Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. След намесата на КЗК – ЧЕЗ обмислят иск в международен инвестиционен арбитраж

Парите

След намесата на КЗК – ЧЕЗ обмислят иск в международен инвестиционен арбитраж

След намесата на КЗК – ЧЕЗ обмислят иск в международен инвестиционен арбитраж - Tribune.bg
Снимка:

За втори път – Комисията за защита на конкуренцията сложи спирачка на продажбата на активите на чешката компания ЧЕЗ в България. Българската държава блокира сделката, въпреки факта, че „Еврохолд“ е уважаван международен инвеститор и все още не е активен в енергийния сектор, изразиха недоумението си от централата на компанията в Чехия.

ЧЕЗ е готова да използва всички законни средства за защита и прилагане на правата си, предупреждават те.

„Наясно сме с решението. Процесът на продажба на българските ни активи е отворен за широк кръг заинтересовани страни и се води прозрачно, професионално и в съответствие със съответното законодателство, като всичко това беше потвърдено и от независими одити, извършени от реномирани международни компании. ЧЕЗ избра компанията „Еврохолд”  за победител въз основа на най-конкурентното им предложение”, обяви снощи пред Нова ТВ говорителят на ЧЕЗ ГРУП Алис Хоракова.

„Еврохолд“ е призната международна компания с рейтинг на Fitch. Това е най-голямата българска публично търгувана компания, акциите ѝ се търгуват на Софийската и Варшавската фондова борси, емитира облигации на Ирландската фондова борса в Дъблин и подлежи на редовен контрол от страна на надзорниците на финансовите пазари. Въпреки това българската държава блокира продажбата на българските активи на ЧЕЗ за втори път, въпреки факта, че „Еврохолд“ е уважаван международен инвеститор и все още не е активен в енергийния сектор. Завършването на продажбата на български активи в такава непредсказуема среда е голямо предизвикателство.

Следователно ЧЕЗ е готова да използва всички законни средства за защита и прилагане на нашите права. Ще планираме следващите си стъпки, когато се запознаем напълно с обосновката на решението на Българското антимонополно ведомство. Ще разгледаме възможността да използваме правни средства срещу решението на антитръстовия орган или да подадем иск в международен инвестиционен арбитраж. През целия процес на продажба ЧЕЗ продължи да управлява правилно своите компании, инвестира в развитието на българската дистрибуторска мрежа и провежда дейности за подкрепа на местните общности в рамките на корпоративната социална отговорност. Нищо от това няма да бъде засегнато от решението на антитръстовия орган“, казват още от централата на ЧЕЗ в Чехия.

Предупреждението, че може да се стигне до дело срещу страната при нов фалстарт на продажбата по вина на България, не е изненадващо. То беше изказано и от енергийния експерт проф. Атанас Тасев пред Tribune.bg.

„Една сделка, която се провежда по чешкото законодателство, един актив, който е изцяло чешка собственост и чешкият собственик решава да го продаде, а другата страна създава определени пречки това да се случи. Това вече две години. Така че те имат всички основания за пропуснати ползи да се съди държавата. Сътвориха „юридическо чудо“. Цялата тази история не е логична. Сто пъти ще повторя, че българското законодателство във формата, в която беше, дава достатъчни гаранции за нас крайните потребители, че не ни застрашава с абсолютно нищо смяната на собствеността“, предупреди един от най-добрите ни енергийни експерти преди повече от седмица.

Иронията е, че докато стопират изтеглянето на чехите от ЧЕЗ от България, изглежда друг чех е на път да придобие сериозни активи в страната ни. От няколко дни в медийните среди упорито се чака обявяването на сделката за една от водещите национални телевизии – БТВ. Купува я най-богатият чех Петр Келнер и фондът му PPF Group. BTV Media Group е част от сделката, с която Келнер ще придобие бизнеса на Central European Media Enterprises (СМЕ) в Централна и Източна Европа.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети