Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Започват Мръсните дни. В нощта след Коледа опасни сили завладяват земята…

Общество

Започват Мръсните дни. В нощта след Коледа опасни сили завладяват земята…

Започват Мръсните дни. В нощта след Коледа опасни сили завладяват земята… - Tribune.bg
Снимка:
Украинска илюстрация

Вижте какво не бива да правите през това време

В българската традиционна култура има едно особено опасно и зловещо време, през което порталът към Отвъдния свят се отваря и зли духове и свръхестествени демонични същества започват да бродят по земята. Караконджули, вампири, таласъми, върколаци се събуждат из под земните недра и тръгват без почивка да обикалят от залез слънце до пропяването на първи петли. Вратите се залостват и никой не смее да си показва главата навън преди да е станало светло. Започват Мръсните дни…

Мръсните дни, Иван Попчев, Художествена галерия Стара ЗагораМръсните дни, Иван Попчев, Художествена галерия Стара Загора

Известни още като Некръстени дни, Глухи дни, Поганци, Погани дни, Караконджови дни и др.,  в народното съзнание те се свързват с периода след раждането (след Рождество), който винаги се смята за нечист. Времето след Коледа е ново, току-що родено, но все още гранично и следователно опасно. Водата още не е „кръстена“.  Другият, страшният свят на демоните и злите сили, на невидимите нощни гости и бродници е съвсем близо, заплашвайки да наруши нормалното ежедневие на хората. Границите с него са размити и ще бъдат отново затворени чак на Йордановден или Богоявление, когато ще  „се кръсти водата” и с нея се поръсят домовете и хората. Но дотогава има още 12 дни и народът трябва да се предпази от тях. Тъкмо за това и в този период съществуват множество строги предписания и забрани, магии и защитни ритуали, за които се вярва, че ще предотвратят болести и нещастия. А който ги пристъпи, казва народът, страшна злокоба ще го сполети…

КараконджулКараконджул

Една от най-важните забрани гласи, че човек не бива да излиза навън от залез до изгрев слънце. В този период той е най-беззащитен и трябва да си стои вкъщи на топло и на светло до огнището. Топлината и светлината символизират доброто, което се противопоставя на страшния мрак, от където идват злите сили. Човекът трябва да стои далеч от тях. Освен това, през тези дни не бива да се изхвърля пепелта от огнището, защото “поганците ходят по нея”. Смята се, че тя притежава магическа сила, тъй като се възприема като междинен продукт на живата и неживата материя, субстанция между земното и Отвъдното. Тя се събира на Йордановден, когато приключи опасния период и с нея могат да се лекуват болести и да се гонят злите сили. С пепелта също се ръси и мястото, където се предполага, че може да има заровено имàне, за да се открие кой е стопанинът му и каква жертва да му бъде принесена.

Не трябва също да се върши женска работа, да се бродира, пере и мете, за да не нападнат вълците. Не се мие и пере, преди във водата да е пуснат стрък пелин, защото тя още не е кръстена и затова е опасна. Тази забрана се спазва особено строго от по-младите жени, които още не са раждали, както и от бременните. Като предпазна мярка те слагат в огъня тамян и/или кост.

Не бива и на път да се тръгва. Избягва се ходенето до воденицата, защото при нея идват караконджулите и тя престава да работи.

През Мръсните дни са забранени и опяването на мъртвите и раздаването за помени. Не са позволени сватби, годежи, и се спазва строго полово въздържание, заради вярването, че бебетата, заченати в този период ще се родят болни. На някои места смятат, че тези деца ще станат каракони или ще бъдат залюбени от змей/змеица. Често се мисли, че след смъртта си те ще се превръщат във вампири или зли духове. А ако се родило дете през тези дни, жените за 24 часа трябвало да му изтъкават, ушиват и обличат ризка – така го превръщали в човек, защото иначе било възможно да стане караконджо.

Повсеместно е вярването и че умрелият през Мръсните дни е много грешен и душата му се превръща във върколак или каракон – за предпазване от това, някъде (Къкрина, Слатина) забиват игла в пъпа или петата на починалия.

Така, за да се предпази от всички тези зли сили в миналото, народът си служел и с редица защитни и магични средства. Най-широко разпространение сред тях имал носенето на чесън в пазвата – от него демоните бягали надалеч. И тъй като се вярвало, че прозорците, вратите и комина са гранични и опасни места, на тях слагали червен глог и хвойна, рисували се предпазни кръгове с катран и се закрепяли слънчогледени пити – символи на слънцето и доброто.

Някои (и до днес) прехвърлят през къщата си ела или камък, за да не влиза поганец и за здраве. Водата в съдовете, също много се пази от поганеца.

Периодът на Мръсните дни е особено подходящ и за извършването на различни магични действия. Магьосниците и бродниците се събират и правят магии за обиране на чуждото плодородие, тогава се извършват и различни гадания и предсказания – най-вече предбрачни, за времето през настъпващата година, за здравето и др.

Коледари от Сърбия на празника в Перник през 2012 г.Коледари от Сърбия на празника в Перник през 2012 г.

Тогава се изпълняват и новогодишните обичаи на момците – коледуване, сурвакане, русалии, риначи, а в Югоизточна България – обичаят Наместник (Стопанова гозба). Някъде (Петково, Балван, Леденик и др.), в края на периода, се изпълнява обичаят Сивуйница (Совойница) за пропъждане на Мръсните дни.

Мръсните дни завършват с Йордановден, наричан още Богоявление или Водици, когато водата най-накрая се „кръщава“, порталът към Отвъдното се затваря и всичко се връща към нормалното. Започва новият живот, земята е пречистена, а човекът вече не е в опасност. Но дотогава – бъдете внимателни… Бродниците на нощта и тъмните сили, дошли от Другия свят, вече пристъпват насам. Ехото на тежките им стъпки отеква в мрака и се слива в тишината на очакването. Не ги ли чувате?

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети