Бивш конситуционен съдия: Главният прокурор правилно сезира КС
„На бюрото на главния прокурор попада папка, изпратена му от друг прокурор, с данни, свързани с президента. Какво може да направи главният прокурор? Да сложи папката в касата си и да се направи, че не съществува? Той сезира Конституционния съд, тъй като има съмнение за евентуално извършено нарушение от страна на президента. И пита КС да изясни съдържанието на някои понятия и да изтълкува текста на член 103 от Конституцията. Така би постъпил всеки главен прокурор”, каза пред NOVA проф. Пламен Киров - бивш конситуционен съдия и преподавател по конституционно право.
„Питането на главния прокурор е насочено към ал. 4 на чл. 103, тъй като срещу президента и вицепрезидента, докато те са в мандат, не може да бъде възбуждано наказателно преследване. При това този имунитет е абсолютен, той не може да бъде снет, както е при народните представители. Следователно, ако има някакви данни, те са си данни, но не може да бъдат предприети никакви действия във връзка с разследване”, обясни Киров.
Според него от публикуваните материали няма данни за извършено престъпление. Киров подчерта, че това са само извадки от записите и е възможно да има и други материали, които да разкриват възможни престъпления.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/bivsh-konsitutsionen-sadiya-glavniyat-prokuror-pravilno-sezira-ks/
Коментари (0)
Добави коментар