Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. ЕС с резервен план за финансиране на Украйна с 20 млрд. евро, Киев може да забави изплащането на пенсиите

Свят

ЕС с резервен план за финансиране на Украйна с 20 млрд. евро, Киев може да забави изплащането на пенсиите

ЕС с резервен план за финансиране на Украйна с 20 млрд. евро, Киев може да забави изплащането на пенсиите - Tribune.bg
Снимка:

ЕС подготвя резервен план на стойност до 20 млрд. евро за Украйна, като използва структура на дълга, която заобикаля възраженията на унгарския премиер Виктор Орбан относно финансирането на разкъсваната от война страна, съобщи в. „Файненшъл таймс“, цитиран от БТА.

След като по-рано този месец лидерите на ЕС не успяха да постигнат съгласие по предложения четиригодишен пакет за Украйна на стойност 50 млрд. евро, официални представители на блока търсят алтернативи, които да спасят Киев от надвисналата бюджетна криза, ако различията не могат да бъдат преодолени, отбелязва британският вестник.

Официални представители, участващи в разговорите, заявиха, че модел, финансиранe чрез дълг, е придобил популярност като най-практичния начин за предоставяне на подкрепа, ако Орбан не се откаже от ветото си на планираната среща на върха на 1 февруари.

Тази схема предполага участващите държави членки да дадат гаранции към бюджета на ЕС, което ще позволи на Европейската комисия да заеме до 20 млрд. евро от капиталовите пазари за Киев през следващата година, казаха пред вестника запознати с преговорите.

Точните условия все още се обсъждат, а окончателната сума ще бъде определена в зависимост от нуждите на Украйна, допълниха източниците.

Договореността е подобна на структурата, използвана през 2020 г., когато ЕК предостави до 100 млрд. евро изгодно финансиране на държавите от ЕС за краткосрочни схеми за подпомагане на работата по време на пандемията от коронавируса.

Според вестника от решаващо значение е, че вариантът няма да изисква гаранции от всичките 27 страни членки на ЕС, стига сред основните участници да са държавите с най-висок кредитен рейтинг. Това ще позволи на ЕС да заобиколи ветото на Унгария, тъй като няма да се изисква единодушна подкрепа.

Някои страни, между които Германия и Нидерландия, ще се нуждаят от парламентарно одобрение за националните гаранции – процес, който официалните представители се надяват да приключи навреме, за да могат да предоставят помощ на Украйна до март.

Източник, запознат с дискусиите, заяви, че никакъв „технически проблем“ не блокира начините за предоставяне на бюджетно финансиране на Киев, но от политическа гледна точка „е по-сложно“, подчертава „Файненшъл таймс“.

Ако лидерите на ЕС се споразумеят за този план на 1 февруари, ще се даде увереност на Международния валутен фонд да отпусне следващия си транш от финансирането за Украйна на стойност около 900 млн. долара, заявиха запознати с разговорите.

Това би трябвало да осигури на Киев достатъчно финансиране, за да не се налага да прибягва до парично финансиране, при което правителството ще печата пари, за да поддържа своя дефицит, като крие риск инфлацията да се увеличи, добавиха те.

Вестникът отбелязва, че един от недостатъците на тази схема в сравнение с първоначалното предложение, основано на бюджета на ЕС, е че тя ще бъде ограничена до заеми и няма да включва безвъзмездни средства. Държавите членки все пак биха могли да решат да предоставят безвъзмездни средства на двустранна основа.

Друг обмислян резервен вариант включва удължаване на срока на действие на структурата на финансиране, използвана тази година, в рамките на която ЕС предостави на Украйна изгодни заеми в размер на 18 млрд. евро за период от няколко месеца до една година. За този вариант ще е необходимо съгласието на определено мнозинство от държавите, отбелязва в. „Файненшъл таймс“.

Официалните представители обаче подчертават, че предпочитаният от тях вариант е да одобрят непроменения пакет от помощи, предложен за първи път през юни, но блокиран от Унгария.

Според вестника това допълване на бюджета на ЕС, което остава предпочитано от ЕК, тъй като обхваща четиригодишен период, включва също и 4 млрд. евро за други приоритетни области, включително инвестиции в отбраната и миграцията.

Независимо от избрания модел, ЕС е обещал на Украйна, че ще предостави финансиране най-късно до март според официални представители, запознати с разговорите между финансовите министри от групата на Г-7 миналата седмица.

Говорител на ЕК отказа коментар, отбелязва още в. „Файненшъл таймс“.

Междувременно правителството на Украйна е изправено пред перспективата да забави изплащането на пенсиите и заплатите на държавните служители, ако ключовата западна финансова помощ не бъде одобрена скоро, каза вицепремиерът Юлия Свириденко пред медията.

След началото на руското нашествие през февруари 2022 г. Киев насочва всичките си приходи към отбраната и разчита на чужда подкрепа, за да покрие всичко – от пенсии до социални плащания.

Ключови финансови пакети, включително 50 милиарда евро (55,54 милиарда долара) от Европейския съюз, са блокирани в Брюксел и Вашингтон. „Подкрепата на партньорите е изключително важна“, каза Свириденко пред вестника. „И тя ни трябва спешно“.

Вицепремиерката поясни, че забавянето на плащанията може да засегне 500 000 държавни служители, 1,4 милиона учители и 10 милиона пенсионери.

Властите в Киев се надяват на незабавно инжектиране от чужбина на 18,5 милиарда евро и повече от 8 милиарда долара, за да се помогнете за следващото покриване на годишния бюджетен дефицит от 43 милиарда долара.

Свириденко каза за „Файненшъл таймс“, че се надява финансирането от ЕС да бъде одобрено през февруари и получено през март 2024 г.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети