Без да е чел Изборния кодекс: Слави не иска министрите да работят по време на кампанията
А лидерът на „Има такъв народ” и кандидатите за депутати ще слязат ли от ефир?
Слави Трифонов отново разкритикува министрите от кабинета, които няма да спрат да работят въпреки предизборната кампания.
Ето какво написа той:
„Костадин Ангелов – министър на здравеопазването и кандидат-депутат от листата на ГЕРБ.
Христо Терзийски – министър на вътрешните работи, кандидат-депутат от листата на ГЕРБ.
Бойко Борисов – министър-председател и кандидат-депутат от листата на ГЕРБ.
Сега тия хора какви са? Министри на държавна служба, на които ние им плащаме и работещи за всички граждани на България или кандидат-депутати на ГЕРБ? И за какво ще използват властта си, славата си, интервютата си…? За доброто на всички български граждани или за това да продължават да имат власт? И кой го решава това? Моралът или законът? Ако от утре тези хора продължат да бъдат министри и продължават да бъдат и двете – и държавни служители, и кандидат-депутати, значи това е поредното доказателство, че ние с морала и със закона в тая държава тотално сме го закъсали.
P. s. Това, разбира се, касае всички държавни служители, които в момента са кандидат-депутати“, написа Трифонов.
Възраженията му обаче са ясно разписани в Изборния кодекс, който не предвижда задължение за излизането на премиера и министрите в отпуск.
Отпуск на кандидатите
Всъщност и Конституционният съд има решение по темата от 2001 г. година:
„Министерският съвет изпълнява възложените му от Конституцията функции, естеството на които не позволява прекъсването им в нито един момент. Неговите членове са политически фигури и органи на управление, които осъществяват вътрешната и външната политика на Република България. Тези обстоятелства, наред с посочената невъзможност за преотстъпване на правомощията си от страна на членовете на Министерския съвет на друг, обуславят необходимостта по време на избори за народни представители правителството да запази своите функции и отговорности във връзка с управлението на страната, както и министрите да продължат да упражняват правомощията си и след евентуалното им регистриране за кандидати за народни представители.
Аргумент в подкрепа на казаното е и липсата в Конституцията на регламентиран специален режим за изпълнение на функциите на Министерския съвет в случай на регистрация на членовете му като кандидати за народни представители. Да се приеме, че когато е приемал разпоредбата на чл. 65, ал. 2 конституционният законодател е имал предвид и членовете на Министерския съвет в кръга на заемащите държавна служба би означавало за периода след регистрацията им за кандидат депутати страната да остане без правителство. Несъмнено, не такава е била волята на конституционния законодател, след като той не е предвидил кой ще изпълнява функциите на правителството, ако членовете на действащия Министерски съвет трябва да прекъснат изпълнението на задълженията си в хипотезата на чл. 65, ал. 2 от Конституцията. Липсата на такава разпоредба не е резултат на непълнота на Конституцията, което налага извода, че тя е израз именно на волята на конституционния законодател за изключване на членовете на Министерския съвет от кръга на заемащите държавна служба по смисъла на чл. 65, ал. 2 от Конституцията.“
Същевременно нито Трифонов лично, нито кандидат-депутатите му се отказват да бъдат в ефира на партийната ТВ 7/8 и продължават да се изявяват като водещи.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/slavi-ne-iskal-ministrite-da-rabotyat-v-kampaniya/