Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Бизнесът иска компенсации и гаранции за дългосрочни доставки на газ и петрол

Парите

Бизнесът иска компенсации и гаранции за дългосрочни доставки на газ и петрол

Бизнесът иска компенсации и гаранции за дългосрочни доставки на газ и петрол - Tribune.bg
Снимка:

Работодателите настояват още за индексации на договорите в строителството и искат спешна среща с парламентарната група на „Продължаваме промяната“

Четири искания отправиха от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) с писмо до всички парламентарни групи на партиите в Народното събрание, с копие до премиера и министъра на финансите. Работодателите искат законодателни промени, които да гарантират предвидимостта на средата за правене на бизнес и конкурентоспособността на предприятията, както и да спомогнат за овладяване на инфлацията.

Първото искане е за създаване на дългосрочен механизъм за компенсиране на фирмите за свръхвисоките цени на тока до отпадане на основанията за това. Действието на съществуващия механизъм за компенсации изтича в края на юни и няма гаранции за продължаването му до края на годината. Липсата на компенсации за свръхвисоките цени на тока ще доведе до загуба на конкурентоспособност на предприятията, нов силен тласък на инфлационните процеси, загуба на покупателна способност на текущите доходи, обезценка на спестяванията и обедняване на нацията, посочват работодателите.

Предложението им е с актуализацията на бюджета да бъде гласуван текст, според който Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ компенсира небитовите крайни клиенти на електрическа енергия в размер 80% от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента „ден напред“ на Българската независима енергийна борса и базовата цена от 200 лв./MWh. Бизнесът иска тази промяна да влезе с сила от 1 юли.

Второто искане на работодателите е да бъде гарантирано дългосрочното предлагане на ток за електроинтензивната индустрия в България, природен газ и петролни продукти за транспорта на достъпни цени. Работодателите искат определени количества електроенергия от АЕЦ или НЕК да бъдат заделени за търгове, предназначени само за електроинтензивната индустрия в България, на цени, на които се снабдява с ток индустрията в ЕС. За целта текстове в Закона за енергетиката да гарантират предлагането за електроинтензивната индустрия на определени обеми електрическа енергия от производителите с господстващо положение със срок на доставка от поне 6 и/или 12 месеца.

Третото искане е да бъдат въведени компенсации за бизнеса заради по-скъпия газ. Въпреки поетите от изпълнителната власт обещания, че компенсации ще има, за месец май беше определена цена от 162,17 лв./MWh, при 142,59 лв./MWh за април и компенсации нямаше, подчертават от Асоциацията на организациите на българските работодатели.

Четвъртото искане е за индексация на договорите в строителството. Работодателите настояват да се предвидят пари за разплащане на дължимите от държавата средства към бизнеса, както и да се ускорят стартиралите разплащания с пътно-строителните компании по вече изпълнени обществени поръчки. 

Необходимо е чрез спешна законодателна промяна да се уреди индексирането на договорите по обществени поръчки в сферата на строителството, както и да се осигурят от държавния бюджет средства за гарантиране на сигурността на транспортната мрежа поради увеличаващия се риск от спиране на процедурите и изпълнението по договори, финансирани по Оперативните програми, с последващи финансови корекции или възстановяване на средства към ЕК, посочват от Асоциацията.

Работодателите настояват за спешна среща с парламентарните групи.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети