Евгений Кънев: Не сравнявайте България с Вишеградските страни за еврото, не са в борд и нямат ползи като нас
Тези икономики зависят силно от износа си и е важно да могат да обезценяват валутите си, обяснява разликите експертът
*Евгений Кънев, доктор по икономика, управляващ съдружник на инвестиционна консултантска компания „Маконис“
Един от най-силните аргументи срещу Еврозоната е примерът на Вишеградските страни, които нямат намерение да влизат, с изключение на Словакия - вече член.
Първо, ползите за тези страни няма да са същите като за България, защото не са в борд, т.е при тях негативните ефекти ще са по-големи по отношение на ценовата адаптация и инфлация.
Второ, тези икономики са в сърцето на Европа и са много по-тясно преплетени със западните европейски икономики и не зависят толкова за инвестиции и износ от ползите на единната валута.
Трето, всички тези икономики без Полша зависят силно от износа си (над 80% от БВП) и е важно да могат да обезценяват валутите си, а Полша има голям вътрешен пазар и собствената валута има голямо психологическо, освен икономическо значение.
Четвърто, нито една от тези страни не мина през банкова катастрофа и хиперинфлация, която наложи борда у нас. Т.е нямат същата нужда от износ на суверинитет поради домашно бандитско управление.
С други думи, колкото по-голяма отдалеченост от Западна Европа , по-малка евроинтеграция , по-слаба зависимост от износа, по-малък вътрешен пазар и по-слабо управление - толкова повече ползи от еврото. И обратно.
Но най-вече - когато вече си бил в борд и си приел всички негативи без позитивите на еврозоната, толкова по-важно е да си в еврозоната.
Затова са несравними България и Вишеград. Сравнявайте с балтийските страни, които бяха в подобен на нашия борд.
*Мнението е от Фейсбук профила на автора
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/parite/evgeniy-kanev-ne-sravnyavayte-balgariya-s-vishegradskite-strani-za-evroto-ne-sa-v-bord-i-nyamat-polzi-kato-nas/
Коментари (0)
Добави коментар