Наргилета и вейпове – опасните изкушения
Кметът на район „Връбница“ Младен Младенов, който отговаря за програмата за превенция и противодействие на забранени вещества в столичния район, с разяснителна кампания за някои от най-опасните пристрастяващи вещества и рисковете от тях.
НАРГИЛЕ – ОПАСНОТО РАЗВЛЕЧЕНИЕ
Веществата от сместа за пушене спомагат за временни изменения на възприятията, настроението, съзнанието и поведението, но постепенно се уврежда нервната система. През наргилето се пушат и нови „дизайнерски дроги“, увреждащи централната нервна система.
Съществува опасност да се развие зависимост към наргиле понеже в използваната за него смес много успешно се добавят опиати и други наркотични вещества.
Пушенето на наргиле може да бъде и по-вредно от пушенето на цигари. Въпреки че димът преминава през воден филтър, с него в организма влизат катран, никотин, тежки метали, въглероден окис, канцерогенни и други химични вещества, които увреждат лигавицата на белия дроб и функцията му да възприема кислорода и да храни организма.
Също като пушенето на билкови цигари, употребата на билково наргиле излага пушача на вредното въздействие на катрана и канцерогените.
Като обем поет дим пушенето на едно наргиле се равнява на пушенето на СТО цигари. Поема се 20 пъти повече катран, тъй като се изисква много по-силно вдишване и/или дърпане.
ФАКТИ ЗА ТЮТЮНОПУШЕНЕТО
Според проучванията всеки трети българин е пристрастен пушач. Пушенето може да изглежда като избор или навик, но повечето пушачи са зависими към цигарите. Пристрастяването към никотина е бързо, тъй като той променя химическия баланс в мозъка.
Много младежи решават да пропушат още в основното училище, а 80% от всички пушачи са започнали да пушат преди 21-та си година.
Процентът на пушещите момичета в горните класове се увеличава в сравнение с този на пушещите момчета на същата възраст.
Цигареният дим е опасен не само за пушачите, но и за непушачите.
Няма безопасна цигара – цигареният дим съдържа повече от 7 хиляди различни химични съединения и поне 250 от тях са токсични.
Всяка изпушена цигара уврежда белите дробове, артериите и клетките в цялото тяло, като пушенето на няколко цигари седмично може да предизвика сърдечен удар. Истина е, че продължителната употреба на тютюневи изделия води до повече увреждания.
Филтрите не правят цигарите безопасни, тъй като те блокират само част от токсините и не намаляват риска от развитието на ракови заболявания, а в същото време са един от най-големите замърсители на околната среда.
Отказът от тютюнопушене е възможен – над 30 милиона души годишно се отказват от цигарите. Независимо че никотинът е психоактивно вещество, към което се развива висока зависимост, отказването от тютюнопушенето се оказва трудно за много хора. Повечето от тях опитват да се откажат многократно, докато постигнат успех.
Обаче никога не е късно да се спрат цигарите. Пораженията НЕ са необратими:
• Само 20 минути след последната изпушена цигара тялото започва да се възстановява.
• От 2 до 5 години след последната изпушена цигара рискът от сърдечен удар е почти същият като при непушач.
• А в рамките на десет години след отказа от тютюнопушене рискът от рак на белия дроб намалява наполовина.
ВРЕДИТЕ ОТ ЕЛЕКТРОННИ ЦИГАРИ / ВЕЙП
Повишен риск от сърдечен и мозъчен удар
По-висока вероятност от развиване на коронарна болест на сърцето и по-висок риск от сърдечносъдови заболявания
Опасност от пристрастяване към никотинови продукти
Дългосрочно увреждане на функциите на мозъка и здравето на белите дробове
Риск за околните вследствие на издишаните от пушещия електронна цигара аерозоли
Влияние на никотина върху връзките между невроните и увреждане при продължителна употреба на области от мозъчната кора, контролиращи вниманието, запомнянето, разбирането, критичното мислене и вземането на решение
Съдържание в електронните цигари на същите химични вещества, причиняващи рак, както и при обикновените цигари.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtini/nargileta-i-veypove-opasnite-i/