Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Евронюз: Ковид кошмарът в България, който никой не иска

Свят

Евронюз: Ковид кошмарът в България, който никой не иска

Евронюз: Ковид кошмарът в България, който никой не иска - Tribune.bg
Снимка:

Две седмици преди провеждането на предсрочни избори на 14 ноември, които се провеждат за трети път тази година, България е начело в световната класация по смъртни случаи на глава от населението, свързани с ковид, посочва в свой материал Евронюз.

„Всеки ден България губи еквивалента на една самолетна катастрофа. Наистина е ужасно”, споделя пред изданието Ружа Смилова, програмен директор в Центъра за либерални стратегии в София. Авторите на материала отбелязват, че мрачните заглавия не правят приемливи за населението наложените ограничения, като в няколко града на страната са избухнали протести срещу „Зелените сертификати“, които вече са задължителни за влизане в молове и ресторанти.

По-нататък Евронюз ни определя като най-бързо намаляващата страна в света поради значителния демографски спад, предизвикан от миграцията, както и в резултат на ниската раждаемост. Отбелязва се, че настоящата смъртна спирала заради ковид, вероятно, ще усложни проблема.

„Трагедията само ще нараства. България е най-бързо намаляващата страна в света и е загубила 10% от населението си през последните 15 години от присъединяването към ЕС”, обяснява в допълнение Смилова. Според нея, въпреки паниката от демографския срив, обществото приема с апатия голямата смъртност от ковид в момента и не е готово за по-строги мерки.

„Ако това не се промени, не виждам как президентът ще въведе по-строги мерки“, уточнява програмният директор на Центъра за либерални стратегии.

В хода на пандемията България е регистрирала 338,83 смъртни случая на 100 000 жители, като зад нея е само Бразилия с 287,46 жертви. Единствената друга европейска страна в челната петица е Румъния, с 237,73 смъртни случая на 100 000 жители, което я поставя на трето място в света по данни на Института Джон Хопкинс от 29 октомври.

Евронюз констатира още, че българските граждани са най-слабо ваксинираните в Европа. Само 1,38 милиона души са получили две игли, което пада на 20 процента от почти седеммилионното население. Липсата на продължителна държавно подкрепяна кампания в полза на процеса е една от причините, изтъква медията. 

„Kолебанията относно ваксините в България се дължат основно на липсата на устойчива, подкрепяна от държавата кампания в полза на ваксинацията. Много малко беше направено от държавата, преди месец стартира първата кампания за популяризиране на ваксинирането”, обяснява Смилова.

Авторите на материала отбелязват, че глобалното недоверие към ваксината AstraZeneca, наблюдавано в няколко страни в Европа, също е допринесло населението на България да отложи ваксинирането си. От Евронюз уточняват, че това обстоятелство е подтикнало някои български граждани да започнат да се съмняват в съществуването на вируса като цяло и впоследствие техният брой се е увеличил до приблизително една трета от населението.

„Това е голям електорат в очите на местните политици. Редица предимно популистки или откровени националисти, борещи се за власт в предстоящия кръг от избори, се опитват да разчитат на това настроение. Изборните дебати седмици преди вота обикновено включват маргинални и националистически партии, които са скептични към ваксинацията срещу ковид“, подчертава материалът на Евронюз. Там се изтъква ролята на партия „Възраждане“ - крайнодясна ултранационалистическа партия, която е основният глас в кампанията срещу ваксинацията. Посочва се, че партията е на прага да премине 4% бариера за влизане в парламента. В допълнение се отбелязва и ролята на някои центристките партии, които също са се заиграли с процеса на ваксинация у нас. Подчертава се и антиваксърската позиция на партия „Има такъв народ”, оглавявана от музиканта Слави Трифонов и заела първо място в изборната надпревара през юли.

„Въпросната партия сега изцяло игнорирала кошмарната ситуация в страната в хода на кампанията си“, посочват от Евронюз.

Според програмния директор на Центъра за либерални стратегии партиите, които не изразяват открито ковид-скептицизма си, също са виновни, че не се опитват да бъдат гласът на разума. „Напротив – някои открито се присмиваха на опасността от ковид, вместо да заемат твърда позиция в полза на ваксинацията.

Много политици се заразиха по време на втората или третата вълна и след като се възстановиха, направиха изявления, че все още няма да се ваксинират“, коментира през Евронюз Ружа Смилова. Тя споделя, че единствените партии с платформа за ваксинация са Движението за права и свободи и ГЕРБ.

„Президентът Радев е този, който може да спре страната да не бъде допълнително опустошена от вируса. Отговорността за решаването на проблема е на президента. Той е този, който назначи служебното правителство. Той е единственият, който по същество може да поеме отговорност сега, но не очаквам той да го направи, защото се кандидатира за преизбиране. Така че не очаквам нещата да се променят преди изборите през ноември“, прогнозира Смилова.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети