Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Арт галерия „Нюанс“ ни среща с изкуството на световноизвестни майстори на акварела от 10 европейски държави

Общество

Арт галерия „Нюанс“ ни среща с изкуството на световноизвестни майстори на акварела от 10 европейски държави

Арт галерия Нюанс ни среща с изкуството на световноизвестни майстори на акварела от 10 европейски държави - Tribune.bg
Снимка:

Нашата цел беше да съберем автори от различни школи и стилове и да покажем цялото разнообразие на акварела – от пейзажа до портрета, сподели Евгения Мацурева

Арт галерия „Нюанс“ събира 18 световноизвестни артисти в международната изложба „Европейски акварел“, за да запознае ценителите на изкуството със съвременния реализъм в акварел от различни части на Европа.

Експозицията се организира за втори път и ни среща с творбите на майстори на акварела от 10 европейски държави.

През последните 15 години акварелът придобива особен интерес за зрители, колекционери и художници. Авторите, които намират място в изложбата „Европейски акварел“, са съвременни творци със забележителни биографии, които активно участват в престижни международни арт проекти по света, провеждат майсторски класове, популяризирайки акварелната техника и нейните безкрайни възможности. Те творят в различни жанрове, както класически – алаприма, така и съвременни, смесвайки техники и похвати.

Всеки от тях се отличава със свой собствен стил, характер и неподражаем творчески заряд, което прави изложбата толкова атрактивна и интересна за публиката. Произведенията им носят силна енергия, специфично настроение и необикновен магнетизъм.

Куратор на експозицията е Евгения Мацурева, която лично се познава с голяма част от художниците в нея и разказа специално за Tribune любопитни детайли за техните личности, творчески път и постижения в изкуството.

„Постарахме се да поканим художници на най-високо равнище. С голяма част от тях се познавам лично. Благодарение на приятелството си с тези артисти имах възможността да поканя и техни приятели -художници, с които не се познаваме. Те също ни се довериха, защото видяха от своите колеги, че е безопасно да изпратят своите картини в непозната за тях галерия и всъщност нещата се получават по най-добрия начин. Авторите в тази изложба са преподаватели, правят майсторски класове по цял свят или са отдадени изцяло на рисуването“, разказа Евгения Мацурева пред Tribune.

Арт галерия „Нюанс“ Арт галерия „Нюанс“

Един от тях е шотландецът Ангъс Макюън, който преди седмица е станал президент на шотландското акварелно общество, а това по думите на Евгения Мацурева е изключително висока чест в страната.

Атанас Мацурев от своя страна е единственият българин засега, който е член на Американското акварелно дружество (AWS). Това е изключително признание и е достойно за уважение, тъй като дори американските автори трудно успяват да влязат в него.

Арт галерия „Нюанс“ Арт галерия „Нюанс“

Станислав Золадз от Швеция пък е илюстратор на дипломите на нобеловите лауреати.

В изложбата могат да бъдат видени и произведенията на двама представители на италианската акварелна школа – Игор Сава и Масимилиано Йоко.

Любопитен факт е, че една част от авторите в „Европейски акварел“ са завършили художествени академии по целия свят, а друга са самоуки.

„Благодарение на своя труд, воля и дълги години опит самоуките художници, които показваме тук, са достигнали до тези високи нива в изкуството и са достойна конкуренция на всеки един професионалист, който има академично образование“, обърна внимание Мацурева.

„Нашата цел беше да съберем на едно място автори от различни школи и стилове и да покажем цялото разнообразие на акварела – от  пейзажа до портрета. Портретът, както знаете, е най-трудният жанр в рисуването, с каквото и да го рисувате, особено с акварела, защото акварелът не търпи грешки. Художникът трябва да е много концентриран при рисуването. Един от участниците в изложбата Сеск Фарре от Испания, който рисува много бързо на своите демонстрации пред публика, казва следното „Да, аз мога да направя една картина за половин час, но преди това един час анализирам всичко и построявам всяка една стъпка в главата си как ще го направя, защото допускането дори на една грешка, означава да започнеш работата си отначало“, разказа кураторката.

Арт галерия „Нюанс“ Арт галерия „Нюанс“

Тя подчерта, че творбите, до които публиката има възможност да се докосне в галерия „Нюанс“, обхващат широк спектър от жанрове и течения – от импресионизъм до хиперреализъм.

„Аз от десет години организирам майсторски класове на топ художници – акварелисти и всички от тях казват, че 90% от успеха на картината зависи от хартията, на която рисуват. Ако тя е с дефекти няма да се получи. Има артисти, които за всяка една картина използват определен вид специална хартия на различен производител, със специфична структура и грамаж. Това е много любопитно. Двете хиперреалистични картини на Ангъс Макюън в изложбата са нарисувани на ръчно изработена италианска хартия. Тя е доста скъпа и не се продава във всеки магазин, прави се по поръчка. Ангъс Макюън обаче е почетен гражданин на град Фабриано, Италия, където на всеки две години се провежда един много важен фестивал за професионални акварелисти и той е спечелил от него много килограми от тази хартия, а сега я използва, за да постигне тези удивителни ефекти на стара врата, стара стена и т.н. Това определено му помага много“, отбеляза Евгения Мацурева.

Тя посочи, че през последните десет години забелязва огромен интерес към акварела.

„По начало в България и в Русия тази техника се смяташе за една подготвителна стъпка към маслото. Докато в Китай е различно. Когато сме ходили на фестивали и конкурси там и сме разговаряли с наши приятели, които са преподаватели в китайските художествени академии, те казват, че при тях има три специалности – може да завършиш традиционна китайска живопис, масло или акварел. Има специалност художник – акварелист“, сподели още тя.

Арт галерия „Нюанс“ Арт галерия „Нюанс“

По думите на Евгения Мацурева много от колекционерите смятат, че акварелът не е трайна техника, че картината, рисувана с тази техника,

може да избледнее или пък залято с чаша вода произведението да се съсипе.

„Това не е така, защото професионалните художници използват професионални материали. Боите са цветоустойчиви, хартиите също са трайни. Картината може да пожълтее, но не след 10-20 години, а след 50. Освен това, когато една картина е оформена с музейно стъкло, както в тази изложба благодарение на реставратора Емил Чушев от Арт център „Прохлада“, тя е предпазена на 92% от ултравиолетови лъчи. И така произведенията могат да бъдат запазени много дълги години, така че и внуците да им се радват“, обясни Евгения Мацурева.

Арт галерия „Нюанс“ Арт галерия „Нюанс“

Тя отправи покана към всички почитатели на изкуството и колекционери да посетят изложбата „Европейски акварел“, като се обърна по-специално към любителите художници и родителите.

„Прави ми впечатление, че напоследък все повече хора с различни професии намират в рисуването едно успокоение, един оазис и бягство от напрегнатото ежедневие. За все повече хора рисуването се е превърнало в хоби. Нека да дойдат в галерия „Нюанс“ и да видят какво може да се постигне, когато човек има желание и работи върху себе си. Много е важно да водят децата си на такива изложби, тъй като чрез изкуството подрастващите развиват своето въображение, естетически вкус и духовност. Миналата седмица гости ни бяха две организирани групи с деца от трети клас. Беше прекрасно! Картините им направиха огромно впечатление и много им харесаха! Мисля, че тази изложба ще покаже на родителите, чиито деца обичат да рисуват и искат да станат художници, че в рисуването има хляб, въпреки широко разпространявания предразсъдък, че професиите, свързани с изкуство, не хранят къща. Те трябва да ги поощряват в това начинание, а не да им казват „не трябва да ставаш музикант, художник или актьор, защото винаги ще си беден“. Не е така. Ако човек има талант, положи достатъчно усилия и достигне едно високо ниво, след това би могъл да се занимава само с това, да печели добре и да се грижи за своето семейство по най-добрия начин“, увери Евгения Мацурева.

Тя разкри, че изложбата е подготвяна в продължение на една година, като картините са били подбирани много прецизно.

Участници в експозицията са: Андриан Бекяров, Атанас Мацурев, Кирил Божков, Петя Танева, Пламен Монев от България, Станислав Золадз (Швеция), Алваро Кастанет (Уругвай, Италия), Масимилиано Йоко (Италия), Игор Сава (Италия), Евгени Гореан (Молдова), Сеск Фарре (Испания), Марк Фоли (Франция), Джо Доудън (Англия), Ангъс Макюън (Шотландия), Ричард Торн (Англия), Елена Базанова (Русия), Олга Литвиненко (Русия), Сергей Темерев (Русия).

„Избрахме едни от най-хубавите работи на тези автори. Някои от тях участват за втори път, но се постарахме да има повече нови имена“, призна Евгения Мацурева.

Този път българската публика има възможност да види картините на пет български автори, а именно проф. д-р Кирил Божков, който е преподавател в Националната художествена академия (НХА), Пламен Монев от Варна, Петя Танева, самоук художник от Стара Загора, Андриан Бекяров, който е завършил НХА и рисува в различни техники, но акварелът определено е една от любимите му, и не на последно място Атанас Мацурев, който макар че няма академично образование, днес е един от най-големите таланти в акварела в световен мащаб.

„Пламен Монев казва, че рисуването с акварел му носи успокоение. Това е много нежна и красива техника, не може да се сравнява с тежките монументални масла например“, отбеляза още Евгения Мацурева.

Изложбата „Европейски акварел“ е един своеобразен празник за сетивата и арт събитие от световна величина, което не бива да пропускате! Заповядайте да я видите в Арт галерия „Нюанс“ в столицата на ул. „Иван Денкоглу“ No 42 до 30 октомври!


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети