Петимата от „Ливанската пералня“ остават под стража
Общият размер на осъществените измами в САЩ и Европа възлиза на над 44 000 000 евро и 15 000 000 щатски долара
Специализираният наказателен съд задъpжа под стража петимата участници в организираната престъпна група за пране на пари, придобити чрез компютърни измами (известна като „Ливанската пералня“), за които Специализираната прокуратура поиска най-тежката мярка за неотклонение. Шестият обвинен за участие е с парична гаранция заради влошено здраве. Това съобщиха от прокуратурата.
От събраните до момента доказателства, съдът прие, че може да се направи обосновано предположение обвинените да са извършили престъплението, за което са обвинени, има опасност да извършат ново престъпление или да се укрият.
Участниците в групата, сред които ливанец и иракчанин с българско гражданство, бяха задържани на 4 декември 2019 г. в София, Своге и село Новачене при съвместни действия по разследването на Отдел „Следствен“ при Специализираната прокуратура и ГДБОП. Иззети бяха компютърни конфигурации, таблети, документи, мобилни телефони, чужди лични документи и банкови карти, припомнят от спецсъда.
Българските участници в групата са осигурявали т.нар финансови мулета, които са получавали в „свои“ банкови сметки и превеждали чрез онлайн банкиране в Китай и Хонг Конг огромни суми, придобити чрез компютърни измами, ощетили компании в Европа и САЩ.
В България финансови мулета били набирани сред лица с нисък социален статус, които се съгласявали срещу сума от 50 до 500 лева на тяхно име да бъде регистрирана фирма и банкова сметка с активирана услуга онлайн банкиране. А правата върху въпросната банкова сметка – да бъдат предоставени на членовете на групата. Извън страната хакери „влизали“ в кореспонденцията на търговски компании. При сключване на сделка и изпращане на проформа фактура от страна на продавача, те „по спешност“ информирали от негово име за промяна на банковата сметка за превеждане на парите. Така сумите били отклонявани по сметки на международната престъпна група.
От 2016 г. до ноември 2019 г. в България са били регистрирани над 90 търговски дружества, чиито сметки са използвани или са подготвени за изпиране на пари от компютърни измами, извършени в чужбина.
Общият размер на осъществените измами в САЩ и Европа възлиза на над 44 000 000 евро и 15 000 000 щатски долара.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/petimata-ot-livanskata-peralnya-ostavat-pod-strazha/
Коментари (0)
Добави коментар