Детските градини у нас вече със зеленчукови и билкови градини
Нова наредба предвижда да има зеленчукова и билкова градина в детските градини и у нас. Предвижда се към постройките на забавачките да бъде включен обособен природен кът, а при възможност и градини, в които децата да могат да се научат сами да засаждат зеленчуци, билки и цветя. Предвидени са и инструменти и градински пособия, с които да отглеждат засажденията.
Това е разписано в Проект на Наредба за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие. Тя е качена за обществено обсъждане на портала за обществени консултации, като предложения могат да се отправят до 25 март.
Според Приложение 6 към Наредбата, природният кът ще представлява пространство за учене, игра и експериментиране с природни материали на открито или закрито. В него ще могат да бъдат включени, освен опитни полета, зеленчукови градини, зоокътове с площадки за наблюдение и други съоръжения, които да позволяват на децата да учат чрез преки наблюдения.
Освен градински комплекти и инструменти, ще има изградени зони за игра с вода и пясък, пейки, хранилка за птици, маси или дъски за експерименти, експериментални игри.
Децата ще разполагат и с площадка за обучение по безопасност на движение по пътищата, в която ще има светофар, стоп палка, 12 сигнално-предпазни жилетки, 10 бр. пътни знаци, 10 конуси, детски велосипед с каска.
Наредбата въвежда и изискване за подобряване на спортната среда в детските градини. В тях трябва да има баскетболни кошове, топки, въжета за скачане, приспособления за плуване при наличие на басейн, и други.
Освен това се предвиждат и специални кабинети или зони, свързани с подкрепата за личностно развитие на децата, отделен кабинет или зона на логопеда, психолога и ресурсния учител, които се оборудват задължително с маса и стол за детето и специалиста, кът за игра на пода, компютър, образователни софтуерни програми за развитие на езикови, математически умения.
Всяка детска градина може да кандидатства за финансиране по национални и оперативни програми, както и по Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища за периода 2020 – 2022 г. Физическата среда на детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностното развитие трябва поетапно да се приведе в съответствие с Наредбата в срок до 10 години.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/detskite-gradini-u-nas-veche-s-zelenchukovi-i-bilkovi-gradini/
Коментари (1)
29.02.2020 13:12 / Отговор
Добави коментар