Парламентът даде „зелена светлина“ на бюджета на НЗОК
Кирил Ананиев: Приоритети в бюджета са по-добра диагностика, качество и достъп до лечение
На съвместно заседание на комисиите по бюджет и финанси, по здравеопазване и по социална политика бе приет бюджетът на НЗОК за следващата година.
„Приоритети в бюджета на НЗОК за 2020 г. са подобряване на диагностиката, качеството и достъпа до комплексно лечение и засилване на ролята на профилактиката“, подчерта министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Той допълни, че сред приоритетите е и развитието на Спешната помощ.
Ананиев посочи, че общите разходи за здраве за 2020 г. достигат 5 млрд. 755 млн. и 200 хил. лв., което представлява 4,5 % от БВП.
„В сравнение с миналата година това е нарастване с 0,1%“, допълни още Ананиев.
Здравният министър уточни, че в бюджета на Министерство на здравеопазването са включени общо разходи и трансфери за 745 млн. 300 хил. лв.
Съсловните организации в здравеопазването подчептаха, че ще подкрепят законопроекта за бюджета на НЗОК за следващата година. И председателят на Стоматологичния съюз д-р Николай Шарков, и председателят на Съюза на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров, поискаха за следващия бюджет да се предвидят допълнителни средства от 18 млн. лв. за стоматологични услуги и 6 млн. лв. за общопрактикуващите практики, които да отидат за профилактика и по-добри грижи на пациентите.
Председателят на АИКБ Васил Велев посочи, че работодателската организация не подкрепя бюджета заради по-малкото средства, предвидени за профилактика. По данни на АИКБ 8 пъти е разликата между заложените средства в бюджета на НЗОК за болнична помощ и лекарства към разходите за здравна превенция, а средното за ЕС е 2:1.
„Имаме 4 пъти сгрешена пропорция. Повече пари се разходват, когато вече е много късно, вместо да се дават за превенция, за да не се разболяват хората“, обясни логиката си Велев.
От своя страна опозицията в лицето на БСП и ДПС поиска да види в бюджета методите и средствата за така широко прокламираната реформа в здравеопазването.
„Най-после трябва да стане тази електронна система, защото без нея никакво актуално планиране не може да стане“, категоричен е доц. Георги Йорданов от БСП. „Няма да подкрепим бюджета на НЗОК, поради прекалената устойчивост на тенденциите в здравеопазването“, подчерта и народният представител от ДПС и заместник-председател на Народното събрание д-р Нигяр Джафер.
„Има устойчиво повишаване на средствата в бюджета на НЗОК за 2020“, опонира им народният представител от ГЕРБ д-р Лъчезар Иванов. Според него правителството води политика, която да повишава първо доходите на всички български граждани и оттам да има една добра събираемост, за да може днес да говорим за увеличаване на бюджета. „Говори се за съпоставка с европейските страни. Искам тук всички, които присъстват да направят една кратка справка колко заплащат европейските граждани за здраве и колко ние. Когато се правят критики и когато говорим за здравеопазване, трябва да знаем, че икономиката е огледалото на държавата. Това са думи на Маргарет Тачър. Какво друго искам да ви споделя. Относно критиките - да, здравеопазването е една изключително тежка материя за реформи. Тъй като те трябва да се осъществяват бавно, но сигурно, за да може да се запази устойчивостта на системата“, категоричен е д-р Иванов. По думите му тепърва предстои подписването на националния рамков договор и там ще се намерят очакваните промени за повишаване на клиничните пътеки.
С 22 „за“, 8 – „против“ и без въздържали се от членовете на здравната комисия, както и с 13 гласа „за“, 7 – „против“ и без въздържали се от тези на бюджетната комисия, законопроектът за бюджета на НЗОК бе приет на първо четене.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/parlamentat-prie-na-parvo-chetene-biudzheta-na-nzok/
Коментари (0)
Добави коментар