Иван Гешев при срещата с ДПС: Всички ние сме в дълг на хората (ВИДЕО)
„Възприемам тези разговори като начало на диалог за решаването на важните проблеми на българските граждани“, заяви главният прокурор Иван Гешев при срещата си с ДПС. Той уточни, че е важно да се чуе и мнението на експертите, следователите, прокурорите и съдиите, когато се говори за съдебна реформа.
Гешев подчерта, че има разделение на властите и никога не си е позволявал да се меси в изпълнителната, но без диалог и взаимодействие няма как да се решават проблемите. Гешев цитира решение на Конституционния съд, че между властите не може да има китайски стени.
„Въпросът за реформата има и морални измерения“, заяви Гешев и разказа историята на Никодим Попов, който е осъден на смърт, но съдията му предлага 20 години затвор, ако се признае за виновен. До него пък стои майка му, в народна носия, обикновена жена, която му казва: „Сине, ако не си виновен, не се признавай за такъв“.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че безспорно всички са в дълг на обществото, а що се отнася до разделението на властите, това е нещо, което трябва да се спазва.
„Ние имахме дори мото на една от нашите кампании – „Възстановяване на държавността“, като дефинирахме ясно какво разбираме ние под това мото. Държавните органи и институции, различните власти да работят в диалог, синхрон съгласно компетенциите им според Конституцията. За съжаление от няколко години, а и последните дни в Народното събрание, виждаме как рамбовщината излиза на преден план, а не компетенциите ни спрямо Конституцията. Така всеки си раздава справедливост според неговите си разбирания, а тогава демокрацията е в тотална криза“, каза още лидерът на ДПС. Той допълни, че властите не трябва да са бухалка срещу хората и бизнеса, а трябва да са в услуга на хората и бизнеса, като това може да се случи единствено и само, когато онова, което е основа на демокрацията стане основна ценност на цялото общество. „Да се спазват правата и свободите и заедно с това нещо да се прилага законът, правилата. Не едното да е за сметка на другото. Те двете вървят заедно. Тогава вече властта няма да е бухалка и няма да има нужда да е бухалка. Нещо, на което ставаме свидетели последните години, включително и последните една-две години, дори злоупотреба с правото“, допълни още Карадайъ.
Лидерът на ДПС попита какво става със сигнала на партията в прокуратурата за „милиционерщина“ миналата година. „Законността на действията на полицията, мисля, че се разследва от прокуратурата. Имахме един сигнал към вас да разследвате милиционерщината и полицейските действия“, каза Карадайъ. Той коментира, че от прокуратурата ДПС са получили само статистика.
„Единственото, което мога да кажа, че има образувани наказателни производства за деяния, които вероятно представляват състав на престъпления. Има досъдебни производства в Разград за действията на полицията. Става въпрос за случай, касаещ лица, които са в неравностойно положение. По тази тема имахме среща с представители на АЛДЕ, които бяха на посещение в България. Предоставили сме им цялата информация. Моята работа основно е статистика. Конкретните досъдебни производства се проверяват от конкретни наблюдаващи прокурори“, отговори Гешев.
Друга тема, която народните представители от ДПС обсъдиха с главния прокурор, беше свързана със закриването на специализираното правосъдие. „Въпреки че се опитахме да обясним последствията от тези емоционални и неясно мотивирани действия, това беше факт тази пролет. Имате ли за това кратко време от 6 месеца някакъв анализ за последствията от закриването от спецпрокуратурата и спецсъдлищата“, попита Хамид Хамид.
От думите на Гешев стана ясно, че след 10-ти ноември се очаква подробен анализ на това, което се случва след закриване на спецправосъдието. Европейски магистрати са изразили недоумение как при нивото на престъпност в Европа и особено в България може да се вземе подобно решение. Прокурори от Флоренция пък са питали как сме преборили мафията и организираната престъпност, защото явно това решение остава такова впечатление в магистратите.
Гешев определи закриването на спецправосъдието като „трагичен законодателен експеримент“, а целта му е била лустрация на магистратите и разселване.
„Много трудно в бъдеще може да бъде възстановена борбата с престъпността и се връщаме към едни модели, които бяха отречени от нашите европейски партньори преди 2012 година. По-скоро перспективите са особено мрачни в бъдеще“, смята главният прокурор.
Главният прокурор допълни, че не само се притеснява за вече започнатите дела, но и това, че нивата на престъпността се връщат с години назад, защото няма как да се противодейства на престъпността, когато по градовете „всичко се е срастнало“, тъй като в малките градове хората просто се познават или са роднини.
Иван Гешев коментира и темата за чистката в МВР, като по времето на Бойко Рашков са отстранени 10% от ръководните кадри.
Запитан от Хамид Хамид дали е нужно следователите да поемат повече случаи, Гешев сподели, че при разпределение на делата в МВР няма случайно разпределение на разследването, каквото е изискването, а се прави от началниците.
Припомняме, че по своя инициатива тази седмица Гешев проведе срещи с ГЕРБ-СДС и партията на Стефан Янев по повод съдебната реформа.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/ivan-geshev-pri-sreshtata-s-dps-vsichki-nie-sme-v-dalg-na-horata/