Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. „Широко затворени очи“: Премиерът и СЕМ в схватка за дезинформацията и етичните норми

Общество

„Широко затворени очи“: Премиерът и СЕМ в схватка за дезинформацията и етичните норми

Широко затворени очи: Премиерът и СЕМ в схватка за дезинформацията и етичните норми - Tribune.bg
Снимка:

Денков посъветва Съвета за електронни медии да види какво може да се направи с тези проблеми, а не да обяснява какво не може

Кой и и как си върши работата, има ли дезинформация в медиите и спазват ли се етичните стандарти в журналистиката – тези въпроси бяха част от размяната на реплики между премиерът Николай Денков и Съветът за електронни медии.

Всичко започна от вчерашното фейсбук интервю на министър-председателя по повод двата месеца управление, в което му бяха задавани въпроси от различно естество.

По адрес на работата на СЕМ Денков заяви: „Факт е, че има действително много сериозна дезинформация. За мен много по-важно е бързо да започнат да работят тези структури, които са свързани с етичните стандарти на журналистите – примерно Съветът за електронни медии очевидно не си върши работата, за мен. Не може журналисти, които разпространяват неверни факти, и вероятно знаят, че са неверни, да не бъдат санкционирани“.

Последва реакция от страна на СЕМ в позиция, която не беше подкрепена единствено от члена на съвета - Пролет Велкова.

Съветът за електронни медии намира за недопустими оценките и внушенията, направени от министър-председателя по адрес на СЕМ. Изразеното по време на двумесечния отчет под формата на интервю показва непознаване на правомощията на органа, определени в Закона за радиото и телевизията; незнание по отношение дейността на кои лица е компетентен СЕМ; неразбиране, че професионалните стандарти за журналистическа дейност, залегнали в Етичния кодекс на българските медии, се съблюдават от Етичната комисия (саморегулаторен орган) към Фондация „Национален съвет за журналистическа етика“.

Представителите на изпълнителната власт, а и на законодателната, би било добре да се съобразят с констатациите и препоръките във всеки един от докладите на Европейската комисия по върховенството на правото, като коригират собственото си поведение по отношение на независимостта на медийния регулатор и на всички медии в страната.

Съветът за електронни медии обръща внимание, че за изминалата година е осъществил над 24 000 часа мониторинг на телевизионни и радиопрограми. В рамките на правомощията си е провел и осем фокусирани наблюдения по темата за войната в Украйна, които включват и анализират проблема с дезинформацията.

„Крайно време е СЕМ да види какво може да направи с проблемите, а не да обяснява какво не може“ – отговори на позицията премиерът Денков след правителственото заседание. И добави: „През последните два месеца виждам, че много от проблемите, с които се сблъскваме, са резултат от феномена на „широко затворените очи“. Крайно време е Съветът за електронни медии да се опита да види какво може да направи, за да се справи с проблемите с дезинформацията, хибридните атаки, неспазване на етичните правила, а не да обяснява какво не може да направи“.

Според него Съветът за електронни медии може да инициира дискусия по тази тема, да се поканят журналисти, които са свързани с етиката, университетски преподаватели.

„Има неща, които могат да направят. Призивът е да видят какво могат да направят, а не какво не могат“, коментира премиерът Николай Денков.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп