Доц. Гълъбов: В това НС мнозинството ще е потъващо, а не плаващо
Социологът заяви, че е по-добре да се въври към предсрочни избори
„По-добре е да се върви към предсрочни избори, отколкото да се блокира работата на институциите за дълъг период от време. Сигурно е, че, ако в новия кабинет присъстват Кирил Петков и Асен Василев, той няма да получи подкрепа. В този парламент не само, че няма конфигурация за създаването на плаващо мнозинство, нещо повече то ще бъде потъващо.“ Това коментира за БГНЕС социологът доц. Антоний Гълъбов.
Според него разпадът на управляващата четворна коалиция, след излизането на министрите от „Има такъв народ“, показа, че залозите са свързани с разпределението на властта и парите, а не с идеологически и ценностни различия.
„В момента имаме правителствена криза. За съжаление, тя е по-тежка, защото разпределението на министерските портфейли следваше партийния принцип. В тази ситуация няма как действащите заместници на министрите да продължат работата им. Това означава, че министър-председателят трябва да внесе в Народното събрание предложение за нови четирима министри. Това може да означава, че това гласуване ще означава вот на доверие на правителството“, обясни доц. Гълъбов.
За да не бъде загубен този вот на доверие, „Продължаваме промяната“ трябва да се опитат да направят широк кръг от консултации с останалите политически сили, да предложат приемливи и консенсусни фигури за министри. „Това предполага друг тип политическа култура, която ПП нямат“, добави социологът.
Последните 24 часа също не говорят в полза на такава култура.
„Винаги съм знаел, че между партньорите в това мнозинство има напрежение, но дори и аз бях изненадан от езика, който използва Кирил Петков по време на пресконференцията на ПП и в интервюто си за бТВ. Тези хора наистина не могат да се понасят, а това личи именно, когато политическата култура е ниска и когато се оказва, че е много лесно да се използва кръчмарска жаргон“, каза той.
Доц. Гълъбов смята, че настъпилата правителствена криза не означава незабавното ѝ превръщане и в парламентарна. Той се надява да бъде постигнато минимално съгласие в НС, така че да бъдат приети промените в Бюджета и той да бъде актуализиран поне в частта, за която говориха от ИТН.
„Правителствената криза да бъде изолирана от дейността на парламента“, призова социологът, макар че той не е оптимист за това, имайки предвид гласуването на временната комисия, която разглежда енергийната инфраструктура. „Това гласуване показа, че няма никакви сигнали, че някой е готов ефективно да сътрудничи с останалите“.
Все по-вероятно изглежда, че вървим към предстоящи избори.
„Преди малко повече от месец и половина твърдях, че вероятността е 40%, а сега тя отива към 70%. По-добре е да си върви към предсрочни избори, въпреки че това също е лош вариант за България, но е по-добър, отколкото да бъдат блокирани институциите за дълъг период от време. Няма конфигурация, в която може да се постигне мнозинство, дори и плаващо. То непрекъснато ще бъде потъващо мнозинство“, категоричен е доц. Антоний Гълъбов.
„Всички трусове във властта увеличават ефекта на всички негативни процеси, като се започне с обезценяването на доходите и загубата на работни места и се стигне до липсата на предвидимост.“, допълни той.
По думите му Румен Радев закъснява с изявление, а сме чули само Илияна Йотова.
„Може би трябва да се направи опит за свикване на КСНС, с други думи да бъде стартиран целият механизъм, който съществува за управление на тежки политически кризи“, заяви в още социологът доц. Антоний Гълъбов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/dots-galabov-v-tova-ns-mnozinstvoto-shte-e-potavashto-a-ne-plavashto/