Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Закон и ред
  3. Калин Стоянов: Готвехме се за нерегламентиран протест, в последния момент се оказа, че общината го е разрешила

Закон и ред

Калин Стоянов: Готвехме се за нерегламентиран протест, в последния момент се оказа, че общината го е разрешила

Калин Стоянов: Готвехме се за нерегламентиран протест, в последния момент се оказа, че общината го е разрешила - Tribune.bg
Снимка:

Практика е винаги при разрешаване на протест да се иска позиция на Столичната дирекция на вътрешните работи. Има други събития след това, за които тази практика се спазва. Затова до последно имахме организацията, че ще е нерегламентиран протест, а се оказа съгласуван с общината“.

Това обяви в рамките на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия вътрешния министър Калин Стоянов.

„Знаехме, че за първи път исторически враждуващи агитки ще се съберат, но не за да се саморазправят помежду си, а да изразят „любовта“ си съм БФС. Ние оценихме, че това мероприятие е рисково. Решението как се действа беше взето в последния ден. Затова изкарахме толкова сила – над 1500. Ако не бяхме взели това решение, можеше последствията да са много по-лоши.

„Ние бяхме изправени пред няколко неизвестни, а именно дали ще има мирни протести срещу БФС. Имаше неяснота дали тази футболна среща ще се провежда в столицата или в Пловдив, дали във Велико Търново, в Кърджали и най-накрая беше взето решение да се проведе на територията на София при закрити врати, без участието на зрители. В рамките на няколко часа ние трябваше да създадем организация, да направим оценка и анализ на всички рискове. Да определим целите, задачите, отговорностите. План беше изготвен, в който са утвърдени ясно оперативните органи, ръководители и временно оперативен щаб от 12 членове, които да подпомогнат евентуалното футболно мероприятие“, коментира от своя страна главният секретар на МВР Живко Коцев.

Директорът на СДВР Любомир Николов заяви, че месец преди футболната среща е имало данни, че футболни фенове се събират, за да искат оставката на ръководството на БФС на въпросната футболна среща.

При среща с БФС е било напомняно, че е възможно да се повтори издигане на забранени символи на стадиона и „издаване на маймунски звуци“, с което да компрометират БФС.

Последвали още няколко разговора с футболния съюз и се породила идеята да се изнесе мача извън територията на София.

„Стана ясно, че протестните действия от феновете ще се пренесат пред стадиона, за там беше подадено и заявлението на организатора на протеста Ивайло Гроздев“, уточни Николов.

По думите му се е видяло, че се организират протестни шествия, които не са разрешени. Шефът на СДВР допълни, че при информация най-крайни фенове да нахлуят на стадиона и да прекратят мача, са предприети охранителни заграждения на територията на целия стадион, като са разположили сили пред самото съоръжение. Имало е и унгарски граждани, които са се присъединили към протестните шествия.

Той беше категоричен, че 95% от феновете не са носили обозначителни знаци, по които да се види от кой отбор са, като повечето са носили плакати с призив за оставка на ръководството на БФС и българското знаме.

„В началото агресията се изразяваше в изстрелване на ракети, които попадаха в кордона на полицейските служители, ние през цялото време апелирахме протеста да остане мирен, на първа линия бяха служители с жилетки „антиконфликт“. Веднага след като забелязахме агресията от страна на феновете в по-задните редици, сменихме първия ред на служителите ни с по-екипирани служители, като забелязахме, че агресията се повишава. Преминаха в замеряне на камъни, плочки, колове, чупеха дървета, целеха с клони колегите от първите редици, бяха пръскани със спрейове със сълзотворен газ и започнаха да разбиват полицейския кордон с кофи за смет. След като забелязахме неспиращата агресия, ръководителят на мероприятието нареди да се направи кордон за машината пръскаща водна струя, след като тя пристигна беше съобщено в продължение на 10 минути към феновете да преустановят агресията, но и това не се чу. Тогава забелязахме, че в задните редици, където се чупят колове, дървета и павета, видяхме, че има и пострадали протестиращи, които ние изкарахме, за да им бъде оказана спешна помощ. За жалост те бяха снимани от журналисти, че са бити от полицаи, но до този момент полицаите не бяха влезли в съприкосновение с протестиращите“, заяви Николов.

Въпреки водното оръдие, протестиращите са продължили да замерят полицаите, като е преценено, че феновете трябва да се изтласкат към спортното министерство. Николов припомни запаления бус на МВР, счупени тротоари и вандалски действия. Полицаите са успели да овладеят ситуацията, за да не се стигне до по-сериозни жертви.

Той коментира и записите с насилие, като този в заведението на спортното министерство. „Установихме, че група лица, част от които е и този запалил буса се отправят натам, полицейски служители са влезли в заведението, за да ги изведат, като са ги задържали“, заяви шефът на СДВР.

Има задържани 38 лица, 33 ранени полицаи и 19 граждани. От задържаните на 24 е наложена административна санкция, други са с обвинение за притежание на наркотични вещества и такива за причиняване на умишлен палеж. Шефът на СДВР припомни, че е образувана дисциплинарна проверка към тези полицаи за които има данни за ползване на прекомерна сила и към момента има данни за три лица, образовано е дисциплинарно производство, като са отстранени от длъжност, проверяват се и останалите.

Когато СДВР получи информация, че се подготвя протест, било то мирен, спортен или политически, изпраща писмо до Столична община и започва да търси организатора на протеста, за да получи допълнителна информация за самия протест. Когато уведомим СО тя не е длъжна да ни праща писмо дали ние сме съгласни или не, когато изпрати становище ние сме длъжни да кажем дали има рискове. В тази процедура е допуснато, че когато БФС и СДВР уведомяват СО, че на 16-ти ще се проведе протест на фенове, които са заявили различни точки на придвижване, ние не сме получили никакви допълнителни питания или искания за становища, преди той да бъде съгласуван. Ние сме длъжни да осигурим охраната, дори и кмета да не го съгласува, защото ние имаме нашата оперативна информация за събиране на хора. Предварително са били заявени за участие в протеста 2 хиляди човека, но по данни на МВР е имало заявка за много повече и затова е имало полицейски сили за обезпечаване на над 4 хиляди фена. „Ние знаехме, че тези хора дошли на място ще излеят това напрежение, нагнетявано много преди събитието“, заяви Николов. На полицаите е било наредено да се изпразнят всички кофи за смет, но кореспонденция със СО не е имало, които не са обезпечили извозването на боклука и от там е дошло и самото запалване на боклука.

Министърът на вътрешните работи подчерта, че освен ранени 33-ма полицаи, има много счупени каски и оборудване, което ако не е защитило полицаите, то днес е щяло да има жертви в редиците на МВР.

„Със сигурност имаше заплаха за гражданите, които живеят в района и за служителите на МВР. Ако тази тълпа беше стигнала до стадиона, щеше да стане страшно, както и ако бяха стигнали до Министерството на спорта. Ние знаем кой е контингетна сред агитките, но те се обявяват за общ мирен протест, което е прецедент враждуващи агитки да се съберат, за да изразят недоволството си срещу БФС, което и за нас е питанка. Те се събраха не за вражда помежду си, а за да постигнат своя интерес – да си отиде ръководството на БФС“, даде своя прочит Калин Стоянов.

Главният секретар заяви, че определя размириците като дръзка и явна провокация спрямо държавността, като обект на посегателство е имало срещу институции, като не може всичко това да е жертва за една оставка. „Не можем да позволим футболни фенове да вандалстват и да застрашават живота на мирните граждани и полицаите. Ще бъдем абсолютно безкомпромисни към наши полицейски служители, които упражниха излишна сила извън рамките на закона. Ние защитаваме и подкрепяме всички служители, които потушиха един сериозен бунт с риск да се запали столицата, предотвратихме човешки жертви, международен скандал. Ние защитихме и живота и здравето на футболните фенове от Унгария“, заяви още главният секретар.

Силовият министър допълни, че решението за изтласкване на голямата маса е взето когато тези, които са хвърляли павета и камъни са наранявали протестиращи от предните редици. 

„Взимам думата като човек с над 30 години в системата и съм участвал в такива мероприятия и стана, това което става винаги – полицията си свърши работата и се ползва после политически. Заставам зад полицията, не одобрявам насилието, но във всяка ситуация има и такива хора, което се случва и в Европа и в САЩ. В залата има много малко хора, които биха разбрали какво е да те замерят с камъни и подобни, трудно е да разберете какво изпитва един полицай изправен пред такава ситуация и искам да поздравя колегите, които се справиха. Ние трябва да сме по-дълбоко в проблемите. Закона за събиранията и манифестациите е един от първите приети в демократична България, той е кратък, най-малко променян и един от най-демократичните. На едно единствено място е упоменато МВР и то когато кмета разреши мероприятието да получи обезпечение. В деня на мероприятието се получава уведомление, че протеста е съгласуван. В тези случаи се създава необходимата организация, винаги има добра комуникация със СО по отношение на съгласуване на действията. Аз не разбрах имало ли е проведена среща с дирекция сигурност на СО, в СДВР също трябва да има изготвен план при кризисни ситуации, като има изписани стандартни процедури за защита на полицаите“, заяви Младен Маринов и допълни, че той като шеф на СДВР и главен секретар в подобни ситуации е комуникирал с кмета.

По думите му е ясно записано, че при подобни кризисни ситуации трябва да има заповед от кмета за прекратяване на протеста, което поставя полицията в ситуация да действа по Закона на МВР.

„По време на протеста се чух с кмета на СО г-н Терзиев около 20:10 минути, когато ме уведоми, че иска да дойде на мястото на събитията. По никакъв повод не е получавано разпореждане за прекратяване на протеста, а само да уточним мястото където да се видим, за да докладваме създалата се обстановка“, допълни още директорът на СДВР. 

Директорът на СДВР повдигна и темата за информацията, че 19-годишно момиче е ритано от полицаи в корема, в последствие и задържана. Той заяви, че е закарана в болница, където й е направен пълен и обстоен преглед, като нито един от лекарите не е констатирал и драскотина по нея. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети