Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Заради провала на PISA: МОН за пореден път прави нови учебни програми

Общество

Заради провала на PISA: МОН за пореден път прави нови учебни програми

Заради провала на PISA: МОН за пореден път прави нови учебни програми - Tribune.bg
Снимка:

"Възможностите за въвеждане на нови учебни програми, които да са ориентирани към компетентностите на учениците, обсъжда в момента работна група в Министерството на образованието. Тя трябва да е готова с идеи до средата на месец февруари".

Това обяви министърът на образованието проф. Галин Цоков в ресорната парламентарна комисия в отговор на депутатски въпроси за това какви мерки е предприело МОН след лошите резултати на учениците на теста PISA.

Оценките от въпросния изпит излязоха в края на миналата година. Според тях половината от българските ученици нямат умения за аналитично и критично мислене, логически взаимовръзки, четене с разбиране, осмисляне на събития, решаване на ежедневни проблеми и др.

Кога ще започне обсъждането на концепция за учебните програми?

"Досега бе оставено на администрацията да ръководи процеса и нямаше политическо лидерство. Децата не издържат на темпото, нямат време да затвърдят знания, има много фактология, липсва акцент върху уменията, почти никакъв акцент няма върху формирането на нагласи", отбеляза председателят на комисията по образование Красимир Вълчев.

"Говоря за тези учебни програми от 15 г. Доколкото разбирам от странични източници, някакви работни групи в МОН обсъждат нещо, не знам в какви формати и къде, но молбата ми е когато обсъждате такива сериозни неща, да каните представители от всички парламентарни групи", настоя пък депутатът от БСП Ирена Анастасова.

"В момента няма групи, които да обсъждат промени в конкретни учебни програми. Има група, която обсъжда концепция, рамка на учебни програми, ориентирани към компетентности. Тя може би до средата на февруари ще даде тази обща визия, на която трябва да се основават те и след това ще можем да обсъдим разработването на концепция за това какво трябва да представлява една такава програма", обясни Цоков. И предложи на комисията да се включи в обсъждането през февруари. По-късно за мнения щели да бъдат потърсени юристи и експерти.

"Трябва да видим и какво е националното съгласие по това, че трябва да има промяна във философията на учебните програми и как те се структурират, а не толкова за съкращаване на съдържанието", подчерта още Цоков.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети