Реквием по Терзиевски
Виктория Георгиева, коментар за Tribune.bg
Вече три месеца в Столична община нищо смислено не се случва. Очаква се утре, за пореден път, Столичният общински съвет да се опита отново да избере председател. На 19 януари, на първото работно обсъждане на проектобюджета на София за 2024 г., срещата беше прекратена, след като кметът Васил Терзиев първо напусна срещата, недоволен, че тя се записва от някои от участниците, после се върна, но в крайна сметка се оказа, че са преобладавали споровете, а не е свършено нищо полезно.
Новият градоначалник се оправда с ГЕРБ, които според него са превърнали срещата в панаир, но истината е, че и от другите партии недоволстваха – както от самия проектобюджет, така и от поведението на Терзиев, а не на последно място, от продължаващото безвремие в СО. С изключение на групата на ПП, ДБ, СС, всички са категорични и че в преобладаващата си част бюджетът на София за тази година не изпълнява предизборните обещания на Терзиев, а е съставен от заемки от минали предложения и такива на други партии.
Ако не бъде избран председател, няма как да се формират и постоянните комисии към СОС и да се започне работа и разрешаване на належащите проблеми. Общо взето, откакто е избран нов кмет, се въртим в омагьосан кръг.
Облаците около новия кмет се сгъстяват и заради времето, което през последните дни е типично зимно и напълно очаквано, разбира се, но столицата още не е почистена от клоните, които я заринаха преди цели два месеца. Районните кметове все още не могат да се справят с проблемите от първия снеговалеж, а сега изпитанията пред тях са още по-сериозни – заледени и непроходими улици.
Интересното е, че за разлика от минали години, в които всички от „Спаси София” бяха свръхактивни, сега лично Борис Бонев ни уверява, че е изцяло задължение на гражданите да си изчистят тротоарите около и до входовете. Тоест излиза, че общините нямат такива ангажименти. Допреди няколко месеца рефренът беше съвсем различен – въпросните ни уверяваха, че това било работа на кмета (кметовете).
После версията се промени и започнаха оправданията, че почистващите фирми са били саботирали нарочно процеса, защото са приближени до ГЕРБ, а поради специфики в договорите, не можело да им бъдат наложени санкции. Това, разбора се, беше опровергано, което доведе до ново недоволство от страна на всички потърпевши граждани и изведнъж, о, чудо, Терзиев написа пост, че са „глобили въпросните фирми за неизпълнение на дейностите по почистване на снега в няколко столични района, включително за непочистени прилежащи пространства на спирки на градския транспорт и на подходи към пешеходни подлези”. Значи можело, а всичко изречено преди това, е било или дезинформация, или приказки алангро (по Кирил Петков).
Тези действия обаче не успокоиха столичани, защото през последните дни, по официални данни, стотици са пострадалите от поледиците в София. Само за два дни техният брой е бил 305, както съобщиха и от „Пирогов”.
Още на 10.01 хиляди граждани сигнализираха не просто за заледени улици и тротоари, а за блокиран достъп дори до детски градини, училища и болници, което неминуемо доведе до неизброими случаи на травми и счупени крайници.
Мрежата буквално беше зарината от хиляди снимки на непочистени райони, но коментарът на Терзиев беше лаконичен – „Зимната обстановка се следи”, като всички фирми, ангажирани със снегопочистването, били започнали да действат. Градоначалникът посъветва гражданите, предимно възрастните хора, да излизат навън само ако е наложително. Не знам как ви звучи това, но да посъветваш хората да си стоят по къщите, включително и тези, които са работещи, само защото няколко дни е валял сняг, граничи с безумие и цинизъм.
Обстановката в столицата обаче никак не попречи на Терзиев да си вземе 3 дни отпуск точно, когато в четвъртък предстои поредната дискусия за избор на председател на СОС. Не по-малко важен е въпросът кой въобще е разрешил това отсъствие, при положение, че отпуск се разрешава от... председателя на СОС, който все още не е избран.
Буквално преди часове избухна и поредната бомба – според председателя на Градския съвет на БСП - София и общински съветник от МК "БСП за България" Иван Таков, партията му разполага с приета от съда експертиза, която „ясно и категорично казва, че в над 90% от анализираните протоколи има разминаване в подадените и отчетените данни”. По думите му са анализирани една шеста от секциите, в които е имало машинно гласуване и съдът, въз основа на тази експертиза, е разширил обхвата и ще бъдат анализиран и останалите секции.
Бившата зам.-шефка на СОС Милка Христова, която също е част от юридическия екип по обжалването, заяви, че сериозни подозрения буди обстоятелството, че електронните подписи са флашките не са верифицирани, което създава предпоставки за манипулация на файловото съдържание.
Паралелно с това се разбра, че в средата на март експерти, назначени от Административния съд София - град, трябва да проверят резултатите от над 1000 секции в София и да анализират всички протоколи на Секционните избирателни комисии, съпоставяйки ги с паметта на машините, за да се види дали има разлики между записано и преброено, като разширената експертиза трябва да установи дали тези разминавания са във вреда на Ваня Григорова и с колко.
А напоследък все по-често се говори и за нови избори, за която вероятност признават както Бонев, така и Терзиев. Макар общинският съвет да се събира, което е достатъчно основание да няма преиграване на вота, но на практика не работи. Разбира се, доста по-вероятна е възможността за сглобка и на общинско ниво, както и ротационен председател и на „Московска“ 33, но надали това е мечта на някоя от партиите в СОС, още по-малко за столичани.
Единственото, което ни остава, е да се надяваме зимата да приключи по-бързо, защото евентуален нов снеговалеж, би довел до апокалипсис, съдейки по скоростта, компетентността и организираността на новите управници.
* * *
Виктория Георгиева е завършила "Реализация и подготовка на ТВ предавания" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", както и "Религията в Европа", направление "Ислям", отново в СУ. Изучавала е и психология. Заместник главен редактор в "Ах, тези медии!", редактор и автор в "Консерваторъ", автор във в-к "Труд".
Била е член на Студентски съвет при СУ, работила е като специалист маркетинг и реклама за водещи български компании.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/rekviem-po-terzievski/