3. Дузпи донесоха пореден трофей на Манчестър Сити

Дузпи донесоха пореден трофей на Манчестър Сити

Дузпи донесоха пореден трофей на Манчестър Сити - Tribune.bg

Английските шампиони с пето поредно отличие на Острова

Манчестър Сити спечели за втора поредна година Къмюнити Шийлд, след като в драматичен финал победи Ливърпул след изпълнения на дузпи (1:1 в редовното време, 5:4 при дузпите).

Фаталният пропуск за мърсисайдци направи Жоржиньо Вайналдум, чийто удар бе отразен от Клаудио Браво, отличил се с отлични намеси в редовното време. Отличието е шесто за Ман Сити от Къмюнити Шийлд. „Гражданите” спечелиха седем от последните девет домашни трофея в Англия.

Манчестър Сити започна по-добре мача и откри резултата в 12-та минута чрез Рахийм Стърлинг. Юношата на Ливърпул се възползва от асистенция на Давид Силва и отблизо успя да промуши топката зад Алисон. До края на полувремето нови попадения не паднаха, но „гражданите” имаха игрово предимство и пропуснаха още няколко нелоши ситуации

През втората част Ливърпул заигра по-добре и до 60-та минута играчи на тима на два пъти уцелиха гредата. Първо Ван Дайк бе много близо до гол, но ударът му с крак срещна напречната греда и тупна на голлинията. Почти веднага след това хубав финт на Салах завърши с удар в страничната греда на Браво.

Рахийм Стърлинг можеше да реши всичко в мача, когато излезе очи в очи с Алисон, но се засуети и в опита си да подава изпусна контрола над топката и бразилският страж улови. Междувременно мърсисайдци засилваха своя натиск и логичното се случи. Центриране от фаул намери непокрития на втора греда Ван Дайк, а той прати кълбото обратно във вратарското поле, където Жоел Матип скочи най-високо и изравни резултата.

До края на редовното време „червените” бяха отборът, който бе по-близо до успеха, но няколко намеси на Клаудио Браво оставиха резултата непроменен. В добавеното време Мохамед Салах бе много близо до това да вкара победен гол, но първо Джон Стоунс блокира удара му, а след това Кайл Уокър изчисти акробатично пред голлинията повторният опит на египтянина да порази вратата на Браво.

Така се стигна до изпълнения на дузпи. Единственият пропуск направи Жоржиньо Вайналдум при второто изпълнение, докато Алисон бе близо да спаси само четвъртия наказателен удар, изпълнен от Зинченко. В крайна сметка никой друг не сбърка и трофеят остава в Манчестър. /БГНЕС