Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Световният бюджет за отбрана скача до рекордните 2440 милиарда долара

Свят

Световният бюджет за отбрана скача до рекордните 2440 милиарда долара

Световният бюджет за отбрана скача до рекордните 2440 милиарда долара - Tribune.bg
Снимка:

Глобалните военни разходи достигнаха рекордните 2440 милиарда долара след най-голямото годишно увеличение на държавните разходи за оръжия от повече от десетилетие, сочи доклад, цитиран в „Гардиън“. 

Увеличението от 6,8 % между 2022 г. и 2023 г. е най-голямото от 2009 г. насам, като по този начин разходите достигат най-високата стойност, регистрирана от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (Sipri) в неговата 60-годишна история.

За първи път анализаторите от мозъчния тръст регистрираха нарастване на военните разходи във всичките пет географски региона: Африка, Европа, Близкия изток, Азия и Океания и Америка.

Нан Тиан, старши изследовател в програмата за военни разходи и производство на оръжия на Sipri, предупреди за повишения риск от надпревара на във въоръжаването. Той заяви: „Безпрецедентното нарастване на военните разходи е пряк отговор на глобалното влошаване на мира и сигурността.Държавите отдават приоритет на военната сила, но рискуват да се превърнат в спирала от действие към реакция във все по-нестабилния геополитически пейзаж и пейзаж на сигурността.“

Съединените щати (37%) и Китай (12%), които съставляват около половината от световните военни разходи, увеличават разходите си съответно с 2,3% и 6%.

Правителството на САЩ е похарчило 9,4% повече за „изследване, развитие, тестване и оценка“, отколкото през 2022 г., тъй като Вашингтон се стреми да остане в челните редици на технологичното развитие.

Въпреки че е по-малък от САЩ във военните разходи, Китай, като вторият най-голям „потребител“ в света, е разпределил приблизително 296 милиарда долара през 2023 г., което е увеличение от 6% спрямо 2022 г. Той постоянно увеличава разходите за отбрана през последните 29 години, въпреки че най-големият ръст периодите са през 1990-те години и между 2003 и 2014 г.

Русия, Индия, Саудитска Арабия и Обединеното кралство – харчат най-много в Централна и Западна Европа след ръст от 7,9% на годишна база.

Военните разходи на Кремъл през 2023 г., след година на пълномащабна война с Украйна, бяха с 24% по-високи от 2022 г. и с 57% повече от 2014 г., когато Русия нахлу в Крим. С разходи от 5,9% от БВП, еквивалентни на 16% от общите разходи на руското правителство, 2023 г. отбеляза най-високите нива, регистрирани след разпадането на Съветския съюз.

На фона на нарастващото напрежение с Китай и Пакистан, индийските разходи са нараснали с 4,2% спрямо 2022 г. и с 44% спрямо 2014 г., отразявайки увеличение на разходите за персонал и оперативните разходи.

Анализаторите отбелязаха, че 75% от капиталовите разходи на Индия са за оборудване, произведено в страната, най-високото съотношение някога, докато Индия напредва към целта си да стане независима в разработването и производството на оръжия.

Увеличението на разходите на Саудитска Арабия с 4,3% до приблизително 75,8 милиарда долара, или 7,1% от БВП, се казва, че се дължи на увеличеното търсене на неруски петрол и покачващите се цени на петрола след инвазията на Русия в Украйна.

Разходите в Близкия изток пък се повишиха с 9% до приблизително 200 милиарда долара, което го направи региона с най-високи военни разходи като дял от БВП в света от 4,2%, следван от Европа (2,8%), Африка (1,9%), Азия и Океания (1,7%) и Америка (1,2%).

Военните разходи на Израел, втори след Саудитска Арабия в региона, но пред Турция, нараснаха с 24% до 27,5 милиарда долара, движени главно от офанзивата му в Газа.

Иран беше четвъртият по големина военен бюджет в Близкия изток. Разходите му се увеличиха незначително (+0,6%) до 10,3 милиарда долара.

Украйна стана с осмият най-голям бюджет в света през 2023 г. с годишен ръст от 51%, достигайки 64,8 милиарда долара, което все още се равнява само на 59% от военните разходи на Русия през тази година. Военните разходи на Киев са се увеличили с 1270% между 2014 г. и 2023 г. Военната помощ, получена от над 30 държави, е включена в цифрите, се отбелязва още в доклада. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети