Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Искра Михайлова пред Tribune: Ако предложението ни за въглищните централи се приеме, ще сме реализирали голяма победа за България

Мнения

Искра Михайлова пред Tribune: Ако предложението ни за въглищните централи се приеме, ще сме реализирали голяма победа за България

Искра Михайлова пред Tribune: Ако предложението ни за въглищните централи се приеме, ще сме реализирали голяма победа за България - Tribune.bg
Снимка:

Над 50% от енергийния микс за потреблението идва точно от централите в Маришкия басейн, отбелязва депутатът от „Възраждане“

Интервю на Tribune с народния представител от парламентарната група на „Възраждане“ Искра Михайлова за усилията на партията Планът за възстановяване и устойчивост да бъде променен в частта „Енергетика“ с цел запазване на въглищните мощности в страната, ползите от вземането на това решение и шансовете да се случи в рамките на 48-ото Народно събрание

Г-жо Михайлова от началото на 48-ото Народно събрание „Възраждане“ настоява за промяна на Плана за възстановяване и устойчивост в частта „Енергетика“ и по-конкретно на текстовете, в които се казва, че до 2026 година България трябва да намали с 40% капацитета на въглищните си централи, а до 2038 година да ги затворим. Внесохте и проект на решение в тази посока. Не е ясно обаче колко още ще продължи да съществува този парламент. Ще има ли време, според Вас, да се предотврати този ангажимент, поет от кабинета „Петков“, който би бил пагубен за страната и енергийната ни независимост?

Има много резон във въпроса Ви, тъй като нашето предложение доста дълго отлежа в някои от чекмеджетата на Народното събрание, въпреки че мина бързо на комисия. Но както знаете, има правило в парламента, според което всяка парламентарна група в началото на месеца има право да внесе задължителна точка от дневния ред, която да бъде задължително разгледана и това не подлежи на отхвърляне. Ние направихме това за януари с нашето предложение и дебатът беше отворен миналата седмица. След като го отворихме в зала, се случи нещо още по-положително – беше внесен още един проект на решение, от друга парламентарна група, който за щастие покрива една част от нашите текстове, тоест възможно е тези текстове да се обединят. Трябва да кажем нещо много важно, а именно, че предизборно такива събития се случват. Въпреки всичко ние от „Възраждане“ се чувстваме победители, че сме успели да обърнем мнението поне на една парламентарна група в посоката, в която работим от години за запазване на въглищните мощности. Това ни дава надежда, че и гласуването може да бъде положително и съответно да спасим нашите централи поне от тази гледна точка, изваждайки ги от плана, тъй като знаете, че въпросът за намаляване на техния капацитет тече и под други форми. Затова „Възраждане“ продължава да се бори за запазване на съществуването им до изчерпване на ресурса от местни лигнитни въглища, което прави затворен цикълът на производство на електроенергия за България. Нас това ни прави независими откъм производство на електроенергия и нашите сънародници могат да си позволят да си плащат електрическата енергия в тези критични в енергийно отношение времена.

Смятате ли, че всички парламентарни групи или по-голямата част от тях ще се обединят около тази национална кауза?

Има нещо притеснително. Една от парламентарните групи се опитва да размие дебата с проект на решение, който е различен по същество и всъщност би могъл да направи, така че да се случи нещо несъстоятелно. За щастие днес видяхме, че пленарна зала не позволи това, което пак ни дава надежда, че ние от „Възраждане“ сме успели да обединим около тази идея част от останалите политически сили и да получим подкрепа. Най-малкото чрез позициите, които българските граждани активно изразяваха през последните месеци, те успяха да убедят своите избраници, че трябва да ни подкрепят. В този ред на мисли, аз смятам, че предложението на „Възраждане“ ще бъде подкрепено и има шанс да си запазим въглищните централи. Ако това се случи, ние ще го отчетем като огромна наша победа за България в това Народно събрание. Ще бъде един добър пример. Може би точно с това решение ще остане в историята този парламент, който за съжаление натвори доста неприятни неща.

Кои са огромните ползи от това България да запази въглищните си централи?

Огромната полза е нашата независимост. Непрекъснато се говори за диверсификация. Няма нищо по-диверсифицирано от това да бъдеш абсолютно независим. Ние сами добиваме ресурса, от който произвеждаме електроенергия. Произвеждаме електроенергия и дори сме износител. В студените месеци повече от 50% от енергийния микс за потреблението идва точно от тези централи. Така че, ако Народното събрание приеме проекта на решение на „Възраждане“, ние ще сме реализирали една голяма победа за България и за българския народ.

Що се отнася до работните места, които има опасност да бъдат загубени, ако не бъде променен планът в тази си част, какви са цифрите?

Общо 27 000 работни места могат да бъдат загубени до 2038 година, в това число 12 000 до 2026 година, ако се изпълни тази част от Плана за възстановяване и устойчивост. Като се вземат предвид и семействата на работещите, косвено засегнатите ще бъдат около 80 хиляди. Към тях прибавяме още 22 хиляди, които са непряко заети като съпътстващи фирми към дейността на дружествата. Това са абсолютно официални данни на синдикатите, които са изключително катастрофални и за които между другото няма и една дума, записана в Плана за възстановяване и устойчивост в посока как ще се справим с този проблем. Има и нещо, което аз не спирам да повтарям от самото начало. Този План за възстановяване и устойчивост е за възстановяване от ковид. Ние така и не разбрахме как възстановяването от ковид се опитва да унищожи българската енергетика и как редица правителства не се противопоставиха достатъчно остро на това решение на Европейската комисия.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати