Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Коалиция – добре, но не с ДС

Мнения

Коалиция – добре, но не с ДС

Коалиция – добре, но не с ДС - Tribune.bg

Виктория Георгиева, коментар за Tribune.bg

ГЕРБ-СДС спечелиха изборите, a втори финишираха самопровъзгласилите се за „Добри сили”, съставени от разни коалиции и НПО-та – ДБ/ПП.

Големият въпрос, който всъщност е непроменен от последните няколко избори, е, ще има ли правителство? Като най-вероятнa изглежда коалицията ГЕРБ – ПП/ДБ, а индикации, че това е възможен сценарий дадоха както лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, така и съпредседателят на ДБ Христо Иванов.

По думите на Борисов, „Сега е моментът да направим крачка или две назад, да се направи стабилно, редовно правителство, а със 130-140 депутати може да има стабилно правителство и това може да се постигне само от първите две политически сили”, съвсем явно визирайки неговата партия и коалицията ДС.

Няколко дни преди това Иванов заяви, че е „Възможно в следващия парламент да се създаде достатъчно голямо мнозинство, заедно с ГЕРБ и ДПС, което да промени Конституцията на страната, а вероятно и да подкрепи редовен кабинет”, също намеквайки за вероятна следизборна коалиция.

Разбира се, такава коалиция е възможна, поне чисто теоретично. Нека да разгледаме плюсовете и минусите.

ЗА

От доста време вече, ако трябва да сме точни – две години, се намираме в безвремие, обострящо се и без това поради различни външни фактори и сложното положение в страната ни. Макар инфлацията да се забавя, цените осезаемо и устойчиво държат високи нива. Казано по-простичко, голяма част от разходите на домакинствата са по-големи и предимно са свързани с храните, което се превръща в основен приоритет за доста хора.

И ако в останалите страни в Европа, а и по света, правителствата търсят начини да засилят мерките, за да ограничат темпа на увеличение, у нас акцентът е върху съставянето на кабинет. Отново и отново. В тази връзка – да, необходимо ни е стабилно и работещо правителство, което спешно да предприеме адекватни мерки.

Друг аргумент „за” такава коалиция е образът на България в очите на нашите партньори по света. Това да не се бърка обаче с желанието на определени политици да застанат в поза партер, надупени на някое посолство (без значение кое), а става въпрос за това, че задълбочаващата се криза у нас, играе отрицателна роля по отношение на доверието, което будим сред останалите страни в ЕС, а и не само. Ние не стоим стабилно като партньор.

Вероятно аргумент „за” е и самият резултат от изборите. Според някои анализатори, разпределението на процентите означава, че гласоподавателите искат коалиция. И по-точно, коалиция между първия и втория. 

Редовно правителство със сигурност ще успокои поне малко цялостната обстановка в страната, която към момента се повлиява крайно негативно и от непреставащите борби между партиите. Ще успокои и хората, защото именно поради конфронтацията между политическите субекти, противопоставянето и между техните поддръжници е крайно изострено.

Основен плюс, разбира се, е, че формирането на редовен кабинет ще отслаби влиянието на президента Румен Радев и ще ни извади от спирала със служебни кабинети, излъчени и контролирани от него. Тук е и аргументът, че общо управление между ГЕРБ и ПП/ДБ би озаптило доста снизходителния (да не употребя друга дума) към Русия Радев, което му поведение води и до явни антиевропейски позиции.

И... вероятно с това се изчерпват ползите от подобна коалиция.

ПРОТИВ

Интересно как партия, самоименувала се „Промяната”, чийто основен мотив от създаването и е смяна на „модела Борисов”, ще е адекватно да се коалира с партията на този, срещу който през последните две години бяха впрегнали целия си финансов, на моменти и властови ресурс, за да го заличат.

Не по-различна е и ситуацията с ДБ, които не от вчера се опитват да убедят гласоподавателите си, че ГЕРБ и Борисов са мафия, работеща против интересите на страната.

Да не забравяме и че лайтмотивът на новия коалиционен партньор е: „Борисов да си ходи”, което по тяхно мнение би улеснило евентуални преговори и партньорство между партиите им и ГЕРБ. Да, но ГЕРБ без Борисов е като кораб без капитан. Поне на този етап.

Стигаме и до самите ГЕРБ, на които ще им се наложи да преглътнат не просто отношението на огромна част от лидерите и поддръжниците на двете формации към тях, и то не е просто лошо, а подигравателно, осмиващо, подценяващо и прочее (да припомним изказването на депутат на ДБ, че „Народните им представители (тези на ГЕРБ – б.а.), голяма част от тях, начинът по който се изразяват, не говори за някакво интелектуално равнище“), но ще трябва да забравят и съвсем красноречиви действия, насочени срещу тях – например арестът на Бойко Борисов и демонстративното извеждане от дома и, пред очите на 8 годишното и дете, на ПР му Севдалина Арнаудова. Споменавайки това, ще трябва да преглътнат и поведението на Бойко Рашков, който ангажира цяло министерство, за да елиминира лидера на ГЕРБ, грубо потъпквайки законите в страната. Под одобрителните погледи на ДБ и ПП...

Не можем да подминем и крайно негативната им кампания, отново базирана на реториката срещу Борисов. Например в Благоевград те стартираха предизборната си обиколка като председателят на ПГ на "Продължаваме промяната" и водач на листата на коалицията ПП/ДБ в града - Андрей Гюров, заедно с Георги Ганев от ДБ и други съпартийци "стреляха от упор" срещу паметник на... Борисов.

За самото ДС подобна коалиция може да се окаже пагуба и предвестник на скорошното им разпадане – както коалиционно, така и на едната, а защо не и на двете партии във формацията. Да не забравяме, че предстоят и местните избори, а пък сдружаване с отколешния им враг Борисов, ще разклати и без това слабото им влияние в повечето населени места. София не е България, да не забравяме. Нека не забравяме и че ДС (особено ПП), изградиха своята идентичност изцяло върху анатемосването на ГЕРБ, в частност – на Борисов.

Тогава накъде?

Широка коалиция е необходима, но в гласуването. Тоест по въпроси, касаещи националната сигурност, външнополитическата ориентация, бюджета и т.н. Но за това не е необходимо да се стига до неморална и ненормална коалиция тип ГЕРБ/ДС, а е доста по-разумно партията на Борисов да се насочи към разговори с ДПС. Разбира се, гласовете на двете партии няма да са достатъчни, именно заради това уточних, че по важни въпроси (като вече по-горе изброените) ДС и ИТН, в някои случаи и БСП, могат да дават по едно рамо – ако са националноотговорни, каквито особено ДБ/ПП непрекъснато претендират, че са.

Иначе изречението „България има нужда от редовно правителство и работещ парламент” тотално се обезсмисля. Безспорно има нужда, но не от някакъв нестабилен политически Франкенщайн, а от устойчиви на времето партии и политици, които са доказали, че предлагат работещи решения.

И ако за ГЕРБ и ДПС такова съмнения няма, не така стоят нещата с ДС, които като коалиция може никога повече да не се явят заедно на избори, а и поотделно не вдъхват доверие. Достатъчно е само да си припомним вечните драми със спуснатите начело на листите хора в ДБ, в частност на някои от тройката, съставяща коалицията, предизвиквали напускането на някои от най-дългогодишните им членове – например Цецка Бачкова. Или пък драмите в ПП – неотдавнашното напускане на партията от Александър Дунчев, който обвини Кирил Петков в задкулисие, или пък още по-скорошното избухване на бившия транспортен министър Николай Събев, който директно поиска оттеглянето на Асен Василев и Даниел Лорер от партията.

При подобни вътрешни крамоли и драми, как се очаква ДС да са гарант за стабилно коалиционно правителство? Никак, разбира се. Подобен опит е предварително обречен на неуспех, а в ситуацията, в която се намираме, ще е живо издевателство над хората. Нещо повече – вероятно подобен експеримент ще закотви страната за дълъг период на дъното, на което и към момента се намира. И то именно благодарение и на ДС, които бяха част от последно управлявалата коалиция.

***

Виктория Георгиева е завършила "Реализация и подготовка на ТВ предавания" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", както и "Религията в Европа", направление "Ислям", отново в СУ. Изучавала е и психология. Заместник главен редактор в "Ах, тези медии!", редактор и автор в "Консерваторъ", автор във в-к "Труд".

Била е член на Студентски съвет при СУ, работила е като специалист маркетинг и реклама за водещи български компании.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати