Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Икономическият министър не знае как са сметнати дължимите суми от „Лукойл“

Парите

Икономическият министър не знае как са сметнати дължимите суми от „Лукойл“

Икономическият министър не знае как са сметнати дължимите суми от Лукойл - Tribune.bg
Снимка:

Не е ясно дали и колко ще внесе „Лукойл“ в държавната хазна под формата на данъци и вноска във фонда за енергийна ефективност. Неясно остава и дали ще има отстъпка от 73 стотинки за литър гориво за потребителите. Това обясни пред Нова телевизия министърът на икономиката Богдан Богданов.

„Не знам как са сметнали, че „Лукойл“ дължи 1,5 млрд. лв“, заяви той. Министърът заяви, че данъците, които компанията дължи, са обявени за 500 млн. лв.

Лукойл плаща данъци за 500 млн. лева. Ако не го направят – ГЕРБ и ДПС отнемат дерогацията

Борисов разбрал от Пеевски за срещата с Лукойл

Дянков: Дали ще стигне до 4 лева бензина – зависи от развитието на ситуацията в Близкия Изток

Колкото за сумите, които се дължат за компенсацията на потребителите, министър Богданов каза, че за момента няма закон, който да задължи „Лукойл” да ги внесат. „Ако не ги внесат, глобата е 10 000 лева“, подчерта той. И допълни, че при всички случаи е важно рафинерията в Бургас да продължи да работи на пълни обороти.

По темата с инициативата на икономическото министерство „Достъпно за вас” той даде да се разбере, че ведомството му няма да се откаже, въпреки критиките на КЗК.

Икономическият министър заяви, че в становището на Комисията нямало правни аргументи, а икономически разсъждения.

„Ние не залагаме цени. Ние им казваме, че се конкурират за тези 50 продукта”, добави министрът.  Той обясни, че опитвали да направят нещо смислено, което да даде резултат. Готови са и с допълнително становище до КЗК. „Ще инициирам разговор”.

„Не искаме участниците в инициативата да бъдат компрометирани. Не искаме и потребителите да са в ситуацията, както казва КЗК, да им се предлага само един топъл обяд. Още днес ще изпратим писмо до комисията за искане на среща, за да обсъдим притеснителните точки”, каза Богданов.

Той коментира и защо някои продукти като абсолютна стойност в България са по-скъпи отколкото в страни като Германия и Австрия.

„България вече е нетен вносител на хранителни продукти, произвеждаме все по-малко. Тези продукти, които в момента са на пазара, в не малка част са вносни, ние нямаме контрол върху веригата на доставки”, каза Богданов. Критика по отношение на инициативата на Министерството на икономиката дошла и от синдикатите, които също смятали, че тя не е пазарна.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети