Прозрачни зависимости
Виктория Георгиева, коментар за Tribune.bg
В някои медии, вчера една от основните новини беше, че Николай и Евгения Баневи са завели дело за морални вреди и искат да получат обезщетение от главния прокурор Иван Гешев и петимата му заместници. В пространна статия, „Капитал” обясняват, че „С исковата молба, изготвена от адвокат Михаил Екимджиев, те претендират за обезщетение от общо 60 000 лв. (по 30 000 лв. на всеки) за моралните вреди, които са им нанесени с писмо, подписано от ръководството на прокуратурата и адресирано до 67 получатели.”
Медията качва и исковата молба на Баневи до Софийския градски съд. Сериозно внимание е отделено и на Екимджиев, който представлява Баневи. Като акценти са изведени: „Рецидивиращ институционален произвол”, „Писмото, което предизвика обществен скандал”, И нова жалба до Страсбург - заради неспособността на спецсъдилищата да различават право на придвижване от лишаване от свобода„. Статията много прилича на платена публикация.
„Дневник” също отделят специално внимание на тази новина, и в Offnews не са я пропуснали. „Този иск изобличава юридическата нищета и моралната несъстоятелност на ръководството на българската прокуратура“, казва Екимджиев, цитиран от „Сега“. В „Свободна Европа” са излезли с гръмко заглавие: „Институционален произвол“. Баневи съдят Гешев и заместниците му за 60 000 лв.”
Не стои по същия начин новината с посещението на главния ни прокурор в Турция, където той бе по покана на турския главен прокурор г-н Бекир Шахин. „Капитал”, „Дневник” и „Свободна Европа”, явно въобще не знаят за такова посещение, в много други медии е едва загатнато, в „Сега” пък, иронично са написали: „Гешев зачести с контактите и посещенията в Турция. Главният прокурор активизира рекламата на международната си дейност”, като не са пропуснали да споменат, че „евродепутатът Елена Йончева потвърди, че Гешев ще бъде изслушван в мониторинговата група за демокрация на Европейския парламент към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE)“.
В Club Z също са подходили иронично към посещението на главния ни прокурор в Турция: „Иван Гешев отиде в Турция, Елена Йончева го чака в Европарламента за кюлчетата“. Според медията, главният ни прокурор е поканен там „ за да разгледа новата сграда на турското държавно обвинение в Анкара“. Коментарът е излишен.
Нито дума във въпросните медии, че акцентът в разговорите между ръководствата на прокуратурите на двете съседни страни е продължаването на сътрудничество по наказателноправни въпроси, сферата на антитероризма, както и противодействието срещу трансграничната организирана престъпност и борбата с нелегалната миграция. Нито, че главният прокурор се е срещнал с турския министър на правосъдието.
Информацията, че Гешев е на работно посещение в Брюксел, е пресъздадена по доста интересен начин. Не една и две медии са цитирали Йончева, която натъртва, че „Иван Гешев ще се яви на изслушване в Брюксел“. Да, Гешев ще говори пред групата, която следи за демокрацията, върховенството на правото и основните права в Европейския парламент, но това ще направят и Кирил Петков, и Надежда Йорданова.
В „Дневник” пишат и: „От главния прокурор членовете на групата се надяват да получат отговори на въпроси, които той им дължи от посещението им в София, както и да научат допълнителна информация по разследванията на корупцията по високите етажи на властта.” „Той им дължи” – и тук коментарът е излишен. Макар да си заслужава да се помисли дори само по една линия – наистина ли българска медия, акцентът е на българска, отразява по подобен начин новина, касаеща главния прокурор на страната.
Видно е, че личното отношение на издателя на някои от посочените медии, както и позиционирането на други споменати тук, надделява над професионализма им. Не е от вчера, не е новина, няма и да се промени в рамките на мандата на Гешев, но е много показателно за нивото. Нелепото е, че именно тези медии са и най-жалещите позицията на страната ни, касаеща свободата на словото, дадена ни от любимото им НПО. Но в случая не говорим само за обективно отразяване, а дори за липсата на каквото и да е отразяване на информация, касаеща работно посещение на главния прокурор на България. Дори той да се казва Иван Гешев. Да, знаем, че великото словосъчетание „съдебна реформа” се простира единствено до замяната на Иван Гешев с някой, удобен на въпросните. Знаем, че Гешев е център на борбата им за промяна (ах, колко патетично).
Виждаме и че комфортен, чест и гарантиран достъп до медиите получават различни олигарси – кои подсъдими, кои издирвани. Виждаме, четем и отлично знаем и за разни предложения за промени в Конституцията, които по една случайност ще обслужат работодателите на предлагащите въпросните изменения.
Удивителното е, че още са останали наивници, които четейки коментари и анализи в посочените по-горе медии вярват, че въпросните, бидейки собственост на определени кръгове, заинтересовани от смяната на Иван Гешев, отразяват обективно ситуацията и проблемите (да, разбира се, че има такива) в прокуратурата. Блажени са вярващите...
***
Виктория Георгиева е завършила "Реализация и подготовка на ТВ предавания" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", както и "Религията в Европа", направление "Ислям", отново в СУ. Изучавала е и психология. Заместник главен редактор в "Ах, тези медии!", редактор и автор в "Консерваторъ", автор във в-к "Труд".
Била е член на Студентски съвет при СУ, работила е като специалист маркетинг и реклама за водещи български компании.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/prozrachni-zavisimosti/