Защо мъжете имат „бирени“ коремчета, а жените – „бразилски“ дупета?
За палеолитните венери, бирата, стеатопигията и други неща…
Виновна ли е бирата?
Всички са чували за така наречените феномени „бирено“ коремче и „бразилско“ дупе. И всички знаят, че едното е по-характерно за мъжете, а другото – за жените. Но защо това е така? И колко общо всъщност имат те с бирата и… с Бразилия?
Няма страшно! Става ясно, че бирата за нищо не е виновна. Оказва се, че този феномен може съвсем да не зависи от нея. Е, или поне не изцяло…
Мазнини и още нещо
Действително, при двата пола мазнините просто са склонни да се струпват на различни места по тялото. Освен това, излишъците от мастни тъкани предпочитат да стоят далеч от жизненоважните органи, за да не бъде затруднена тяхната ефективна функция. Ето защо и обикновено няма мастни тъкани около мозъка, сърцето или половите органи. Но нека видим какво става когато това условие се комбинира и с половите различия.
При жените има още един жизненоважен орган – яйчниците. Тъкмо затова ако са в детеродна възраст, те нямат склонност да натрупват мазнини в областта на корема. Но тъй като при мъжете яйчници няма, мазнините нямат нищо против да се трупат по корема и да образуват т. нар. бирени коремчета. Мъжкият пол просто е по-предразположен към тях – със или без бира. Ето защо и рядко ще видим мъж с дебели бедра.
При жените обаче е точно обратното. Тлъстините обичат да се трупат именно при бедрата, дупето и горната част на ръцете. Но за това си има и още една причина – те могат да послужат като запаси по време на кърмене в случаи на глад.
Стеатопигията и Венерата от Бразилия…
Стеатопигията (от гр. steatos – мазнина и pyge – таз) е именно натрупването на мазнините около таза и горните части на бедрата. Оказва се обаче, че то не е силно изразено при всички жени, а най-вече при африканките и афроамериканките, пигмеите от Централна Африка и много бразилски жени. Тъкмо последните дават името на „бразилското“ дупе.
Изглежда сигурно, че това натрупване на мазнини е било силно разпространено още при най-ранните хора, като постепенно е започнало да изчезва. Доказателства за това намираме в множеството открити статуетки от слонова кост на различните Венери от палеолита, като Венера от Лосел, и прочутите фигури от Леспюг (Франция) и от Вилендорф (Австрия) или от Долни Вестонице (Чехия). При всички тях се забелязва това силно натрупване на мазнини при бедрата – нещо, което им е било нужно за да оцелеят през цикличните периоди на недостатъчно хранене. Освен това, за произвеждането на женските хормони е нужно определено количество мазнина.
И така, разбираме, че всъщност големите дупета не са просто големи дупета – те са нещо, което жените са придобили еволюционно с течение на хиляди, хиляди години, и то – за да оцелеят и да могат да се възпроизвеждат. Е, при мъжете нещата с бирените коремчета не стоят точно така. Ако имаха яйчници и те щяха да имат големи дупета и плоски кореми… Интересно е обаче, че, когато яйчниците спрат да функционират, мазнините в женското тяло биват преразпределени и част от тях отново се насочват към корема. Оказва се, че всичко е химия…
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/zashto-mazhete-imat-bireni-koremcheta-a-zhenite--brazilski-dupeta/
Коментари (0)
Добави коментар