Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Заради енергийната криза: Германия остава отворена за ползване на заеми от ЕС

Свят

Заради енергийната криза: Германия остава отворена за ползване на заеми от ЕС

Заради енергийната криза: Германия остава отворена за ползване на заеми от ЕС - Tribune.bg
Снимка:

Германското правителство обяви във вторник, че „засега“ не е склонно да обсъжда нов дълг на ЕС чрез заеми, но остави отворена вратата за евентуално одобрение на такъв план по-късно.

В понеделник агенция Блумбърг съобщи, че германският канцлер Олаф Шолц "ще подкрепи съвместното емитиране на дълг на Европейския съюз" за справяне с последиците от енергийната криза, стига парите да се отпускат като заеми, а не като безвъзмездни средства. Двама официални представители също така заявиха пред „Политико“, че в отговор на масовите критики към германския пакет от мерки за облекчаване на цените на природния газ в размер на 200 млрд. евро канцлерът е посочил, че заемите от ЕС биха могли да бъдат вариант за подпомагане на държавите-партньори, които може би ще се затруднят да създадат подобни мерки за подпомагане на икономиките си.

Германия национализира газовия гигант Uniper

Такъв механизъм за солидарност би могъл да се основава на програмата SURE, която ЕС създаде като първи отговор на кризата с коронавируса през 2020 г. и която се основава на заеми, подкрепени от система от доброволни гаранции от държавите от ЕС.

От решаващо значение е, че фискално консервативният министър на финансите на Германия Кристиан Линднер не изключва такъв план - макар да заяви, че не смята, че сега е подходящият момент за него.

Запитан за идеята, говорител на Линднер се позова на интервю за "Шпигел" през уикенда, в което финансовият министър отхвърли емитирането на нов дълг на ЕС чрез безвъзмездни средства - както стана в рамките на фонда на ЕС за възстановяване от пандемията в размер на 750 млрд. евро, но сигнализира за готовност за евентуално обсъждане на решение, базирано на заеми, подобно на SURE.

„Програмата SURE се състои от заеми, които бяха само съвместно обезпечени с гаранции от държавите-членки. Това е нещо различно“, каза Линднер. 

Той обаче подчерта, че „в момента не виждам причина за това обсъждане“. Говорителят заяви, че тези коментари отразяват позицията на Линднер от вторник.

Говорител на канцеларията не отговори на въпросите дали Шолц обмисля отпускането на нови заеми от ЕС, подобни на SURE - решение, което беше предложено от еврокомисарите Паоло Джентилони и Тиери Бретон миналата седмица.

20-годишно дъно: Еврото достигна под 0,99 долара

Вместо това правителственият говорител изброи други финансови инструменти, които вече се мобилизират на европейско ниво, а именно фонда за възстановяване на стойност 750 млрд. евро.

„До момента са изплатени само около една пета от средствата [от фонда за възстановяване]“, каза говорителят.

„Следователно голяма част от средствата все още са на разположение за подкрепа на инвестициите и реформите в държавите-членки и по този начин могат да допринесат за управлението на кризата и екологичния преход в енергийния сектор.“

Германия запълни газохранилищата си на 85%

Говорителят се позова и на програмата REPowerEU, която беше договорена миналата седмица от финансовите министри на ЕС.

"Това е пакет, с който мобилизираме средства в размер на доста над 200 млрд. евро, в значителна степен от неизползвани преди това кредити, подсилени например от значителни безвъзмездни средства. За тази цел сега трябва бързо да постигнем разбирателство и с Европейския парламент, за да могат тези средства да бъдат използвани своевременно."


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати