Кой ще ни спаси от спасителите?
Виктория Георгиева, коментар за Tribune.bg
Бившият служебен министър-председател и бивш министър на отбраната Стефан Янев потвърди, че ще прави нов политически проект. Това се случи на 3 март пред храм-паметника Рождество Христово в Шипка, където той бе отишъл за националния празник на България.
Няколко дни по-рано премиерът Кирил Петков поиска оставката на министъра на отбраната, след което парламентът отстрани Янев. Повод за отстраняването беше отношението му към войната в Украйна, за която министърът не използваше думата „война“, а я наричаше „военна операция“. С пост във Фейсбук генералът се противопостави и на увеличаването на военното присъствие на НАТО в България, с което предизвика много остра реакция от страна на партии от управляващата четворна коалиция.
„Въпросът с партията е много особен и започвам да усещам вече, че има внушение в медийното пространство. В българския дневен ред като че ли на мода е вождизма и всеки да каже "аз, аз, аз ще правя, аз ще…", но моето скромно разбиране е, че партия се прави от хора, когато едни хора търсят политическо представителство, когато едни хора търсят единомислие в тяхната визия за развитие на държавата като начин за решаване на определени проблеми, те се събират и правят партия. Ако аз успея да намеря такива хора да се включат в този процес, може би бих участвал в такава партия, но нека да не говорим с "аз", а да говорим за "ние", когато се стигне до този момент“, коментира Янев.
Реакциите не закъсняха, като президентът, който конструира и служебните правителства, в голяма степен и редовното на „Продължаваме промяната”, и чието протеже бе Янев, се изказа учудващо критично към бившия си съветник. „Правителството на Стефан Янев започна промяната, но като министър на отбраната очаквах повече от него – както като инициатива, така и като ангажимент по проблемите на българската армия.”
Министър-председателя Кирил Петков също взе отношение, като каза, че думите на Стефан Янев за евентуална партия, го изненадват. „3 дни след уволнението, вече е в готовност за създаване на нова партия.”
Дали и кога ще има нова партия на пъстрия ни политически небосклон, на който звезди изгряват непрекъснато, предстои да разберем. Както каза и Янев: „когато му дойде времето”.
Няма как да не отбележим, че явно времето наближава, защото броени дни след като той говори за нов проект, се състоя и негова среща с винаги търсещата и често намираща възможност за блага позиция Мая Манолова.
Макар да е твърде рано да се говори за позициониране, с оглед на досегашното поведение и изразени позиции на Стефан Янев, особено с изявленията му, довели и до поисканата му оставка, е пределно ясно, че евентуалната му партия, ще е поредния пирон в ковчега на БСП.
Всъщност Янев посяга и към нишата, заета в момента от Възраждане, която ниша все още не е запълнена. А потенциалът е голям. Тук са хората, разочаровани от т.нар. патриотични формации, тук са и тези, за които Възраждане не е избор – веднъж заради начин си на говорене в публичното пространство, втори път – заради проруските си позиции. Тук са и част от тези, които се определят като патриоти, но в никакъв случай русофили. Тук са и голяма част от негласуващите, които са разочаровани от често пъти беззъбата и наведена позиция на страната ни по този или онзи въпрос. Тук всъщност е голямата възможност за привличане на гласове на хора, които до момента апатично наблюдават случващото се през последните години в страната ни. И Янев много добре осъзнава това, защото той все пак предлага доста по-обрана и премерена реторика, която създава възможност за привличане на по-широк кръг избиратели.
Дано поне този път не сме учудени. Янев следва стъпките на Кирил Петков и Асен Василев, които след като буквално за месеци придобиха неочаквано висока подкрепа, се спуснаха да правят свой проект. Следвайки политическата логика в България, това е напълно очаквано и за Янев.
Не по-малко ясно беше, че лица като Мая Манолова веднага ще опитат да се присламчат към поредния създател на нов проект. Точно както тя направи и предходния път. Манолова, която по времето, когато Василев и Петков обявиха намеренията си, беше част от ИБНИ, тогава обяви, че: „Съвпадаме напълно в заявката за търсене на съгласие и търсене на общи действия сред формациите на промяната, защото това е пътят за постигане на мнозинство на почтените в следващия парламент“. Сега явно също ще играе в една група с Янев – по един или друг начин.
А бедният електорат, както всеки път досега, вече подготвя червения килим за следващия спасител. И за пореден път искрено вярва, че новият месия, който и да е той, най-накрая ще промени живота му.
* * *
Виктория Георгиева е завършила "Реализация и подготовка на ТВ предавания" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", както и "Религията в Европа", направление "Ислям", отново в СУ. Изучавала е и психология. Заместник главен редактор в "Ах, тези медии!", редактор и автор в "Консерваторъ", автор във в-к "Труд".
Била е член на Студентски съвет при СУ, работила е като специалист маркетинг и реклама за водещи български компании.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/koy-shte-ni-spasi-ot-spasitelite/