Арх. Любо Георгиев пред Tribune: София като община трябва да работи синхронизирано с външния свят
„Екипът на София“ не е партия и няма намерение да се превръща в такава. Експерти с поглед в бъдещето, които познават в дълбочина проблемите на София и както казват – знаят как да ги решат.
Потърсихме за повече подробности ръководителя на „Екипът на София“ архитект Любомир Георгиев, за да разберем от първо лице какви са амбициите на новата гражданска организация и какви са вижданията на експертите в нея за развитието на столицата.
- Арх. Георгиев, начело сте на новата гражданска организация „Екипът на София“, която има амбициозен план за развитието и модернизацията на столицата. Наскоро обявихте, че започвате работа по разработването на конкретни решения за управлението на София. Разкажете ни малко повече каква е вашата визия и концепция за бъдещето на града.
- Първо бих посочил „Екипът на София“ не толкова като гражданска организация, а като общност от ангажирани с града си експерти, тоест хора, които са работили по него, знаят неговите болки, знаят ситуацията, тенденциите и имат професионалния капацитет да предлагат решения. Това е важно, защото всъщност ние не започваме от нула, имаме доста добре извървян път зад гърба си, който се състои в съставянето и изграждането на „Визия за София“, после трансформацията и запълването със съдържание на „Софияплан“ и цялата продукция, която произведохме в рамките на четири години там. Това е основното върху което стъпваме и бих казал, че ние не започваме от начало, а се трансформираме като вид организация, за да продължим работата, която вече няколко години правим, затова София да е много по-добър град за живеене. Ако трябва да фокусирам върху това в каква посока трябва да се развива София, ами най-малкото да не се опитваме да я напускаме при първа възможност, а да е град, с който се гордеем, търсим го и ни става интересен за живеене не само заради по-високите заплати спрямо тези в останалата част от страната, а защото предоставя високо качество на живот, здраве и приятно прекарване на ежедневието и времето в една добра качествена градска среда.
- Какви предизвикателства ви очакват по пътя към тази желана промяна и светлината, в която бихте искали да видите София?
- Предизвикателствата в един голям град винаги са много и София не е изключение. Няма град, на който да му е лесно, няма град, който да няма големи проблеми, така че трябва да си даваме ясна сметка като общество, че навсякъде има проблеми с транспорта, с отпадъците, с въздуха. Но същевременно на много други места общините или институцията „Община“ са организирани по много по-добър начин от нашата. Това всъщност отвъд практичните направления, които трябва да се подобрят като транспорт, достъп до детски градини, жилища, зеленина, въздух, състояние на тротоари и още стотици други неща, много важна, но по принцип скучна и невидима страна, е именно как работи общината. Тя в момента не работи добре. Тя работи фрагментирано, а не като една институция, като един организъм. Не работи координирано. Понякога дори има противоречия и противоборства вътре между отделните части на общината, и не се действа цялостно, дългосрочно и синхронизирано. Все пак има и позитиви, които се реализират в София, но те повече се дължат на геройството и високото самосъзнание на хора вътре в общината, които въпреки системата, настояват и отделят време, за да се случат нещата както трябва. Като цяло първото голямо предизвикателство е общината да работи като система, синхронизирано и да може да взаимодейства с външния свят, което тя в момента не прави или по-скоро прави по лош начин, така че в крайна сметка качеството на живот да бъде повишено не само заради общинския бюджет, който и на най-богатия швейцарски град няма да стигне, но през координация и въвличане на усилията и на ресурсите на многото участници, които формират този град. Това е големият ресурс на София, който остава неизползван вече години наред.
- Вие заявявате, че няма да правите партия, но целите да ангажирате политици с предлаганите от вас решения. Кои са политическите сили, които бихте искали да ви подкрепят или очаквате да го направят?
- Първо да започнем оттам, че оставяме вратата отворена и тези, които ще изброя не са граница, но същевременно не смятаме да работим заедно с ГЕРБ, защото смятаме, че управлението от страна на тази партия вече 12 години не довежда до необходимото качество и високи резултати. Партиите, с които смятаме да работим, поне на първи етап, са тези, с които вече имаме опит в работата си и досега, това са „Демократична България“, „Продължаваме промяната“ в лицето на много от нейните членове, с които сме работили през годините, това са и „Спаси София“, които не са партия, но са политически играч и очаквам да бъдат важен политически играч в следващите избори. За нас е много важно тези организации да работят и да работим заедно в синхрон, защото за постигането на многото нужни реформи в София е необходимо първо постигането на мнозинство в Общинския съвет, а ако не се работи в посока коалиция, то в следващият Общински съвет ще прилича на последния ни, дори и на настоящия парламент, в който нито една коалиция или партия няма мнозинство, а по този начин се озоваваме в задънена улица и не се върви напред.
- Залагате на експерти от различни сектори във Вашата организация, а не на политически лидери, това ли е формулата за успех?
- Формулата за успех винаги е да комбинираш различни съставки в една добра манджа. Това, че няма да правим партия не означава, че не оценяваме важността и тежестта на партиите. Те имат своята роля и важност, самите хора които са били в политиката години наред имат опит, който ние нямаме. И това е ценен опит, който също трябва да бъде въвлечен. Това, което ние можем да предложим и което вече години наред практикуваме и показваме, е именно тази мултидисциплинарност, базирана на знания, на експертиза, на данни и на диалог. Това е да кажем е експертното начало, но с ясното съзнание, че да си експерт и специалист не бива да значи да си затворен в някакъв изолиран кабинет някъде и да казваш колко си най-умен ти и колко другите не разбират, а да се ангажираш, да взаимодействаш с обществото. Става въпрос за осъществяването на един двупосочен процес, в който ти показваш и влагаш знанията си в развитието на средата. Това искаме и това ще продължим да правим във формата „Екипът на София“.
Арх. Любо Георгиев учи архитектура в IUAV (Венеция, Италия) и завършва магистратура по архитектура и урбанизъм в TU Delft (Делфт, Холандия). Има богат опит като проектант и ръководител на мултидисциплинарни екипи. Работи като директор на фестивала ONE ARCHITECTURE WEEK (Пловдив, 2014-2016), водещ проектант в Turenscape (Пекин, Китай 2012 – 2014), проектант в MVRDV (Ротердам, Холандия, 2009) и в Claus en Kaan Architecten (Амстердам, Холандия, 2007 – 2009).
През 2017 година става директор на общинското предприятие „Софияплан“ (което отговаря за пространственото и стратегическо планиране на Столичната община), което напусна през 2021 година с почти целия си екип. Той беше и ръководител на екипа, работещ по създаването на „Визия за София“. Впоследствие арх. Любо Георгиев основа Сдружение за градски политики, на което е председател.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/arh-liubo-georgiev-pred-tribune-sofiya-kato-obshtina-tryabva-da-raboti-sinhronizirano-s-vanshniya-svyat/