Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Вятърната и слънчевата енергия изпреварват газа

Свят

Вятърната и слънчевата енергия изпреварват газа

Вятърната и слънчевата енергия изпреварват газа - Tribune.bg
Снимка:

Вятърната и слънчевата енергия са били основните източници на електроснабдяване през 2022 г., става ясно от проучване на мозъчен тръст Ember, коментира в блога си икономическият журналист Апостол Апостолов, като се позовава на белгийското бизнес издание Businessam.be. Инициаторите отбелязват, че са независима организация, която въз основа на наличните данни прави прогнози и политики, с които "светът да премине от въглища на чиста електроенергия'.

В своя доклад анализаторите на тръста обобщават, че вятърната и слънчевата енергия изпреварват газа в производството на електроенергия в Европа след близо равенство през 2021 г. (19,1 срещу 19,16%). 

През 2022 г. слънчевата енергия (7,3%) и вятърът (15%) са произвели общо 22,3% от електроенергията в ЕС (623 TWh), а газът - 19,9%.

Производството на ток от въглища е нараснало до 16%(през 2020 - 13%). Изкопаемите горива заедно произвеждат 36% от енергията в ЕС (1 104 TWh). Това е първият път когато сумарно вятърната и слънчевата енергия надминават ядрената енергия, която представлява 21,9% от производството на електроенергия (25,4% през 2021). 

В своите изчисления организацията групира ядрената и водната енергия. Взети заедно са произвели 32%, което е рязък спад от 2021 г.(37%). Причината: "най-тежката суша от 500 години", която засегна атомните електроцентрали и язовирите. Френският „флот“, който е най-големият в Европа, беше затворен за половин година. Това също е фактор, отговорен за регистрирания спад.

"Водната криза беше възможността за ВЕИ-тата да пробият", отбелязват от Ember. Пет шести от този спад в производството е бил покрит от вятър и слънчева енергия, а една шеста от въглища и газ.

Прогнозата за 2023 г. е, че потреблението на газ и въглища за производство на електроенергия ще спадне с 20% до 28,8%. В същото време се очаква производството на вятърна и слънчева енергия да се увеличи с още 20% до 26,8. След като язовирите са възвърнали нормалните си нива и повечето френски реактори са рестартирани, ще се увеличи производството на енергия от ВЕЦ-овете.

„Това е добра новина за енергийната криза в Европа. Ако търсенето не спадне драстично, може да се очаква, че цената на газа още ще падне. Особено като се има предвид, че резервите в газохранилищата на Европа към края на януари са на 73% пълни в сравнение с други години. В случай на спад в търсенето, ще стане още-по-лесно за държавите да ги допълнят за следващата зима", прогнозират от незавизимото сдружение.




Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети