Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Мъждукането на ДБ

Мнения

Мъждукането на ДБ

Мъждукането на ДБ - Tribune.bg

Виктория Георгиева, коментар за Tribune.bg

В слово пред съпартийците си, което държа при избирането си за лидер на партията, съпредседателят на "Демократична България" и председател на "Да, България" Христо Иванов заяви, че: „С много голяма вероятност ще има и парламентарни избори, не съм врачка, но това ми е усещането”, с което предрече вероятен разпад на управляващата коалиция. Предрече и друг процес, който на практика вече е в ход, поне доколкото касае партията му: „Всички организации, които са част от тази коалиция, вътре се трансформират и се променят в момента”.

Преди броени дни, именно членове на "Да, България" - една от партиите в "Демократична България", учредиха клуб в рамките на партията заради "разочарованието от Националната конференция". Клубът се казва "9 декември" и е кръстен на датата, когато е учредена ДБ. В него влизат хора от т.нар. вътрешна опозиция, като сред тях са един от учредителите - Мануела Малеева, бившият зам. министър на отбраната Велизар Шаламанов, Калоян Янков и редица други емблематични за партията лица.

Част от декларацията им гласи: " Отдавна не одобряваме постепенно възцаряващия се дефицит на демократично общуване. Промяната, която ни предстои, е ключова. Искаме Да, България да бъде истинска политическа партия, а не „частен бранд“. Задачата ѝ е да казва „Да!“ не на един или друг от нас, а на българския народ, на неговото бъдеще, просвещение и качество на живот”, допълвайки, че сред причините са и дефицитът на демократично общуване, авторитарните управленски действия на членове на ръководството и едностранното и анонимно взимане на решения под различни предлози.

Членът на Изпълнителния съвет на партията Ивайло Мирчев, именно срещу когото има постоянни брожения от негови съпартийци, заяви, че това не е фракция, а клуб. Очаквало се да има и други такива клубове в "Да, България" - на юриста и на айти специалистите например.

Това вероятно е един от последните пирони в ковчега на ДБ, след като миналата година общинският съветник Методи Лалов подаде оставка като председател на общинските съветници от "Демократична България" в Столичния общински съвет (СОС), поради непреодолими различия с част от практиките на мнозинството в нея. А  през януари тази година, обяви и напускането на групата съветници в СОС. Като реакция на неговото несъгласие с управлението на ДБ, му беше прекратено членството в партията.

Лалов отправи различни обвинения и критики, сред които: колегите му от СОС взимат неправомерно хиляди левове за работа, която реално не са извършили, Христо Иванов, Ивайло Мирчев и Антоанета Цонева тръгват по път, който води към авторитаризъм и  редят листите, без да слушат местните структури.

Проблеми имат не само в „Да, България”. През февруари тази година националният младежки клуб към "Демократи за силна България" (ДСБ) взе решение да прекрати съществуването си. „Решението не е еднолично и не е емоционално, а е съвсем рационално, обмисляно, обсъдено и съгласувано с всички участници на клуба”, се казваше в него. Според тях, партийният апарат е "компрометиран, амортизиран и вреден". Това се случи малко след преизбирането на Атанас Атанасов за председател на ДСБ, което породи немалко брожения сред членовете на партията, част от които, включително и младежите, застанаха зад другия кандидат - Цецка Бачкова, зам.-председател на ДСБ.

С името на Бачкова е свързан и друг конфликт, а именно, че тя не бе в листите на последните избори за парламент, което е било решение точно на Атанасов.  „Аз съм борбен човек и бях готова да се боря и тогава в листите на ДБ, но за съжаление това е и причината да виждам недостатъци в развитието на ДСБ. Решенията се взеха еднолично не беше спазен устава на партията. Не беше съгласувано това решение с Националното ръководство", обясни тя.

Поради тази причина столичната организация на ДСБ поиска оставката на Атанасов, като основна причина беше посочена подмяната на водача Бачкова в листата "в последния момент и по еднолично решение на председателя на партията, без каквото и да е съгласуване със структурите и ръководните органи".

Във Варна също имаше сериозно напрежение, защото отдавна местната структура не иска Стоян Михалев за водач, а той им бива натрапен няколко пъти поред. Освен това, най-популярното лице на десницата в окръга, адвокатката Стела Николова, беше едва трета в листата. Самата Николова коментира, че причината е коалиционното споразумение, според което ДСБ взема първите две места в листата, а "Да, България" - третото (нейното).

В Плевен ситуацията не беше по-различна. Хората на Иванов наложиха бившия кмет на Плевен Найден Зеленогорски за водач на листата, което също не беше добре посрещнато.

Да припомним и думите на бившия кандидат за президент Лозан Панов, който атакува подкрепилите му кандидатурата ДБ, заявявайки, че: „ДБ са готови да извършат предателство към избирателите си, защото кроят планове да управляват с Нинова. Опасявам се, че лидерите на партията, която уж ме подкрепя на тези избори, са на път на предадат всички онези, които вярват, че те ще изчистят "угоените паяци" на бившата репресивна машина на комунистическия режим", както и се случи – в момента ДБ управляват заедно с БСП.

Процесът на вътрешен разпад в ДБ не е нов. "Демократична България" стопи почти двойно гласовете си в този парламент, на фона на резултатите от юли миналата година. На президентските избори претърпяха още по-голям провал. Панов получи резултат, по-нисък от този на лидера на Възраждане Костадин Костадинов, и изостана с пъти под гласувалите за лидера на ДПС Мустафа Карадайъ.

Все по-засилващата се конфронтацията между лидерите на отделните формации в коалицията и членовете на партиите, идейните различия между тях, разочарованите симпатизанти – всичко индикира вероятен скорошен разпад. Според проучване на „Галъп Интернешънъл” от началото на февруари, ако изборите бяха тогава, ДБ нямаше да влезе в парламента.

ДБ от доста време се държат сякаш не са част от управляващата коалиция, а са опозиционна партия. Гласът им почти не се чува, а дори когато изрекат позициите си по-високо, те не успяват да ги отстоят.

Още при съставянето на управляващата коалиция беше пределно ясно, че съставляващите я партии са с противоположни базови виждания, което означава трудно достигане до консенсус. Но за разлика от ДБ, БСП например към момента успяват да се наложат. От столетницата се обявиха твърдо против изпращането на оръжия и самолети наУкрайна, и макар министър-председателят непрекъснато подчертава, че не просто сме част от НАТО, а сме НАТО, той всъщност изпълнява и се съобразява с позициите на лидера на БСП Корнелия Нинова. „Никой не отива на никаква война, никакви ракети няма да се дават на Украйна", преди броени дни каза той, в отговор на въпрос дали ще изпращаме Страната ни оказвала пълна подкрепа на Украйна, но само с хуманитарна помощ, изпращане на медикаменти и посрещане на бежанци.

За разлика от БСП и Нинова, ДБ и Христо Иванов смятат, че трябва да помогнем с оръжия, но тези им позиции по никакъв начин не се материализират. Думата на партията му е с почти нулева тежест, което се разбра и от смяната в последния момент на предложения за министъра на отбраната на мястото на Стефан Янев. Спряганият първоначално за такъв – Тодор Тагарев, беше бламиран именно от БСП. ДБ, напротив, харесаха тази номинация, но отново нямаха финалната дума.

ДБ все по-настойчиво се позиционират като бутикови муцуни, обединени около просперитета на собственото си израстване в йерархията, които все по-малко успяват да формулират послания, обединяващи доскорошните им поддръжници. Това явно проличава и в отношението на останалите от четворната коалиция към тях.

Несъществен заден фон, пред който се взимат важните решения, докато той мъждука все по-слабо, а пълното угасване е само въпрос на време.

* * *

Виктория Георгиева е завършила "Реализация и подготовка на ТВ предавания" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", както и "Религията в Европа", направление "Ислям", отново в СУ. Изучавала е и психология. Заместник главен редактор в "Ах, тези медии!", редактор и автор в "Консерваторъ", автор във в-к "Труд".

Била е член на Студентски съвет при СУ, работила е като специалист маркетинг и реклама за водещи български компании.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати