Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Окончателно – медиите обявяват своя собственик и декларират източниците си на финансиране

Общество

Окончателно – медиите обявяват своя собственик и декларират източниците си на финансиране

Окончателно – медиите обявяват своя собственик и декларират източниците си на финансиране - Tribune.bg
Снимка:

Парламентът одобри медийния закон

Парламентът прие на второ четене законопроекта за медиите с вносители народните представители Делян Пеевски, Хамид Хамид, Велислава Кръстева и Йордан Цонев. Той беше подкрепен в пленарна зала с гласовете на ГЕРБ, „Обединените патриоти“ и ДПС.

Законът задължава печатните, електронни и онлайн медии да посочват на сайтовете си информация за действителния си собственик. Ще бъде необходимо и да се обяви дали това е лице, заемащо публична длъжност, както и дали има влязла в сила присъда спрямо него.

Вече ще се декларира и лицето, което фактически контролира съдържанието на медийната услуга и редакционната политика, ако то е различно от собственика.

При промяна на собствеността тя трябва да се декларира в срок от 7 дни.

Тези промени предизвикаха и единствения дебат по промените в зала. Антон Кутев коментира, че с промените „ще излязат договорите за реклама, но произходът на парите пак ще е неясен“.

Последва остра реакция от страна на вносителя Йордан Цонев, който посочи, че при среща с представители на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), е установил, че само въз основа на „съмнителни“ оценки на едно НПО, медийната среда у нас се определя като много лоша.

„Анализът на медийната среда е получен само от НПО на кръга Сорос, ще ги гледаме как изготвят спорно верни или неверни доклади до ПАСЕ?! Това е ПР акция на медийната среда в България. България да не бъде клепана по този начин“, възрази Цонев. В резултат Антон Кутев обеща да се извини, ако страната ни се качи с две места нагоре в класацията на „Репортери без граници“.

С гласуваните днес окончателни промени в медийния закон всички доставчици на медийни услуги следва да декларират ежегодно до 30 юни всяко получено финансиране в предходната календарна година, в т.ч. заеми и банкови кредити, както и безвъзмездно получаване на парични средства и имущество.

В декларацията ще се посочва стойността на всички договори, сключени в предходната година с държавни и общински учреждения, с политически партии, в резултат на обществени поръчки, както и рекламни договори с лица, осъществяващи дейност, подлежаща на регулация. Предвижда се още да бъде декларирано и финансиране от европейските фондове за предходната година.

Специален регистър към Министерството на културата ще публикува декларациите. Той трябва да се създаден до една година след влизането в сила на закона и да бъде достъпен онлайн. При забавяне, както и неподаване на декларация или при обявяване на неверни данни се предвижда санкция от 10 до 15 хил. лева.

Глобата за повторно нарушение е от 20 до 30 хил. лева. При нарушение се предвижда Министерството на културата да уведомява Министерството на вътрешните работи.

Текстовете предвиждат разпространителите на печатни издания да декларират в Министерството на културата действителния си собственик, както и броя на обекти за продажба на дребно. Ако последните са 1/3 от всички обекти, ще се праща информация в Комисията за защита на конкуренцията.

Автор: Моника Гаджанова


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп