Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Не всички мъже са агресори, не всички жени са жертви

Мнения

Не всички мъже са агресори, не всички жени са жертви

Не всички мъже са агресори, не всички жени са жертви - Tribune.bg

Виктория Георгиева, коментар за Tribune.bg

През последните седмици почти всичко, случило се в страната ни, мина под знака на темата за гаврата срещу 18 годишното момиче Стара Загора. Депутатите си прекъснаха отпуската, Правната комисия в парламента заседава извънредно, приеха се законопроекти, увеличиха се наказанията за причиняване на средна и лека телесна повреда, омбудсманът внесе в Народното събрание предложение за законодателни промени в Наказателния кодекс за инкриминиране на деяния, унижаващи човешкото достойнство, прокуратурата поиска и получи оставки на свои служители, свързани с делото, отстраниха от длъжност лекаря от болницата в Стара Загора, изготвил съдебномедицинската експертиза по делото... и т.н., и т.н.

А пък една нецензурна реплика, дори коства на Вежди Рашидов цялата му политическа кариера, като дори ГЕРБ се разграничиха от думите му, той се отказа да е председател на комисията по култура и член на изпълнителната комисия на партията, а накрая официално се оттегли и от Народното събрание. Сред побеснялата тълпа, жадуваща за разплата с него, все пак се чуха и други гласове, които кротко призоваха да не се опитват да го изкарат най-големия престъпник, само защото си е позволил да каже на глас това, което доста хора си мислят, но не би. И не, не става дума за Дебора, Рашидов визираше едно определено поведение, вече до болка известно по света и отскоро добиващо популряност и у нас, но бе буквално линчуван заради мнението си.

Не закъсняха и протестите, като някои от тях бяха използвани от определени политици и НПО-та, които се опитаха да ни уверят, че възникналото недоволство е колкото заради случилото се в Стара Загора, толкова и защото хората искали да бъде приета Истанбулската конвенция. Ти да видиш!

Политиката бе силно застъпена и в някои действия на протестиращите, които на едно от последните шествия, проведено под мотото „Нито една повече - насилие, нацизъм, патриархат - не и в нашия свят", спряха първо пред  централата на БСП заради инициирания референдум срещу джендър идеологията, тъй като смятат, че провеждането му на фона на бедността и домашното насилие в страната не е полезно за обществото, а после продължиха и към централата на Възраждане, за да заклеймят агресията и езика на омразата.

Малко след това рапърът  Тото също бе понесен на вълната на недоволството след скандал заради гостуване в неговия видео подкаст на Тити Папазов, в което спортистът разказва как е обръснал главата на свое гадже като урок, докато Тото се жизнерадостно се подхилква. Парадоксално е, че това видео не е от ден, два или пет, не е и от седмица, не е направено и след случилото се с Дебора, но именно сега някои се сетиха да изискват Йотов и Папазаов да си платят за думите.  

Дали има проблем с насилието над жени в България, е въпрос, чиито отговор не е никак сложен и гласи – не повече отколкото в други страни. Даже, проследявайки данни на Евростат през годините – много по-малко отколкото в далеч повече страни. Разбира се, това не означава, че няма проблем, но той по-скоро се корени в липсата на адекватно поведение от страна на някои органи – било то полиция, съд или като цяло държавата, а не в мъжете ни, както непрекъснато се опитват да ни втълпят разни НПО-то и политици.

Българският мъж не е някакъв примат, който бие жена си от сутрин до вечер, надявам се, че не е необходимо да се убеждаваме в това, проблемът е от друго естество и касае културни особености, поради които всяко говорене за тези проблеми се счита, че е добре да си остане в семейството, а най-хубаво е да се мълчи за тях. Ето по този въпрос можем и трябва да дебатираме доста по-активно, ето по този въпрос се очаква държавата, с подкрепата на обществеността и на медиите да впрегне сили и да започне да променя нагласите. Но в никакъв случай да не се позволява стигматизиране на мъжете, каквото наблюдаваме в последните седмици. Имал татуировки – лумпен и насилник е, имал мускули - комплексиран Ганьо е, ходи на мачове – нацист е. Да не изброявам всички глупости, които се леят и продължават да извират на поразия, но за цялата тази истерия голяма заслуга имат и редица журналисти, които с готовност канят всякакви истерясали популярни лица да анатемосват българина или дори самите те леят експертиза, дамгосвайки половината българско население.

Случаят с Дебора беше употребен именно от разни феминистки НПО-та, които го използваха, за да подемат отново похода си срещу българския бял православен хетреросекусален мъж, който в последния месец научи страшни неща за себе си. Не по-малко вредно е оприличаването на всички български жени с жертви – безгласни букви, които нямат силите, компетентността и интелигентността да се защитят сами, поради което се налага безчет на брой неправителствени организации да ги вземат под крилото си, шумно развявайки плакати и слогани, призоваващи ни по-бързо да приемем панацеята ИК, защото иначе жените в България повече няма бял ден да видят.

Не бива да забравяме и че тихомълком, в  края на юли, Народното събрание прие промени в Наказателния кодекс (НК), които предвиждат по-тежки наказания за някои престъпления от омраза по хомофобски подбуди, а  на 04.08 промените вече бяха и обнародвани в Държавен вестник. Да преведем – ако съдът реши, че са налице хомофобски подбуди при извършването на престъпление, те ще бъдат счетени за утежняващо вината обстоятелство. Нали борбата уж беше за равенство, а сега излиза, че някои са по-равни от другите...

Самото доброволно обвързване на разни организации, които уж защитават правата на жените, с пропагандиране на правата на ЛГБТИ, говори пределно ясно за това колко изкривена са разбиранията им. Именно в това се крие и коварността на уж благородните им напръв поглед цели – много умело и перфидно се приобщават правата на жените и идеята за равнопоставеност на половете към различни патологични идеологии.

Не бива да забравяме и движения като MeToo и Time’s Up, уж възникнали, за да се борят срещу сексуалния тормоз, впоследствие самите те превърнали се в инструмент за насилие – макар и не физическо, срещу богати и известни мъже, изнудвани от жени.

“Краят на Me Too” - така бе определено делото за клевета, което Джони Деп спечели срещу бившата си съпруга Амбър Хърд, която беше и едно на лицата на движението и в продължение на няколко години се представяше за жертва на домашно насилие по време на краткия си брак с Деп. Накрая буквално целият свят разбра, че Хърд не е невинна жертва на домашно насилие. Точно обратното. Между другото, феминисткото движение се прочу и със слога “Вярвай на всички жени”. Каква ирония...

В България сякаш дълго време бяхме имунизирани от всеобщата истерия, която от години властва в доста страни, но последните събития показаха ясно да се разбере, че макар и късно, тя достигна и у нас. Истерия, защото много ясно трябва да бъдат разграничени подобни примитивни и социопатски действия, като извършеното от насилника в Стара Загора, от опитите да бъде пришит цял пол към поведението му, защото, видите ли, ние сме били хомофобско общество, в което доминират страховитите и първобитни мъже, а под тях обезличена, нещастна и в ролята на вечната жертва, стои българската жена. Много ясно трябва да бъдат разграничени всички агресори, от опитите да бъде дамгосан всеки, изказал по-различно мнение, различаващо се от това на общия хор.

***

Виктория Георгиева е завършила "Реализация и подготовка на ТВ предавания" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", както и "Религията в Европа", направление "Ислям", отново в СУ. Изучавала е и психология. Заместник главен редактор в "Ах, тези медии!", редактор и автор в "Консерваторъ", автор във в-к "Труд".

Била е член на Студентски съвет при СУ, работила е като специалист маркетинг и реклама за водещи български компании. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети