Следизборни калабалъци
Виктория Георгиева, коментар за Tribune.bg
Буквално преди десет дни лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов заяви, че: „ПП-ДБ трябва да си "изкопаят една дупка и да се скрият". Коментарът му касаеше изборните резултати. Всъщност това вероятно е едно от най-меките изказвания на Костадинов, касаещо коалицията. През годините както те, така и той ясно са показали, че не просто не е възможен конструктивен диалог между тях, не просто са в двете крайности на политическата ос, а цари органическа непоносимост, която по никакъв начин не може да бъде преодоляна – както на ниво лидери, така и на ниво избиратели.
Периодичните заплахи между различни депутати от Възраждане и такива от ПП/ДБ, стигащи и до физическа саморазправа (например Костадинов и Искрен Митов; Манол Пейков и депутат от Възраждане, чиито очила бяха счупени; и други) въобще не са изключение.
„Грозен политически тумор”, „национални предатели”, това са само някои от определенията, изречени от Костадинов по отношение на ПП/ДБ, в допълнение, че колкото по-бързо бъдат премахнати, толкова по-добре за България. „Късопишков” пък е определението, дадено от Пейков на лидера на „Възраждане”, и което стана любимо за поддръжниците на „Добрите сили”, които поддръжници почти ежедневно го използват.
Много... кандидати, хилаво бебе
И изведнъж вчера, след вчерашните консултации при президента, се оказа, че „Възраждане“ предлага кабинет, който да бъде излъчен с третия мандат и гласовете на всички партии в парламента без ГЕРБ и ДПС. По време на разговорите Костадинов каза още, че било възможно всички останали формации да преодолеят различията си и да създадат правителство заедно.
"Или ще се създаде правителство, което ще изключи ГЕРБ и ДПС и ще нормализира поне отчасти българската политическа система, или ГЕРБ и ДПС ще създадат правителство, което ще изключи тока на политическата система", изречено от Костадинов, също буди недоумение, съдейки по категоричните му позиции по отношение на ПП/ДБ, които буквално до вчера бяха натъртвани ежедневно – както от профила му в социалните мрежи, така и в интервютата му и гостуванията за различни медии.
Резултатите от изборите пък изтълкува като индикация, че гласувалите ясно са показали, че желаят многопартиен парламент и не са дали мнозинство на ГЕРБ, което също е показателно. Много интересна интерпретация, имайки предвид категоричната победа на ГЕРБ и процентите на останалите доста по-назад следващи я партии.
Изявлението му, че вече са водили разговори със знакови лица на ПП-ДБ предизвика учудването на лидерите на коалицията, като Кирил Петков заяви,че не е чувал за подобно нещо, а в публикация в своята Фейсбук страница и от партията опровергаваха думите на Костадин Костадинов. Макар Николай Денков също да обясни очевидното, а именно, че с лидера на „Възраждане” имат различни позиции и мнения как да се развива страната, направи впечатление, че и той, и Петков, а и въобще в позицията на коалицията, липсва категоричният отказ, сякаш ПП/ДБ все пак си запазват отворена вратичка.
Простичките сметки обаче показват, че идеите на Костадинов са по-скоро в сферата на мечтите – едно, че е почти невъзможна такава (не)коалиция, второ, че ще е крайно нестабилна, трето – безумно безпринципна.
И ако мислите, че предложението на лидера на Възраждане е единственото шокиращо, дошло тези дни, изведнъж се оказа, че раздираната от вътрешни междуособици БСП, събрала с триста зора 7% на последните парламентарни избори, също протяга ръка към третия мандат, предлагайки „експертен кабинет, кабинет на националното спасение“. Временният лидер на социалистите Атанас Зафиров заяви, че това щял да бъде по-трудният, но отговорен избор, а БСП не можела да гледа отстрани.
Разбира се, и тук ключовото послание беше, че столетницата няма да подкрепи правителства с мандатите на ГЕРБ и ДПС. Председателят на парламентарната група Борислав Гуцанов също каза, че Изпълнителното бюро на БСП е взело решение да преговаря за „експертно правителство“, както и че партията е започнала процес по „обединение на лявото“ в България. С кого ще се обединяват, кои формации са леви в парламента, дали това са идеи само на БСП, проведени ли са разговори, не стана ясно.
Не стана ясно това, но отново се разбра, че и тук принципите са нещо относително, разтегливо понятие, което в зависимост от ситуацията, може да бъде прескочено, загърбено или тотално потъпкано.
ИТН, която все пак подкрепи Рая Назарян за председател на парламента, отново поиска да получи третия мандат, също за да състави „експертно правителство“. Лидерът на партията Слави Трифонов каза, че няма да подкрепи мандатите на ГЕРБ и ДПС.
Само от „Величие” още не са изявили желание да съставят кабинет, но съдейки по внезапните пориви на останалите партии да оправят страната, избавяйки я от проклятието ГЕРБ (+ДПС), вероятно и този момент предстои съвсем скоро.
Свободата, Санчо...
„Свободата, Санчо, е едно от най- ценните блага, с които Бог дарява хората“, е прочутата фраза, изречена от Дон Кихот. Не знам дали помните, но преди години, по телевизиите ни, се въртеше една реклама, която гласеше: „Свободата, Санчо, е като салама”. Та, както по народно интерпретирахме прочутите думи на лирическия герой, така и сега се оказа, че свободата, в случая – принципите, остават на заден план. Няма никакво значение каква идеология изповядваш, какви заявки си декларирал, дали си се обиждал, даже и бил с най-заклетите ти политически опоненти. Всичко е парлама, която мигновено бива приключена, когато ножът опре до салама.
Е, ще кажат някои, целта оправдава средствата. Целта – да не управляват ГЕРБ и ДПС. И би могъл да е прав, ако обаче вече и ПП/ДБ, и БСП, и ИТН, по един или друг начин, бяха управлявали, гласували или се колаборирали с партиите на Бойко Борисов и Делян Пеевски. Та, въпросът пак опира не до анатемосаните в момента две формации, срещу които (уж) са всички останали, а до съществената част – ще стигне ли той, саламът, до останалите.
* * *
Виктория Георгиева е завършила "Реализация и подготовка на ТВ предавания" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", както и "Религията в Европа", направление "Ислям", отново в СУ. Изучавала е и психология. Заместник главен редактор в "Ах, тези медии!", редактор и автор в "Консерваторъ", автор във в-к "Труд".
Била е член на Студентски съвет при СУ, работила е като специалист маркетинг и реклама за водещи български компании.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/sledizborni-kalabalatsi/