Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Пчеларите излязоха на протест. Властта ги успокои, че ще бъдат подпомогнати по de minimis

Общество

Пчеларите излязоха на протест. Властта ги успокои, че ще бъдат подпомогнати по de minimis

Пчеларите излязоха на протест. Властта ги успокои, че ще бъдат подпомогнати по de minimis - Tribune.bg
Снимка:

Пчелари от цялата страна излязоха на протест за втори път пред Министерството на земеделието и храните заради  ниските изкупни цени на меда. „Желаем да ни се дадат европейските финансови средства – над 30 млн. Настояваме и за директно подпомагане на пчелния мед от 2 до 4 лв. Настояваме и за отваряне на държавни лаборатории, тъй като в момента частните лаборатории правят от 200 до 500 лв. проби за забранени пестициди“, заяви Ясен Янев, председател на Национално сдружение български свободни пчелари пред БГНЕС. Той обясни, че няма как пчеларите да извадят тези пари, като посочи, че само тази година има над 20 сигнала за използване на забранени пестициди. Янев е категоричен, че не може да има над 100 държавни лаборатории, от които само две да правят проби за забранени пестициди.

Пчеларите се оплакаха и от вноса на мед от Полша и Гърция.

„Има пренасищане на европейския пазар с мед от трети страни от Южна Америка, от Африка, от Азия. Наистина мед, който отговаря на европейските стандарти, който е с много добро качество, и в момента няма търсене на пчелни продукти. Но затова има държава, държавата се казва България и България трябва да покаже закрила на нашите земеделски производители. Нали това е функцията на държавата? Затова сме тук в момента“, каза още Янев.

„В момента никой не купува продукцията ни – пчелният мед, залежава по складовете. Плюс това и цената е много ниска“, заяви пък Георги Жейнов е пчелар от Варна. „Тук сме да си извоюваме поне някаква финансова подкрепа, защото в противен случай секторът загива“, допълни той.

Красимир Александров притежава около 200 пчелни семейства. „Нашите искания, ако трябва да ги кажем, трябва да започнем всички да ревем със сълзи. Вече не се издържа. Не става. На нас най-лесно ни е да унищожим пчелите и всеки да си остави по 10 кошера да има за собствена консумация. Не е това целта на занятието“, коментира той. „Този сектор трябва да тръгне, не можем да живеем в държава, която е живо богатство на билки, на природа, на условия за пчеларстване и всички да сме в това положение. А ние всички сме в това положение“, добави той.

Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев разговаря с протестиращите

Той ги успокои, че ще бъдат подпомогнати по de minimis заедно с останалите животновъди и сектор „Растениевъдство“, като средствата от националния бюджет ще бъдат насочени приоритетно към най-малките земеделски производители. Вътев припомни, че подпомагането от 47,5 млн. лв. е заложено в меморандума, подписан между земеделски производители и правителството на 20 септември. На срещата пчеларите бяха информирани, че помощта ще бъде разпределена по равно между секторите  „Растениевъдство“ и „Животновъдство“, в това число и пчеларството, и предстои да бъде разработена методика за разпределението на средствата.

Фермерите бяха запознати и с данни на отдел „Агростатистика“ при МЗХ, според които за последните пет години, до 2022 година, в страната се произвеждат между 10 и 12 хил. тона пчелен мед, а износът варира между 10 и 12 хил. т. Вносът от държави членки и от трети страни и е между 1642 до 5027 т, като миналата година най-много мед е внесен от Полша, Гърция, Украйна и Турция. На срещата бе обсъдена и темата за лабораторните анализи на пчелния мед.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети