Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Окончателно: 15% данък за големите компании, но с облекчения

Парите

Окончателно: 15% данък за големите компании, но с облекчения

Окончателно: 15% данък за големите компании, но с облекчения - Tribune.bg
Снимка:

Депутатите приеха облагане с данък от 15% за големите международни и национални компании, но с възможност за данъчни облекчения, съобщава financialtribune.bg.

„15% данък се въвежда за корпорации по директива на ЕС. С така направените промени от Делян Добрев ние спазваме регламента на ЕС, като в същото време въвеждаме и изключение“, посочи финансовият министър Асен Василев по време на дебатите по време на второто четене на преминете в Закона за корпоративното подоходно облагане.

Румен Гечев от БСП заяви, че новият вариант, който предлага колегата му ГЕРБ/СДС Делян Добрв трябва да бъде подкрепен. 

„10 дни от ПП/ДБ ни обясняваха колко е лошо. Сега ни обясняват, че трябва да се промени“, посочи Цончо Ганев от „Възраждане“ по време на разискването на предложението.   

„ДПС е против всякакви увеличения на данъчните ставки на България, независимо дали идват по линия на ЕП, ЕК или ОИСР. Защото ние последователно следваме тази политика, да не се вдигат данъците, защото това е конкретната политика на бизнеса. Казах го и на чуждестранния бизнес, които с право искаха въпросните изключения от данъка и казаха, че са дошли тук именно заради 10% ставка. Основна заслуга затова има ДПС по време на тройната коалиция, като ние отстояваме тази позиция до днес“, заяви Йордан Цонев от ДПС.

„Защо да не гласуваме против изцяло това нещо. Тази директива дава срок от 9 години, защо се натискаме в шамарите, това е абсолютно безсмислено в момента, поредното претягане, както ще вдигнем и тока през 2026 без никой да ни е натискал. Истината е, че Асен Василев вдига данъка, за да събира пари“, коментира Тошко Йорданов от ИТН.

Финансовият министър Асен Василев го контрира и заяви, че 9 години е преходния период.

„Ако погледнете ще видите, че влиза в сила през 2025 година и го правим в срока, който е даден“, заяви той.

„Данъчната синхронизация не е в интерес на българската икономика, никой не я подкрепя но въпреки това стигнахме до 15% ставка, а редица други европейски страни остават с по-ниска ставка, като Сърбия и други държави около нас също са с по-ниска такава. До тази сутрин бяхме готови да подкрепим позицията на КРИБ. Естония, Литва, Латвия и Словакия не са въвели данъчната синхронизация, това което ме учуди, че не е възможно да има изключения, това салто мортале което МФ направи е просто смайващо, но щом може да се направи изключение ние ще го подкрепим“, коментира Дренчев от „Възраждане“.

Делян Добрев се обърна към Дренчев: „Вие сте против увеличаването на данъците но вашата група не подкрепи моето предложение които са по директива, едната част да се приспадат 10% от платените заплати, а втората да се приспадат 8% от активите. вие имахте възможност като сте против вдигането на данъците за бизнеса можехте да го подкрепите, защото ако цялата група на ДПС гласуваше "за", вие също, това предложение можеше да мине“.

Предложението беше подложено на гласувано и подкрепено от 114 депутати. Против гласуваха 29 народни представители. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети