Иван Гешев: Конфискация на автомобила при пияни и дрогирани шофьори ще има огромен възпиращ ефект
Финансовото наказание, възможността да загубиш пари, има много по-силен възпиращ ефект от каквото и да е друго. Това коментира главният прокурор Иван Гешев по повод предложението му колите на пияните и дрогирани шофьори да се конфискуват.
„Подобна санкция и към момента има при престъпленията контрабанда.Така че това не е някакъв иновативен подход. Как може в Гърция да спазваме правилата? Как се научихме да не шофираме в бус лентите или да караме с колани? Каква беше причината да го направим? Една - финансовите санкции“, посочи главният прокурор в интервю за „24 часа“.
„Важното е политиците да чуят това, което иска обществото. Да решат проблемите, които поставят гражданите. А те са, че в България се води една война, война на пътя, както казвате вие, медиите. Жертвите от пътнотранспортни произшествия в България са най-много на глава от населението от целия ЕС. Близо 10 процента от всички дела са тези по чл.343Б от НК-за управляване на МПС след употреба на алкохол (когато концентрацията в кръвта на дееца надхвърля 1,2 промила) и/или наркотици. В абсолютно число това са между 8000 и 10 000 случая на година. Ръстът на делата по този текст в сегмента “наркотици” е от няколко десетки през 2015 г. до няколко хиляди към момента. Както загина вашият колега, журналистът Милен Цветков, така това във всеки момент може да се случи и на десетки и стотици други- наши близки и познати, бременни жени, млади хора, деца“, заяви още той.
Гешев заяви по повод разкритието на убийството на Станка Марангозова, че се е повишило доброто взаимодействие между прокуратурата, изпълнителната власт и оперативните служби.
„За миналата година имаме две, най-много три неразкрити убийства, което е огромен плюс за българската правоохранителна система и не е специфично за много държави, с които се сравняваме“, посочи той.
„Прочетох, че НСО чака от нас информация. Колебая се дали това е нахалство, или некомпетентност, или и двете. Би трябвало в тази служба да има юристи, които да консултират ръководството ѝ, че прокуратурата не е Асошиейтед прес или ТАСС, не е информационна агенция и има задължение да информира само в строго регламентирани от закона случаи. Както и че ние не влизаме в правомощията, кадровата селекция или трудовоправните отношения на други служби… НСО е отделна институция с отделно ръководство. Прокуратурата няма отношение към кадрите и проблемите ѝ“, коментира още Гешев за случая.
Главният прокурор е категоричен, че когато има данни за престъпление, прокуратурата подхожда еднакво към всеки, независимо от длъжността му.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/ivan-geshev-konfiskatsiya-na-avtomobila-pri-piyani-i-drogirani-shofyori-shte-ima-ogromen-vazpirasht-efekt/
Коментари (0)
Добави коментар