Организации на хора с увреждания искат промени в новия закон
Новата наредба за медицинска експертиза не удря менте ТЕЛК-овете, твърдят НПО-та
Новата наредба за медицинската експертиза не удря менте ТЕЛК-овете, защото проблемните лица са решили въпроса като са освидетелствани безсрочно, смятат организациите на хората с увреждания.
„С МЗ сме на едно мнение, че новата методика няма да удари менте ТЕЛК-овете. Те са решили въпроса с безсрочен ТЕЛК генерално. Реално ще бъдат потърпевши хора, които се нуждаят от подкрепа от страна на държавата“, заяви Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите.
Той призна, че шест месеца след въвеждането на наредбата за медицинска експертиза вече текат разговори с министерството на здравеопазването за промяната ѝ.
Причината е, че след като хората с увреждания са минали преосвидетелстване, данните са особено притеснителни. Лицата над 16 г., които са преосвидетелствани, са около 36 000, а под 16 г. – 3500. Справката за лицата над 16 г. показва, че 66.3% запазват степента на увреждане след въвеждане на промените в новата методика, 14.5% от тях минават с по-висока степен, а 19.2% от лицата са потърпевши, като 14.7% от последните са загубили изцяло права.
За лицата под 16 г., които са минали преосвидетелстване, 65.1% са запазили правата си, 18.9% са с по-висока степен, а 16% загубили права.
Според Веска Събева от Асоциацията на родителите на деца с епилепсията основният проблем при прилагането на новата наредба за медицинска експертиза са множествените увреждания. При новата формула второ и трето увреждане се признава при над 80% увреждане при основното заболяване и ако второто и третото увреждане са значителни – над 60%. Затова организациите предлагат Базов вариант за оценка на увреждания, при който ако 50 и над 51% е увреждането по първо заболяване, а второто е над 51%, то водещото заболяване да се отчита на 100%, а следващото с 20%.
„Второто предложение е относно това, че много от заболяванията, които са тежки, например диабет, са в пряка връзка с други заболявания. Затова ние предложихме този вид заболявания, които са във връзка с водещото заболявания- сборът от тях да бъде отчитан с коефициент 10“, коментира Веска Събева.
Предстои дебат с Министерството на здравеопазването. Още два месеца ще продължи анализа на преосвидетелстването на хората с увреждания по новата наредба за медицинската експертиза, за да се отчете дали се запазват тревожните тенденции една пета от лицата да губят права.
Моника Гаджанова
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/organizatsii-na-hora-s-uvrezhdaniya-iskat-promeni-v-noviya-zakon/
Коментари (0)
Добави коментар