Кой ще е новият главен прокурор? (БИОГРАФИЯ)
ВСС изслушва номинирания Иван Гешев
Пленумът на Висшия съдебен съвет ще заседава с една точка в дневния ред - изслушване на кандидата и избор на главен прокурор. Единственият номиниран е настоящият заместник-главен прокурор Иван Гешев.
Висшият съдебен съвет се състои от 25 членове. Тримата големи са по право негови членове. Пленумът на Висшия съдебен съвет трябва да приеме решението за избор на кандидат с мнозинство не по-малко от седемнадесет гласа с явно гласуване и незабавно го изпраща на президента. Иван Гешев бе първата и остана единствена номинация. Всички 11 членове на Прокурорската колегия на ВСС се обединиха около неговата кандидатура.
Кой е Иван Гешев?
Иван Гешев е роден на 19 декември 1970 година в Софийска област. Завършва висше юридическо образование във Висшия институт на Министерството на вътрешните работи през 1994 г.
След дипломирането си работи в полицията и следствието в София – като оперативен работник (1994 – 1995), помощник-следовател (1995 – 1996) и следовател (1996 – 2006).
През 2006 година Гешев става прокурор в Софийската районна прокуратура. От 2009 г. е командирован в Софийска градска прокуратура, а от 2012 г. е официално назначен там. През 2010 г. получава ранг на прокурор от ВКП/ВАП.
През юли 2016 прокурорската колегия на ВСС го избира за председател на специализираната прокуратура с 9 гласа за и 1 против след като единственият друг претендент се оттегля от конкурса.
Главните прокурори след промените от 1989 г
Промените заварват начело на прокуратурата Васил Мръчков – главният прокурор по времето на Възродителния процес. 85-годишният днес проф. Мръчков е главен прокурор в периода 18 август 1987 – 14 декември 1989 г., пише БГНЕС
Веднага след него, в рамките на няма и година, обвинител номер едно е Евтим Стоименов.
В периода 1 ноември 1990 г. – 19 февруари 1992 г. главен прокурор е Мартин Гунев. Той е известен с това, че е първият, който през 1990 – 1991 г. от името на Главна прокуратура започва делото за убийствата в последните лагери на комунизма. Гунев иска да отпадне давността за престъпления срещу човечеството със задна дата.
Гунев подава оставка, а за негов наследник е избран адвокатът Иван Татарчев. Той е главен прокурор в периода 17 февруари 1992 г. – 21 февруари 1999 г..
Иван Татарчев, който е репресиран от комунистическия режим и заради убежденията си, е бил лишаван за 5 години да упражнява адвокатските си права, започва тотална чистка в прокуратурата. Първа в списъка е Татяна Дончева. Тогава тя е млад прокурор в Софийската градска прокуратура. За по-малко от 3 месеца от институцията са уволнени повече от 1000 прокурори.
Иван Татарчев започна процесите срещу членовете на Политбюро на БКП. Най-известните са срещу бившия министър на икономиката на Живков Огнян Дойнов, който след промените стана изключително успешен бизнесмен във Виена, и срещу бившия премиер Андрей Луканов.
16 февруари 1999 г. – 22 февруари 2006 г. обвинител номер едно е Никола Филчев.
Филчев получава поста с подкрепата на 14 от членовете на ВСС. Тогава конкуренцията е особено оспорвана от другия основен претендент Васил Миков, който събира 11 гласа. Само преди 2 месеца, в началото на септември, Миков беше открит мъртъв в дома си след самопрострелване със законно притежаван пистолет.
На 19 януари 2006 година Борис Велчев бе избран за главен прокурор с гласовете на 23 от 25-те членове на ВСС.
Също както днес, и преди 13 години имаше само една кандидатура за поста на обвинител номер едно на държавата. Тогава кандидатурата на Велчев бе издигната от 17 от членовете на Висшия съдебен съвет - колкото са необходимите гласове, за да бъде избран новият главен прокурор.
През 2012 г., 3 месеца преди изтичането на мандата му, Борис Велчев подаде оставка, той бе назначен за конституционен съдия. Тогава функциите на главен прокурор временно изпълняваше директорът на НСлС Бойко Найденов.
Настоящият главен прокурор Сотир Цацаров, преди да оглави държавното обвинение бе председател на Пловдивския окръжен съд. Сред конкуренцията му за поста преди 7 години бяха Галина Тонева и Борислав Сарафов. Веднага след номинацията на Цацаров, той бе хвален от изпълнителната власт и спряган като фаворит на управляващите.
Цацаров беше избран за главен прокурор с 18 от гласовете на кадровиците във ВСС и то още на първото гласуване.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/koy-shte-e-noviyat-glaven-prokuror-biografiya/
Коментари (0)
Добави коментар