Кога прокуратурата ще съди Радостин Василев за действията му като министър
Хубаво Софийската градска прокуратура предложи на главния прокурор да свали имунитета на депутата от ПП-ДБ Радостин Василев. Обвинението „запретна ръкави“ и доближи народния представител на крачка от обвинение за опит за принуда чрез заплаха. Предвиденото наказанието може да стигне и до 10 години затвор.
Очевидно са събрани достатъчно доказателства в рамките на образуваното в края на миналия юли досъдебно производство.
От тях става ясно, че Василев чрез заплашване е направил опит да принуди народния представител Христинка Иванова - противно на убежденията и волята ѝ - да напусне парламентарната група на „Има такъв народ“. В деня, когато тогавашният спортен министър в оставка обяви отцепването си, Тошко Йорданов огласи на пресконференция запис от телефонен разговор, в който ясно се чува как Радостин Василев притиска народния представител и я заплашва, че ще ѝ прати хора, ако тя не е съгласна да отстъпи място на следващия в плевенската листа.
След реакцията на прокуратурата по този казус, остава да се питаме кога ще бъде потърсена отговорност на Василев за действията му като министър на спорта – пост, който той заемаше в периода от 13.12.2021 до 01.08.2022 година.
Близо месец мина от излизането на доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), който установи тежки нарушения при финансирани от Василев младежки проекти. В 6 от 9 проверени на случаен принцип е констатирано, че не отговарят на критериите за държавно финансиране.
В доклада на АДФИ, изготвен в средата на месец март, беше описано следното:
Предвид несъответствията с изискването на Наредбата, Програмата и Указанията, установени при извършената документална проверка, финансовата инспекция счита, че проектните предложения, представени от Сдружение „Младежка радост“, Сдружение „Футболен клуб Ес Пи Ес“, Сдружение „Театър Цвете“, „Сдружение за социална солидарност и диалог“, „Сдружение за младежки инициативи и диалог“ и Фондация „Европейски център за еко-агротуризъм „България“, е следвало да отпаднат на Етап 1-Административно съответствие и да не се финансират от ММС. Предвид установеното при проверката, проектното предложение, представено от Сдружение „Младежки инициативи за развитие и диалог“, е следвало да отпадне на Етап 1 – Административно съответствие. На заседание на 30.06.2022 година експертната комисия е взела решение проектното предложение да бъде допуснато до следващия етап на оценяване, без да са били налице основания за продължаване към качествено оценяване, оценка на финансовото съответствие и класиране.
В доклада се посочва още, че в един от финансираните проекти организацията е посочила, че ще сключи договор с фирма за провеждане на турнир по волейбол за сумата от 6 600 лева, без да е налице какво ще извърши тази фирма. Не е представен документ, че фирмата има право да организира подобно събитие.
За друг проверяван проект през септември 2022 година в медии излезе информация, че „борецът срещу корупцията“ Радостин Василев е дал на „Младежка радост“ договор за 490 953 лева. Сдружението е било вписано в деня, когато стана ясно, че той напуска ИТН и ще има вот на недоверие срещу правителството на Кирил Петков. Според договора то е трябвало да организира концерти в София, Велико Търново и Габрово, където на миналите избори бившият спортен министър бе водач на листата.
След намесата на служебния министър Весела Лечава сдружението се отказа от проекта и върна парите. В момента върви и цялостна проверка на ММС от АДФИ, която бе поискана след няколко сигнала на Лечева.
Въпросът е и какви нередности ще бъдат установени в цялостна проверка на 8-месечното управление на спортното министерство от Радостин Василев. Нарушения очевидно не липсват, остава да се питаме кога държавното обвинение ще потърси отговорност за тях от депутата на „Промяната“.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/koga-prokuraturata-shte-sadi-r/