Какво значат думите на Атанасов: „Още Филчев ме арестува – оживях, макар и минал през Централния софийски затвор“
„За тези, които искат моя арест, искам да им припомня, че още Филчев ме арестува – оживях, макар и минал през Централния софийски затвор. Не ме е страх от тези неща, аз съм гърмян заек“.
Тези думи на лидера на ДСБ Атанас Атанасов озадачиха по-младата аудитория, която не помни подробности за събитията отпреди четвърт век, когато сегашният политик на няколко пъти застава на съдебната скамейка по различни криминални обвинения, по които има оправдателни присъди.
Той сам повдигна темата във връзка с обвиненията си към Служба „Военно разузнаване“, че го разработват, докато оттам неофициално връщат твърдения, че се е опитал да вербува техни служители, които срещу обещания за постове да се отчитат лично пред него.
През 1997 г. Атанасов става за кратко секретар на МВР. На 8 септември 1997 г. е назначен за директор на Националната служба за сигурност за срок от една година. На 8 септември 1998 г. е освободен от длъжността секретар на Министерството на вътрешните работи и назначен за директор на Националната служба „Сигурност“. На 26 февруари 1999 г. е удостоен с висше военно звание генерал-майор. На този пост се замесва по-активно с политическия живот, като на 10 декември 1999 година предоставя на министър-председателя Иван Костов списък с 226 имена от доклад за корупция. Впоследствие са уволнени десет министри, сред които Богомил Бонев, Марио Тагарински и Александър Божков. Според твърденията на министрите, докладът бил изфабрикуван и съдържал фалшива информация.
Новината за ареста на Атанасов е грижливо пропусната в биографията му, включително в портала „Уикипедия“. Информация по темата все още се намира в архива на някои медии.
Бившият директор на Национална служба „Сигурност“ (НСС) ген. Атанас Атанасов бе признат за виновен по делото „Филчевгейт“ и осъден от Софийския военноокръжен съд на една година условно и три години изпитателен срок. Това стана в четвъртък, ден след като Атанасов бе арестуван с прокурорско постановление за 72 часа заради неплатена парична гаранция от 9 500 лева по друго дело, във връзка с доклад на НСС за корупцията във висшите ешелони на властта през 1999 г., предава с дата 18 ноември 2004 „Медиапул“.
Софийският военноокръжен съд с председател съдия Венко Ангелов призна бившия шеф на контраразузнаването за виновен по обвинението, че в качеството си на длъжностно лице „директор на НСС“ не е разпоредил демонтирането на подслушвателни устройства в няколко апартамента, сред които и този на главния прокурор Никола Филчев, които са били собственост на бившето БОДК. Ген. Атанасов бе оправдан по второто обвинение, че е осуетил наказателното преследване срещу разработвани лица.
След прочитане на присъдата ген. Атанасов каза, че ще обжалва, а адвокатът му Даниела Доковска се въздържа от коментар. Съдът постанови, че мярката му за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 10 000 лева по това дело остава. Скандалът, който стана известен като „Бръмбъргейт“ и „Филчевгейт“, избухна през юли 2000. Тогава в бившия блок на БОДК в кв. „Витоша“, където живее Филчев, бяха открити подслушвателни устройства. Главният прокурор сам сигнализира за това на спецслужбите. Микрофоните са били монтирани под мазилката в трапезарията и в хола, а кабелите са водели към съседния апартамент.
Живелият в този апартамент Пламен Арсов е сред обвиняемите по делото за подслушването на Филчев. Докато делото се води, починаха трима от обвиняемите. Бившият вътрешен министър Виктор Михайлов, Коста Богацевски, бивш главен секретар на МВР, и Арлин Антонов, бивш директор на НСС, които бяха разпитани по делото, защитиха ген. Атанасов. Срещу него беше бившият му шеф Богомил Бонев
На 9 март 2004 г. журналистът Кеворк Кеворкян пише в „Труд“: ПРОКУРАТУРАТА: АТАНАСОВ НА СЪД, ИМА ДАННИ И ЗА ЖЕНА МУ!
„Следствието срещу бившия шеф на контраразузнаването ген. Атанас Атанасов ще приключи до 10 дни и обвинителният акт срещу него ще бъде внесен в съда. Има данни и за влог на съпругата му Анелия Атанасова от 7,5 милиона долара в чужда банка.
Тези две „бомби“ бяха хвърлени в предаването „Всяка неделя“ на БНТ при представянето на екипа на главния прокурор Никола Филчев. Обвинителите чакат отговор на запитвания до чужди служби по случая „Атанасова“, стана известно вчера. Скандалът с влога на генералшата гръмна точно преди 3 години. През март 2001 г. пресата публикува информация за банков трансфер, извършен от името на Анелия Атанасова, а тогавашният депутат Димитър Луджев поясни, че става дума за сума от около 7,2 млн. долара. Една от версиите бе, че крупната сума е преведена в клон на Дойче банк в градчето Хайлборн край Щутгарт на името на немски адвокат. Но друга сочеше като получател Елена Костова – съпругата на тогавашния премиер. В банковия суифт (нареждане за плащане) обаче името на получателя бе заличено.
Според в. „Стандарт“ агент зад граница, вербуван от военното ни разузнаване, засякъл движението на парите и предал през есента на 2000 г. три скандални документа. Затова и проверка за автентичността им е била възложена на Министерството на отбраната, а не на спецслужбите от МВР, в които по това време работеше и ген. Атанасов. На 10 март 2001 г., тогавашният военен министър Бойко Ноев обяви документите за 100-процентов фалшификат, създаден, за да компрометира шефа на контраразузнаването. Дори се говореше, че ментетата са правени в България, и е образувано следствено дело срещу неизвестния им автор.
„Ако тези документи - платежните нареждания от Дойче банк - не са фалшификат, сумите, които са преведени на тези жени (Атанасова и Костова - б. р.), ще стигнат на семействата на политика и генерала до края на дните им“, писа руският вестник „Московские новости“ на 30 май 2001 г. Въпросната статия също бе обявена единодушно от бившите ни управници за компромат, дело на дългата ръка на КГБ и ДС, с което случаят за тях приключи.
„Имаме данни и за влог на съпругата на Атанасов и на още едно лице, чието име ние знаем, но в документите е заличено. Влогът е в размер на 7,5 млн. долара“, каза обаче в неделя главният прокурор Филчев. Той уточни, че въпросната информация е класифицирана, свързана е със сътрудничество от страна на други служби и прокуратури на чужди държави. Затова и разследването вървяло бавно.
„Отрицателното отношение на Атанасов към правораздавателните органи не е нещо ново. Той буквално ни разиграва неведнъж и не два пъти. Сочи съдебен адрес, получава съответния прокурорски акт, а след това на същия адрес изведнъж пише: „Лицето е непознато“, разказва шефът на Военната апелативна прокуратура полк. Николай Ганчев. Той допълни, че едно от деянията, за които бившият началник на НСС трябва да отговаря, е свързано с аферата „Бръмбаргейт“, избухнала заради откритите през 2000 г. подслушвателни устройства в дома на главния прокурор. От думите на полк. Ганчев стана ясно, че Атанасов хем е разследвал бившия служител на СОТИ Пламен Арсов, хем му е дал техника, с която да се организира подслушване.
Тоест Арсов е бил държан в зависимост.
Участието на Атанасов в „Бръмбаргейт“ също бе отричано, но дойде време той да ходи на съд. Нищо чудно някой ден да лъсне и истинатанза милионите на жена му...“
Съдът отмени присъдата на ген. Атанасов за „Филчевгейт“, предава „Дневник“ на 29.01.2005 г.
Според обвинението Атанасов не е упражнил контрол върху служителите си за демонтирането на специални разузнавателни средства от дипломатически апартаменти, собственост на бившето БОДК. Ден по-рано генералът беше арестуван, че не е платил гаранцията си по друго дело, заведено от ексвътрешния министър Богомил Бонев. Той обвини Атанасов в длъжностно престъпление заради негов доклад от 1999 г. за корупция във висшите ешелони на властта. /ПАРИ/ . СЪСТАВ на Военния апелативен съд отмени присъдата на бившия директор на Националната служба Сигурност ген. Атанас Атанасов по делото за подслушването на главния прокурор Никола Филчев, известно като Филчевгейт. Решението на съда може да се обжалва пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок.
На 9 януари 2024 г. „24 часа“ разказва за Атанасов, за който към онзи момент се счита, че е бъдещият председател на парламента:
Бившият главен прокурор Иван Филчев го обвини в подслушване, след като в съседен до неговия апартамент бяха открити “бръмбари” и го погна. В периода 2002 - 2008 г. Атанасов е обвиняем и подсъдим по три наказателни дела. Задържан е под стража. Делата бяха за спиране с негова заповед на украински самолет с контрабандно оръжие за Еритрея, за „подслушването“ на Филчев – „Бръмбъргейт“ и за изработения от НСС и подписан от него доклад за корупция по високите етажи на властта, на базата на който доклад Костов смени част от министрите през декември 1999 г. Делата завършиха с оправдателни присъди и на трите инстанции.
През 2002 г. самият Атанасов се оказа жертва на подслушване. А заедно с него в разработката “Гном”, от която произлезе и не много приятният му прякор, бяха намесени и много политици и журналисти. Скандалът не му попречи през 2005 г. за първи път да стане депутат. Генералът се появи при разработката “Лиани” срещу ДПС и разработката “Галерия”, при която бяха подслушвани журналисти. Дори бившата му съпруга Анелия Атанасова го обвини, че е изнасял секретни документи от НСС. Атанасов се оправда, че е бил дискредитиран по поръчка на ГЕРБ, въпреки че тогава ДСБ официално бе коалиционен партньор на партията на Борисов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/kakvo-znachat-dumite-na-atanas/