван дер Белен изрази дълбока загриженост относно случващото се в САЩ. Той нарече бунтовете „провокирани от популистите антидемократично нападение върху сърцето на американската демокрация". Уважението към резултатите от свободните избори и мирното прехвърляне на властта са основите на демокрацията, заяви Ван дер Белен.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен припомни „силата на американските институции и демокрацията“. Тя добави, че с нетърпение очаква да работи с Джо Байдън като следващия президент на САЩ.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова за уважение към демократичните резултати от гласуването през ноември.

Украинският външен министър Дмитрий Кулеба е загрижен за събитията във Вашингтон във връзка с президентските избори в тази страна. „Уверен съм, че американската демокрация ще се справи с това предизвикателство“, написа Кулеба в Туитър. Той подчерта, че е необходимо да се възстанови върховенството на закона и демократичните процедури възможно най-скоро, тъй като „това е важно не само за САЩ, но и за Украйна и целия демократичен свят“.

Турското външно министерство също изрази загриженост относно случилото се. „Призоваваме всички страни да проявяват сдържаност и предпазливост“, се казва в изявлението на турското външно министерство. Официална Анкара е уверена, че Вашингтон ще „преодолее тази политическа криза“.

„Позорни сцени в Конгреса на САЩ“, написа в Туитър британският премиер Борис Джонсън, който е непоколебим съюзник на Вашингтон.

Председателят на Европейския парламент Давид Сасоли, който ръководи един от най-големите законодателни органи в света, също осъди сцените в Капитолия. Европейският съюз прекара четири трудни години, занимавайки се с администрацията на Тръмп, а неговите висши служители многократно са заявявали, че очакват по-добри отношения при новоизбрания президент Джо Байдън.

"Американската демокрация е под обсада; резултатите от изборите трябва да бъдат уважавани", подчерта върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Жозеп Борел.

„Това е въстание. Нищо по-малко. Във Вашингтон ”, туитва Карл Билд, бивш премиер на Швеция.

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис също коментира събитията във Вашингтон.

„Изключително съм обезпокоен от насилието и ужасните събития, които се случват във Вашингтон, САЩ. Американската демокрация е устойчива, дълбоко вкоренена и ще преодолее тази криза“, написа Мицотакис.

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети