Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Дискриминация? Жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете

Парите

Дискриминация? Жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете

Дискриминация? Жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете - Tribune.bg
Снимка:

В женския месец, ден преди 8 март, обръщаме поглед към присъствието на жените в политиката и бизнеса, пише БНР.

В момента две жени ръководят институциите на ЕС – Роберта Мецола е председател на ЕП, а Урсула фон дер Лайен на ЕК. Кристин Лагард стана председател на Европейската централна банка, подкрепена от Европейския парламент, който призоваваше за повече жени на високи постове в областта на икономиката и паричната политика.

Вземането на икономически решения продължава да бъде областта, в която ЕС има най-ниски резултати по отношение на равенството между половете и представителството на жените.

У нас за голяма част от позициите предпочитаните кандидати са мъже, каза пред Радио София Екатерина Анчева – член на Съвета на жените в бизнеса в България.

„Това е заради очакването, че в голяма степен ще могат да се фокусират повече върху работата си, докато жените в по-голяма степен трябва да поемат натоварването за грижата за децата и семейството, както и свързаните с това отсъствия. Въпросът е по-скоро дали това дава отражение при оценката на професионалните качества на жените или те наистина имат шанса да бъдат оценявани наравно с мъжете“, обясни Анчева.

Тя добави, че според данните на Националния статистически институт, жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете.

„Тази разлика нараства спрямо предишното такова измерване през 2021 г. Тогава разликата във възнагражденията е била близо 12%, докато сега клони по-скоро към 13%“, уточни Екатерина Анчева.

По думите й, най-голяма е разликата между заплащането на мъжете и жените в сектор финанси и застраховане, където процентът е 30%.

Тя добави, че има и доста примери на дами, които заемат ръководни позиции, въпреки статистиката.

Съветът на жените в бизнеса в България работи по няколко програми в подкрепа на дамите. Една от тях е Лидерска академия, в рамките на която вече 10 години, 40 жени ежегодно получават безплатна възможност да бъдат обучавани на различни умения, които да развият лидерските им качества.

„Смятаме, че присъствието на жените в бизнеса е не само полезно, а е необходимо, защото те внасят уникални умения, перспективи и опит на работното място“, каза Екатерина Анчева.

По думите й, повече жени на ръководни постове биха били от полза за икономиката.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети