Все повече международни компании напускат Русия
Все повече международни компании спират работа в Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, съобщи CNN. Москва се опитва да спре напускането на глобалните играчи на пазара си като тази седмица беше обявен нов капиталов контрол.
„Западните компании вземат решения поради „политически натиск“ и ще им бъде възпрепятствано да продават руски активи, докато това не отшуми, обяви във вторник премиерът Михаил Мишустин. Междувременно много страни наложиха санкции срещу Русия,а през последните дни бяха представени нови мерки от Европейския съюз, САЩ, Обединеното кралство, Япония, Швейцария и Австралия.
Във вторник Exxon обяви, че ще напусне последния си руски проект. По подобен начин се дистанцират още BP и Shell. Boeing заяви, че е спрял големи операции в Москва, а по-късно и Airbus го последва. В изявление европейската кампания, производител на самолети обяви, че е „преустановила услугите за поддръжка на руските авиокомпании, както и доставката на резервни части за страната“.
Гиганти от автомобилостроенето също напускат руския пазар. Американският автомобилен производител Ford, който има 50% дял в Ford Sollers, съвместно предприятие, в което работят най-малко 4000 души и е споделено с руската компания Sollers, първо отбеляза, че е „дълбоко загрижен за ситуацията в Украйна“, но след като посочи, че спира дейността си в Русия не стигна дотам да спре заводите си в трите руски града - Санкт Петербург, Елабуга и Набережни Челни.
General Motors, от своя страна, спря целия си износ за Русия „до следващо нареждане“. Toyota пък обяви, че ще спре да произвежда автомобили в Русия или да ги внася в страната „до по-нататъшно нареждане поради прекъсвания на веригата за доставки. Такава е и позицията на Volkswagen, който спира производството си в Русия, както и износа за руския пазар незабавно.
Други глобални енергийни играчи, включително и развлекателни студия, като Disney и компанията-майка на CNN WarnerMedia, спряха да пускат филми в страната.
Големите технологични компании ще ограничат достъпа до дигитални услуги на руските държавни медии. В изявление на Apple се посочва, че е „дълбоко загрижена“ за руската инвазия и в отговор тя също така ще се насочи към ограничаване на достъпа Мета, родител на Facebook, че ще блокира достъпа до руските новинарски издания RT и Sputnik в целия Европейски съюз. Twitter по подобен начин обяви планове за „намаляване на видимостта и усилването“ на съдържанието на руските държавни медии, а Netflix се отказва да излъчва руски държавни телевизионни канали в страната - нещо, което стриймърът би трябвало да направи от руския закон от тази седмица. YouTube, която е собственост на Google, съобщи през уикенда, че е блокирала руски държавни медии в Украйна, включително RT. Видео платформата смята, че това ще бъде „значително ограничаване на препоръките за тези канали“.
В сферата на финансите Норвежкият суверенен фонд с активи за 1,3 трилиона долара ще продаде акции в 47 руски компании, както и руски държавни облигации. Mastercard вече е „блокирала множество финансови институции“ от мрежата си в резултат на антируските санкции и ще „продължи да работи с регулаторните органи през следващите дни. Visa също предприема стъпки за спазване на мерките, докато те се развиват.
При търговията на дребно H&M и Ikea напускат руския пазар, а спедиторските компании Maersk и MSC Mediterranean Shipping Company спират резервациите за товари с Русия.
„Икеа“ също предприема стъпки да преустанови дейността си в Русия и Беларус. Руски клиенти вече изкупиха наличностите на шведския мебелен гигант в магазините по тази причина, а напускането ще засегне близо 15 000 служители на „Икеа“ в 17 магазина и три производствени обекта.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/vse-po-golyam-broy-mezhdunarodni-kompanii-napuskat-rusiya/