Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Закон и ред
  3. Младен Маринов: Полицаите постоянно са подложени на корупционен натиск, някои се поддават

Закон и ред

Младен Маринов: Полицаите постоянно са подложени на корупционен натиск, някои се поддават

Младен Маринов: Полицаите постоянно са подложени на корупционен натиск, някои се поддават - Tribune.bg
Снимка:

Дирекцията „Вътрешна сигурност“ на МВР бори нарушенията на служителите в системата

Министърът на вътрешните работи, Младен Маринов припомни в кулоарите на парламента, че операции като задържането на служителите от 4-то Районно полицейско управление в столицата с подкуп е имало и в миналото, а ще има такива операции и в бъдеще.

„МВР е една система, която освен, че е голяма, упражнява и изключителна власт, и служителите постоянно са подложени на корупционен натиск, някои се поддават за съжаление. Важното е, че ние имаме изградена структура в състава на министерството, която се бори с тези проблеми. Това е дирекцията „Вътрешна сигурност“, уточни силовият министър.

Маринов припомни, че голяма част от случаите, по които работи дирекцията, всъщност тръгват от сигнали, които самите областни дирекции на МВР подават.

„Това говори, че вътре в системата има импулс за справяне с тези, които не работят съобразно закона. Всички сигнали, които минават през структурите на министерството се проверяват и се установява тяхната достоверност. Така че нито един сигнал не е прикрит, всичко се проверява, установяваме такава система“, подчерта министър Маринов.

По думите му корупционните схеми може да са организирани по различен начин. Двустранно съгласие, която е една латентна схема и там се работи оперативно. Другата е, когато се извършва такъв рекет за „данък спокойствие“ и потърпевшите естествено подават сигнал.

„Смятам, че има превенция. Първо, самото задържане действа превантивно към всички останали, които се колебаят. Сами виждате, че в групата е имало и служители, които са склонявани към тази дейност, но не са се поддали. Голяма част от служителите имат имунитет към поддаване на такива деяния“, заключи вътрешният министър.

Превенцията се осъществява в няколко направления. Първо, по закон служителите с системата са длъжни да подават съответните декларации, а в последствие им се прави проверка на имуществото. Това се извършва от дирекция „Инспекторат“, както и от дирекция „Вътрешна сигурност“ и зависи на какво ниво е служителят, който подава декларацията. Самото съществуване на дирекция „Вътрешна сигурност“ с нейните правомощия пък е гарант, че всеки един сигнал ще бъде изследван в детайли, и ако има наличие на корупционна схема, тя ще бъде преустановена.

Моника Гаджанова


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати