Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Калоян Паргов пред Tribune: Отново Европа ще бъде потърпевша от този конфликт в Израел

Мнения

Калоян Паргов пред Tribune: Отново Европа ще бъде потърпевша от този конфликт в Израел

Калоян Паргов пред Tribune: Отново Европа ще бъде потърпевша от този конфликт в Израел - Tribune.bg

От събота светът гледа с ужас към Израел и Ивицата Газа, където един тлеещ конфликт се превърна в истинска война, взела вече хиляди жертви. Дали тази война може да засегне България и по какъв начин, потърсихме за коментар председателят на Стратегическия институт за национални политики и идеи д-р Калоян Паргов.

Г-н Паргов, като дългогодишен политик и председател на СИНПИ как ще коментирате разразилата се война в Израел? САЩ и ЕС обявиха своята подкрепа към Израел, там е и Антъни Блинкен. От друга страна Иран призовава за обединение на мюсюлманските държави срещу Израел. Може ли според вас да се намери мирен път в така създалата се ситуация?

- Това което се случва в Израел буди голямо притеснение, защото за разлика от войната в Украйна, която не се разрасна като глобална война, остана затворена в рамките на един локален конфликт  в рамките на две държави, разбира се с глобални измерения, икономически и санкционни режими. Това което се случва в Израел буди големи притеснения по няколко причини.

Първо от гледна точка на това, че тук имаме сблъсък на две религии, на две цивилизации – еврейската и ислямската. На второ място този сблъсък ще предизвика нови бежански вълни. В Европа вече е пълно с бежанци от третия свят, които тя допусна на своята територия, мислейки единствено за работната сила и икономиките си, но никой не знае между тези които пропусна, какви спящи клетки има. Трето, ако говорим за Балканите, знаете че тук отдавна са прочути като буре с барут, което само чака някой да запали клечката.

Между другото не липсваха в последните 30 години на територията на Западните Балкани подобни етнически сблъсъци след разпада на бивша Югославия, след което знаете имаше и етническо прочистване. Сблъсък между християни и мюсюлмани в следствие на което се оформиха мюсюлмански точки на Балканите, които са част от така наречената „ислямска дъга“ на Балканите. Говорим започвайки от Родопите, което е на наша територия, минавайки през Македония, където обстановката не е по-малко напрегната, Албания, Косово, знаете и в Косово какво става. Там също има признаци на събуждащ се вулкан и стигнем до Босна и Херцеговина.

Всичко това буди притеснения, защото един такъв етнически конфликт, религиозен, макар и пореден назад в миналото за територия, може да има домино ефект и да запали конфликт и на други места, по-специално в Европа.

Отново Европа ще бъде потърпевша от този конфликт, както стана с войната в Сирия, Ирак и други.

- Вие смятате, че мигрантската вълна отново ще тръгне към Европа?

- Това е основното, а и има опасност и от вълна от тероризъм. Знаете, че това е най-голямата неконвенционална заплаха – тероризма. До скоро мислехме, че войната е немислима, макар че вече не е така и целия свят се пазеше от тероризъм. Всички помним 11 септември в САЩ, различни европейски градове бяха ударени, включително и Русия. Всички помним атентата в България на летище Сарафово. Така, че това също е косвена опасност, която трябва да се вземе предвид.

- В тази връзка какво смятате за провелия се вчера съвет при президента?

- Завършилата вчера така наречена „Консултативна среща“, наистина констатира, че няма заплахи, но тук говорим за последващи такива, които в следствие на този сблъсък там може да се разразят и на територията на други държави, в частност Европа и България като част от нея. Друг е въпроса за причините, защо сега в този момент този конфликт се събуди сега, 50-години по-късно, след като имаше един момент на разведряване, примирие, търсене на решение. В един момент този конфликт избухна с нова сила и това, което прави впечатление е, че „Хамас“ така наречените терористи притежават доста модерни оръжия, което означава, че е имало предварителна подготовка. Говорим за оръжия, които ги намираме в редица западни държави, евроатлантически партньори, което повдига много въпроси. Дали Запада по една или друга причина не е въоръжило „Хамас“ или „Хамас“ са стигнали до такова оръжие, което виждаме, че се изля за часове върху Израел. Това респективно развърза ръцете на властта в Израел, които също са в една удобна позиция, правейки коалиционно военно правителство с опозицията. Тук разбра се конспирации много може да се направят, но истината е, че този пореден втори след Украйна военен конфликт може само да тревожи света за състоянието на международните отношения и перспективата на този свят от тук нататък. Въпросът е, че тези конфликти трябва да бъдат наблюдавани, защото някой нарочно може да ги запали, защото войната също е средство за печелене и то доста добри печалби.

Как виждате реакцията на България, адекватно ли реагира според вас страната ни?

- Считам, че вчера проведената консултативна среща между президента и премиера, министъра на  външните работи и службите беше навременна. До колко констатациите и информацията, която те имат е представена на обществото и медиите е тема на друг разговор. Разбира се целта е да не се всява паника, но виждаме, че всички сме разтревожени от това което се случва и със страх наблюдаваме новините от Ивицата Газа, които пристигат ежечасово и няма как да не ни тревожат. Иначе правителството реагира бързо и трябва да бъде похвалено, затова че успя да изтегли българите без значение дали са с двойно гражданство или 100 процента българско от конфликтната територия. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети