Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Защо мъжете и жените виждат света различно?

Общество

Защо мъжете и жените виждат света различно?

Защо мъжете и жените виждат света различно? - Tribune.bg
Снимка:

„Сигурен съм, че това е синьо!“, „Не, тюркоазено е!“

Вероятно на всяка жена се е случвало да спори с някой мъж за цветовете... Вечната битка между половете се пренася и тук. Синьо ли е морето или тюркоазено? Червена ли е тази блуза или е оранжева? Не се притеснявайте – за всичко това си има научно обяснение. Мъжете и жените просто виждат света по различен начин… Буквално!

Всичко е в очите…

Фината покривка върху задната част на очната ябълка, наречена ретина, е изградена от два вида фоторецептори – приблизително 130 милиона пръчковидни клетки, отговорни за възприемането на бялото и черното и около 7 милиона конусовидни клетки – за останалите цветове. Конусовидни клетки за различаване на цветовете обаче се осигуряват от X-хромозома, а жените притежават не един, а два X-хромозома. Точно това по-голямо разнообразие от конусовидни клетки, отколкото при мъжете, помага на жените да виждат много по-голям спектър от нюанси и оттенъци. Така, докато мъжете боравят най-вече с червено, синьо, зелено, жените ще говорят за аленочервено, блатиснозелено, небесносиньо и т. н… Оказва се, че мозъците на жените и мъжете просто работят по различен начин. Но защо това е така?

Всичко започнало много, много отдавна…

Някога, много, много отдавна, още в зорите на човечеството нещата за хората били много по-лесни… Мъжете и жените си имали отчетливо обособени роли и рядко се стигало до разправии между половете. Разпределението на задачите било ясно разграничено: мъжете били ловци, жените – събирачи и пазителки на домашното огнище.

Мъжете трябвало да осигуряват препитанието и всеки ден излизали в търсенето на прехрана. Това постепенно развило у тях забележителни умения за ориентация и пътешествия на далечни разстояния, така че да могат да откриват храна и после намират пътя обратно до дома…

Жените от своя страна имали задачата да подържат реда в дома. Те прекарвали деня си в грижата за децата, събирането на различни плодове, билки, растения и грудки, готвене и общуване с другите жени в групата. Тъкмо това събиране на разнообразни в цветово отношение растителни храни изключително благоприятствало развитието на очите на жената така, че те постепенно се усъвършенствали в различаването на най-различни нюанси

Жените са по-наблюдателни, а мъжете виждат по-добре ­­­­надалеч?

Освен това, когато ловувал, мъжът трябвало да има „фокусиран“ поглед, който да не изпуска движещата се отдалечена цел от очи. Еволюцията сакаш му сложила наочници, и направила зрението му „тунелно“ и съвършено точно, за да бъде той по-добър ловец, докато жената дарила с по-добро периферно зрение. Нежният пол прекарвал повече време около домашното огнище и следователно трябвало да бъде нащрек за евентуални злосторници, промъкващи се от различни посоки. Така, като закрилница на дома, жената развила голяма наблюдателност и до днес разполага с дълговиден периметър от минимум 45 градуса от всяка страна на главата си. А при много жени този обхват стига дори до 180 градуса!

Казано накратко - очите на мъжа са по-широко разположени, пригодени за дългообхватно и праволинейно зрение като през бинокъл, а на жената – за близко наблюдение, за да може винаги да знае какво става около нея…

Ето защо жените винаги „виждат всичко“, а мъжете не могат да съумеят да намерят каквото и да било в хладилника, шкафа или по чекмеджетата… Но без проблем са способни да открият някоя кръчма в далечината!

Мъжете страдат от цветна слепота повече отколкото жените?

Така наречената цветна слепота или дисхроматопсия е дефект на зрението, при който човешкото око е неспособно да разграничава някои или всички цветове, като тя може да бъде наследствена или придобита вследствие на инцидент.

Оказва се, че при наследствената слепота, ако майката е носител на проблемна генетична информация, дори самата тя все пак да не страда от цветна слепота, синът винаги ще има проблем при възприемането на цветовете. Аномалията би се предала на момичето само ако и бащата страда от същия проблем. Ето защо мъжете, които имат някоя от формите на цветна слепота, в света са около 8%, в сравнение - само 0.5% от жените. Освен това понеже жените имат две Х-хромозома (там, където е закодирана функцията за възприемане на цветовете), а мъжете само една, при едните дефицитът може да се навакса от втората здрава Х-хромозома, а при другите – не…

­­Но зрението не е единствената сетивна разлика между двата пола…

Мъжете и жените наистина са много различни и по този въпрос съществуват множество проучвания и научни изследвания. Еволюционната игра действително ни е направила странно разнолики: едни действия се извършват по-успешно от мъжете, други – от жените, но може би точно за това се допълваме толкова добре…


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети