Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общини
  3. Варна
  4. Напрежение във Варна заради частна болница

Общини

Напрежение във Варна заради частна болница

Напрежение във Варна заради частна болница - Tribune.bg
Снимка:

Столичната болница „Св. София“ иска да открие ново лечебно заведение с 500 легла във Варна. Медици и власти там обаче се оказаха единодушни - нужда от такава няма. В същото време НЗОК е дала друго мнение.   

„Този въпрос е разглеждан многократно, той стои и в основата на новата здравна карта, която се обсъждаше - категорично е становището на всички, не само на гилдията, но и на РЗИ-Варна, на РЗОК-Варна, че повече болнични легла за града и за областта не са необходими. Информацията на РЗОК-Варна е, че леглата в момента имат използваемост от 47%.“ Това заяви пред clinica.bg проф. Радослав Радев, председател на регионалната колегия на БЛС в морския град.

По думите му няма да има увеличение, защото структурата на населението и на здравеопазването няма нужда от това. В град Варна има 22 болници, сред които голяма част са частни, като най-големите от тях са „Еврохоспитал“, „Майчин дом“, „Св. Петка“ и др. Съотношението между частното и публичното здравеопазване във Варна е 2:1 в полза на частния сектор.

„По отношение на качеството, броят на леглата няма отношение, но ясно показва, че разкритите легла са достатъчни да покрият нуждата на населението от болнични легла. След като използваемостта им не достига и 50%, те са предостатъчни и това е съвсем категоричен показател“, смята проф. Радев.

Според него тук става дума за нещо друго - желанието на някои частни структури да развиват дейност. Той е на мнение е, че когато говорим за частно и публично здравеопазване темите са различни. Основната задача на една частна болница е да печели, докато, когато става въпрос за държавни или общински болнични структури, тяхната задача е друга - те са инструмент за здравна политика. „Тук става дума за това дали една област има нужда от здравни структури и какви трябва да бъдат според специалностите. Когато беше КОВИД-пандемията, кой понесе основнаат тежест, поне за Варна това не бяха частните болниците, а държавните и общинските“, допълва професорът.

Проф. Радев допълва, че дори и през натоварените месеци през лятото болничната система може да поеме този повишен натиск.

„Държавните болници във Варна, като "Св. Марина", "Св. Анна", ВМА, са достатъчно добре наситени с персонал и предлагат добри условия, така че да осигурят услуга на европейско ниво“, допълва още той.

Запитан как би се отразило на здравеопазването в региона появата на нова голяма болница като „Св. София“, проф. Радев казва: Често се казва, че появата на една нова болница ще подобри здравеопазването в един регион. Сещам се за региони, които имат проблеми с осигуряването на здравната помощ за своето население - Северозападна България, Видин, Ловеч, Силистра, ако са толкова алтруистични намеренията на собствениците на частни болници, защо не отидат там да развиват своята дейност. Една болница като „Св. София“ може да направи свой филиал в тези региони. Защо всички искат да подпомагат и развиват качеството на здравеопазването във Варна! Да, сегашният не се справя достатъчно добре Не, сегашният се справя достатъчно добре. Не, нищо не зависи от здравния министър, а от политическите партии, които седят зад него. Не мога да преценя.

 


Последвайте ни в Google News

 

Още новини от Варна

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети