Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Германия е спряла прекояване на границата между Косово и Сърбия, твърди бивш служител на НАТО

Свят

Германия е спряла прекояване на границата между Косово и Сърбия, твърди бивш служител на НАТО

Германия е спряла прекояване на границата между Косово и Сърбия, твърди бивш служител на НАТО - Tribune.bg
Снимка:

Бившият служител на НАТО и анализатор по въпросите на мира, сигурността и отбраната Маурицио Гери, заяви, че Съединените американски щати са използвали дипломатическата си тежест за идеята за предефиниране на границите между Косово и Сърбия като окончателно решение на проблема между двете държави, в анализ, публикуван в "The Critic", предава БГНЕС.

По думите му тази идея е била подкрепена през 2020 г.

„Американците предложиха да се преговаря на нов принцип: размяна на земи, при която двете страни да преразгледат границите си по етнически признак, като прехвърлят на Сърбия частта от Северно Косово, в която има сръбско мнозинство, в замяна на частта от Южна Сърбия, в която има албанско мнозинство, в Косово", пише той.

Според него обаче Германия не е подкрепила прекрояването на границите на Балканите, тъй като това може да създаде прецедент за нестабилност в региона.

"Европейците не подкрепиха тази идея. Германия оглави противниковия лагер, въпреки че някои хора в рамките на ЕС започнаха да обмислят идеята. Това беше неуспех да се справим с последиците от миналото, тъй като Германия и други вече бяха признали Косово и неговата едностранна независимост през 2008 г. в рамките на съществуващите граници", каза Гери.

Според него бившият президент на Косово Хашим Тачи и сръбският президент Александър Вучич също са били готови за размяна на територии.

"По-същественото е, че ЕС не успя да осъзнае, че основното препятствие около плана за размяна на територии вече е преминато, тъй като и Вучич, и Тачи изглеждаха готови да се справят с плана."

Гери подчерта, че със смяната на американската администрация отговорността за посредничеството е била прехвърлена на ЕС.

"Сделката умря. В крайна сметка Брюксел не успя да получи това, от което се нуждаеше: двете страни да признаят териториалната си цялост взаимно. Конфликтът сега остава нерешен. Потенциален източник на нестабилност се крие в задния двор на ЕС, което показва, че ЕС е заседнал по средата на пътя по отношение на външната политика, така че тя не работи и трябва да се промени", обобщи Гери.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети